Co zrobić, kiedy L4 wystawione online nie dotarło do pracodawcy? Odpowiadamy

Efektem konsultacji zdalnych z lekarzem może być w niektórych przypadkach wystawienie pacjentowi L4 online. Dzięki cyfryzacji większość zwolnień wystawianych elektronicznie nie wymaga dostarczania wydruku do pracodawcy. Jednak co w przypadku, gdy okaże się, że z jakiegoś powodu L4 wystawione online nie dotrze do pracodawcy? Co wówczas należy zrobić?

L4 internetowo – czy to możliwe?

Elektroniczne L4 zastąpiły znane z lat wcześniejszych zwolnienia L4 papierowe, stając się dużym ułatwieniem zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców czy ZUS. Podstawową zaletą zwolnień elektronicznych jest ograniczenie konieczności ich dostarczania do pracodawcy, co zawsze stanowiło problem dla osoby chorej, która niejednokrotnie musiała prosić o pomoc osoby trzecie. Automatyzacja sprawia, że wystawiane L4 trafia bezpośrednio do ZUS i do posiadającego konto PUE ZUS pracodawcy. Pracownikowi pozostaje jedynie telefoniczne poinformowanie pracodawcy o fakcie otrzymania zwolnienia lekarskiego i prognozowanym czasie jego trwania, by ten mógł zorganizować zastępstwo.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie, czyli L4 w formie elektronicznej, otrzymać można od lekarza nie tylko podczas wizyty stacjonarnej, ale również w trakcie konsultacji online. L4 wystawiane jest pacjentom przez wiele podmiotów medycznych świadczących usługi przez Internet – przykładem jest L4 online na stronie NaszaRecepta. Otrzymane przez Internet L4 elektroniczne nie różni się niczym od tego, które wystawiane jest w czasie konsultacji stacjonarnej – również uprawnia ponadto do świadczeń chorobowych za czas niezdolności do pracy.

L4 online – czy trzeba dostarczać pracodawcy?

Jeśli Twój pracodawca ma konto PUE ZUS, automatycznie otrzyma powiadomienie o fakcie Twojej niezdolności do pracy. Na swoim profilu znajdzie wszystkie niezbędne informacje do rozliczeń za czas Twojego L4 i właściwego naliczania świadczeń. Oznacza to, że nie musisz osobiście lub poprzez bliskie osoby, dostarczać wydruku swojego zwolnienia lekarskiego do zakładu pracy – wystarczy, że zadzwonisz i poinformujesz, że lekarz wystawił Ci L4. Jeśli jednak Twój pracodawca nie posiada konta PUE ZUS, obowiązuje Cię obowiązek dostarczenia zwolnienia, jak miało to miejsce dotychczas.

W związku z cyfryzacją i automatycznym przekazywaniem L4 do pracodawcy niektórzy zastanawiają się, co zawiera elektroniczne L4, które dociera do zakładu pracy. Nie trzeba się jednak  zbytnio o to martwić – pracodawca nie widzi kodu choroby, w związku z którą zwolnienie zostało wystawione. Dostępne są dla niego jedynie dane potrzebne do prawidłowego rozliczenia.

Internetowe L4 elektroniczne nie dotarło do pracodawcy – co zrobić?

W rzadkich przypadkach może okazać się, że L4 internetowo wystawione nie dotrze do pracodawcy. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak profilu PUE ZUS pracodawcy, co obecnie należy już do rzadkości. Zdarza się również, że L4 online nie dociera na czas w związku z przerwą techniczną systemu, który obsługuje e-ZLA, czy też problemami z połączeniem internetowym.

Jeśli pracodawca nie posiada konta PUE ZUS, pacjent otrzyma wydruk L4, który w czasie 7 dni będzie musiał dostarczyć swojemu pracodawcy, jak to obowiązywało przy zwolnieniach papierowych. Jeżeli natomiast problem leży po stronie Internetu lub działania programu, to lekarz dostarcza zwolnienie pracownika do ZUS w przeciągu 3 dni od wystawienia L4. Jeżeli wciąż pracodawca nie będzie widzieć w swoim profilu informacji o zwolnieniu pracownika, rozsądnym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z ZUS-em, by ten zajął się rozwiązaniem problemu.

Materiał Promocyjny