Amerykański popis

MKS Dąbrowa Górnicza zwycięsko zakończył sezon. Pokonując Astorię Bydgoszcz, przesądził o jej degradacji.

MKS Dąbrowa Górnicza – Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz. Relacja z meczu

Dąbrowianie na ostatnią kolejkę sezonu zasadniczego wrócili do własnej hali po serii ośmiu spotkań wyjazdowych. Nie zawiedli kibiców. Mimo osłabienia ograli ekipę z Bydgoszczy. Mecz był wyrównany, bo goście mieli o co grać. Tylko zwycięstwo pozwalało im zachować szansę na utrzymanie w elicie, więc walczyli dzielnie, długo prowadzili. W trzeciej kwarcie różnicą nawet dziewięciu „oczek” (54:45). Jeszcze na 76 sekund przed końcem mieli pięć punktów więcej od rywali (89:84). Końcówka to popis Gerry’ego Blakesa, kiedy w ostatnich sekundach trafił dwie „trójki”, w tym tę kluczową na trzy sekundy przed końcem. Amerykanin był jednym z bohaterów starcia. Mecz zakończył z dorobkiem 31 punktów oraz pięciu zbiórek. Drugim został jego rodak Trevon Bluiett (31 pkt, osiem zbiórek i dwie asysty).

Blisko zwycięskiego pożegnania sezonu był także Tauron GTK Gliwice. W Toruniu długo przeważało w starciu z determinowanymi – walczyli o utrzymanie i musieli wygrać – Twardymi Piernikami. O porażce przesądziła czwarta kwarta. Gliwiczanie zaprezentowali się w niej fatalnie. Seryjnie tracili punkty. Zaczęli ją, wygrywając 77:71, by po kolejnych pięciu minutach przegrywać 79:82. Wprawdzie później odzyskali prowadzenie, lecz tylko na chwilę. Ostatnie 3 minuty to popis gospodarzy. Świetnie zaprezentował się zwłaszcza Tayler Persons, który w 1,5 minuty rzucił 6 punktów.

Wśród gliwiczan nie zawiódł Earl Jerrod Rowland. Zdobył aż 32 „oczka”, trafiając 12 z 18 rzutów z gry. Do tego dołożył jeszcze 11 zbiórek. Jego gra na niewiele się jednak zdała, bo zabrakło odpowiedniego wsparcia w kolegach, zwłaszcza ze strony Kamari’ego Murphy’ego oraz Terrance Fergusona.

W play offie Energa Basket Ligi zagrają : Śląsk Wrocław – Trefl Sopot, King Szczecin – Anwil Włocławek, BM Stal Ostrów Wlkp. – Grupa Sierleccy Czarni Słupsk i Legia Warszawa – PGE Spójnia Stargard.

MKS Dąbrowa Górnicza – Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 92:89 (24:21, 17:23, 24:23, 27:22)

DĄBROWA GÓRNICZA: Blakes 30 (2×3), Bluiett 31 (5×3), Rajewicz 10 (2×3), Mokros 4, Kucharek 13 (3×3) – Piechowicz, Radwański 4. Trener Jacek WINNICKI.

BYDGOSZCZ: Simons 21 (5×3), Petrilevicius 23, Henry 4, Smith 17 (3×3), Szymkiewicz 11 (1×3) – Wadowski 6, Cayo 4, Lewandowski 3 (1×3), Frąckiewicz. Trener Athanasios SKOURTOPOULOS.

Arriva Twarde Pierniki Toruń – Tauron GTK Gliwice 96:89 (22:26, 21:21, 26:30, 27:12)

TORUŃ: Gibbs 19 (3×3), Cel 6, Persons 25 (2×3), Diduszko, Brunk 12 – Tomaszewski 9 (1×3), Sowiński, Gordon 9 (1×3), Walton 7, Kenić 9. Trener Cedric HEITZ.

GLIWICE: Ferguson 7, Ryżek 5 (1×3), Skifić 12, Rowland 32 (3×3), Murphy 6 – Wilk, Busz 7 (1×3), Maciejak, Szlachetka 15 (1×3), Krzych, Put 5 (1×3),. Trener Marosz KOVACZIK.

Na zdjęciu: Trevon Bluiett był jednym z bohaterów meczu z Astorią Bydgoszcz.