Nowi z ekstraklasy na zakupach

Tym razem beniaminkowie nie będą mieli takiego komfortu, jak ostatnio. Z ekstraklasy spadną aż trzy drużyny, w związku z czym należy dokonać odpowiednich wzmocnień.


Można by rzecz, że w poprzednim sezonie kluby miały prawdziwe eldorado. Z racji reformy ekstraklasy ze stawką żegnała się tylko jedna ekipa i – jak wiemy – padło na Podbeskidzie Bielsko-Biała. Zdecydowana większość drużyn grała więc bez żadnej presji i bez strachu o to, że ich błędne decyzje transferowe mogą skutkować jakąś nieprzyjemną niespodzianką.

Portugalski Radom

Tym razem tak lekko nie będzie. Po powiększeniu ekstraklasy do 18 drużyn z elitą pożegnają się 3 kluby. Beniaminkowie są rzecz jasna naturalnymi kandydatami do zaliczenia „efektu jo-jo”, dlatego to, kogo uda im się zakontraktować latem, będzie kluczem w walce o ich utrzymanie. W Radomiu, Niecieczy i Łęcznej robią co mogą i choć wszystkie ruchy najlepiej będzie ocenić za kilka miesięcy, obecnie można pospekulować, jak się beniaminkowie prezentują.

Największą uwagę przykuwają na pewno transfery Radomiaka. Są najbardziej egzotyczne. W Radomiu już od jakiegoś czasu lubią sięgnąć po piłkarza z daleka – z Afryki, Ameryki Południowej, czy Portugalii. Tego lata „Zieloni” ponownie postawili na ten ostatni kierunek. Skrzydłowy Luis Machado przyszedł z ligi… indyjskiej, ale całą karierę spędził w ojczystej Portugalii, gdzie w najwyższej lidze zagrał ponad 100 razy, głównie jako skrzydłowy, mogący jednak występować na całej długości obu flanek. Golami i asystami nie powalał, ale nie od dziś wiadomo, że w ekstraklasie już nie tacy grajkowie dawali radę.

Znajomy z Barcelony

Goncalo Silva jest zakupem jeszcze ciekawszym, bo w najwyższej lidze portugalskiej zagrał ponad 140 razy, a w poprzednim sezonie był kapitanem występującego tam Belenenses! 30-latek pamięta rywalizację tego klubu z Lechem Poznań w Lidze Europy (sezon 15/16), choć w starciach z „Kolejorzem” akurat nie zagrał. Radomską trójcę dopełnił Mario Rondon (nie mylić z Salomonem), który jest byłym reprezentantem Wenezueli, ale posługuje się też paszportem portugalskim. W tamtejszej lidze zagrał 139 razy, strzelając 40 goli. Rondon ma już 35 lat na karku, ale i tak może być wartościowym wzmocnieniem.

W Niecieczy natomiast postawili na bardziej swojskie klimaty. Żaden zespół nie ma w składzie tylu graczy z Czech i Słowacji, co „Słonie”. W Termalice nie zabrakło także wzmocnień rodem z Bałkanów, ale co istotne – nikt ważny z drużyny nie odszedł. Radomiak tego powiedzieć o sobie nie może, bo stracił Damiana Gąskę i stopera Raphaela Rossiego, choć ten jeszcze w Radomiu może zostać. W Niecieczy warto zwrócić uwagę na powrót do Polski doświadczonego Adama Hlouska (ex-Legia) oraz transfer… jeszcze niedopięty. Beniaminek z Małopolski chce bowiem ściągnąć byłego reprezentanta Ukrainy, Dmytro Czyhryńskiego, który swego czasu spędził sezon w… Barcelonie. 34-latek to znajomy trenera „Słoni” Mariusza Lewandowskiego z czasów, kiedy obaj grali w Szachtarze Donieck.

