Fajdek rzuci w Gliwicach

Po sukcesie zeszłorocznego otwarcia Areny Lekkoatletycznej w Gliwicach działacze GKS Piast podjęli się w tym roku zorganizowania już pełnych zawodów lekkoatletycznych w międzynarodowej obsadzie. I dwa dni po emocjach na Stadionie Ślaskim, związanych z tradycyjnym Memoriałem Janusza Kusocińskiego, także mieszkańcy Gliwic będą mogli z bardzo bliska obejrzeć lekkoatletyczne pojedynki na światowym poziomie. W niedzielne popołudnie 10 czerwca na kameralnym stadionie w Gliwicach zagości wielu reprezentantów Polski, na czele z medalistami kilku światowych i europejskich czempionatów.

Impreza rozpocznie się od mocnego uderzenia w nietypowej rywalizacji zespołowej w rzucie młotem. W konkursie wystąpią dwa znakomite polskie teamy, które składać się będą z medalistów igrzysk olimpijskich, MŚ i ME: Malwina Kopron wystąpi w zespole z Pawłem Fajdkiem, a Joanna Fiodorow z Wojciechem Nowickim. Ich rywalami będą zespoły narodowe z Czech i Białorusi, a także jedna ekipa międzynarodowa z wicemistrzem Azji, Chińczykiem Shizu Wangiem.

Na dystansie 200 m pobiegną złoci medaliści w sztafecie 4×400 halowych MŚ w Birmingham Rafał Omelko i Jakub Krzewina, którzy sprawdzą się z sensacyjnym mistrzem globu na 100 metrów z Paryża (1993) 42-letnim już (!) Kimem Collinsem z St.Kitts & Nevis. Na tym samym dystansie w wydaniu kobiecym wystąpi m.in. Patrycja Wyciszkiewicz, srebrna medalistka HMŚ w sztafecie 4×400.

Na starcie biegu na 400 m ppł. staną aktualna wicemistrzyni Europy Joanna Linkiewicz, która znakomicie rozpoczęła sezon podczas zawodów Diamentowej Ligi w Szanghaju (5. miejsce), oraz finalistka ME w Amsterdamie (2016) Emilia Ankiewicz. ich rywalkami będą zawodniczki z Ukrainy i Bahrajnu. W męskim biegu o pobicie rekordu życiowego, a tym samym o uzyskanie minimum na sierpniowe ME w Berlinie starał się będzie Patryk Adamczyk, kolejny członek złotej sztafety z Birmingham. Jego formę sprawdzi m.in. mistrz Azji Eric Cray z Filipin.

W biegach średnich doskonałych wyników oczekuje się w biegu na 1500 m mężczyzn, gdzie nastąpi pojedynek wschodzących gwiazd na tym dystansie z Polski i Czech, Michała Rozmysa i Filipa Sasinka, dla których będzie to rewanż za zeszłoroczne ME do lat 23 w Bydgoszczy. Obaj planują pobić w Gliwicach rekordy życiowe. Podobne cele stawiać sobie będą również były rekordzista Polski na tym dystansie Artur Ostrowski i wicemistrz Europy na 3000 m z przeszkodami z Zurychu (2014) Krystian Zalewski.