Drugi Trałka

Zdecydowanie spokojniej jest w najbardziej niespodziewanym beniaminku. Z Łęczną łączyło się nazwiska kilku ciekawych środkowych pomocników – Ariela Borysiuka, Vullneta Bashy, Filipa Marchwińskiego czy Abdula Aziza Tetteha (dawniej Lech). Ostatecznie skończyło się na 35-letnim Januszu Golu, który wraca do Polski z Rumunii i może być dla Górnika kimś takim, jak Łukasz Trałka dla Warty Poznań. W końcu ekipa z Łęcznej także wygląda na głównego dostarczyciela punktów…

Istotne dla klubu ze Wschodu jest także to, że – może poza wracającym do Białegostoku Karolem Struskim – nikt ważny z zespołu nie odszedł. Kolejne wzmocnienia są tam jednak konieczne, bo z całej grupy beniaminków Górnik transferuje najsłabiej.


RADOMIAK

PRZYSZLI:
Goncalo SILVA Portugalia 30 lat Środkowy obrońca Belenenses (POR)
Luis MACHADO Portugalia 28 lat Skrzydłowy NorthEast United (IND)
Mario RONDON Wenezuela 35 lat Napastnik Cluj (RUM)
Powroty z wypożyczeń: Adrian Nowosadko, Kacper Wiatrak (obaj Orlęta Radzyń Podlaski), Mateusz Kryczka (Ursus Warszawa), Dominik Stępień (Lechia Tomaszów Maz.), Jakub Nowakowski (Bytovia Bytów)

ODESZLI:
Muhammad CANDE Gwinea Bissau 29 lat Lewy obrońca Estrela
Łukasz WIECH Polska 24 lata Środkowy obrońca Wisła Puławy
Koniec wypożyczeń: Raphael Rossi (Sion), Damian Gąska (Śląsk Wrocław), Merveille Fundambu (KTS Weszło), Mateusz Kochalski (Legia), Rok Sirk (Zagłębie Lubin)

BRUK-BET TERMALICA NIECIECZA

PRZYSZLI:
Nemanja TEKIJASKI Serbia 24 lata Środkowy obrońca Spartak Subotica (SRB)
Adam HLOUSEK Czechy 32 lata Lewy obrońca Viktoria Pilzno (CZE)
Filip MODELSKI Polska 28 lat Prawy obrońca Podbeskidzie
Bartłomiej KUKUŁOWICZ Polska 20 lat Prawy obrońca Górnik Łęczna
Muris MESANOVIĆ Bośnia i Hercegowina 31 lat Napastnik Mlada Boleslav (CZE)
Powroty z wypożyczeń: Michał Orzechowski (Wigry Suwałki), Ernest Terpilowski (Polkowice), Hubert Kolano (Kotwica Kołobrzeg), Daniel Pietraszkiewicz (Skra)

ODESZLI:
Bartosz SNOPCZYŃSKI Polska 20 lat Napastnik Stal Rzeszów/wyp.

GÓRNIK ŁĘCZNA

PRZYSZLI:
Bartosz RYMANIAK Polska 31 lat Prawy obrońca Piast Gliwice
Daniel DZIWNIEL Polska 28 lat Lewy obrońca Sandecja
Janusz GOL Polska 35 lat Środkowy pomocnik Dinamo Bukareszt (RUM)
Michał KRÓL Polska 21 lat Prawy obrońca Motor Lublin/wyp.
Kryspin SZCZĘŚNIAK Polska 20 lat Środkowy obrońca Pogoń Szczecin
Powroty z wypożyczeń: Karol Turek (Sokół Ostróda), Patryk Rojek (Orlęta Radzyń Podlaski), Jakub Jaroszyński (Hetman Zamość), Jakub Cielebak (Avia)

ODESZLI:
Kamil ROZMUS Polska 27 lat Lewy obrońca Motor Lublin
Bartłomiej KUKUŁOWICZ Polska 20 lat Prawy obrońca Bruk-Bet
Marcin STROMECKI Polska 27 lat Środkowy pomocnik Bez klubu
Igor KORCZAKOWSKI Polska 22 lata Środkowy pomocnik Bez klubu
Koniec wypożyczeń: Aron Stasiak (Pogoń Szczecin), Jakub Piotrowski (SMS Łódź), Karol Struski (Jagiellonia)


Na zdjęciu: Wcale nie tak dawno Janusz Gol liderował drużynie Cracovii. Teraz chce pomóc Górnikowi Łęczna.
Fot. Piotr Matusewicz/Press Focus