Plan gry dla ekstraklasy!

27 kolejka ekstraklasy ma być rozegrana w dniach 29-31 maja. To plan PZPN i Ekstraklasy SA.

Powrót ekstraklasy zbliża się wielkimi krokami? Tak można wnioskować z ze wspólnych ustaleń prowadzącej rozgrywki w najwyższej klasie rozgrywkowej spółki Ekstraklasa SA i Komisji Medycznej PZPN. Dalej jest jednak wiele niewiadomych i pytań…

Mogą zapomnieć o siłowni

Już pojutrze otwarte mają być bazy treningowe. Na początku maja piłkarze oraz członkowie sztabów szkoleniowych mają przejść testy na obecność koronawirusa, a zaraz potem ligowe ekipy mają wrócić do zajęć w małych grupach. Przypomnijmy, że w ten sposób trenują już w Niemczech, a w Czechach takie treningi zespoły Fortuna: Liga mają od poniedziałku.

W liście do premiera RP Mateusza Morawieckiego, futbolowi decydenci przedstawili raport z planem powrotu do gry. Wiele restrykcji, obostrzeń, a także rewolucyjnych zmian ma pomóc w powrocie na piłkarskie boiska. Co jest w dokumencie?

Przede wszystkim chodzi o zadbanie o zdrowie zawodników, żeby żaden z nich nie zachorował. Obowiązywać ma zasada jeden kucharz na jeden zespół. W ogóle żywieniu oraz higienie poświecono wiele uwagi. Ma być przygotowany system zakupów żywności, w którym artykuły spożywcze są dostarczane maksymalnie dwa razy w tygodniu, tak aby ograniczyć kontakt z osobami z zewnątrz.

Z kolei klubową pralnią może zawiadywać tylko jedna osoba, która stale ma nosić maseczkę na twarzy oraz rękawiczki. Brudne stroje mają być zbierane po każdym treningu, a kosze mają być dezynfekowane po każdy użyciu.

Piłkarze mogą zapomnieć o siłowni. Ma być jak w czasach, kiedy Ruch Chorzów do wielkich sukcesów prowadził Michal Viczan na początku lat 70., który preferował zajęcia na powietrzu.

Siłownia ma być ograniczona do korzystania przez kontuzjowanych zawodników lub w należycie uzasadnionych przypadkach. Korzystać w jednym czasie będzie mógł z niej jeden czy góra dwóch piłkarzy.

Sędziowie w maskach

Wiele zmian dotyczy też kwestii meczowych. Długi okres przestoju bez dwóch zdań wpłynie na dyspozycję zawodników, których po ewentualnym powrocie na boiska czekają mecze co kilka dni. Według planu liga ma wznowić rozgrywki 29-31 maja, a skoczyć je 20 lipca. W tym czasie trzeba rozegrać aż jedenaście kolejek.

W tej sytuacji wprowadzone mają być dwie krótkie pięciominutowe przerwy, pomiędzy 30, a 75 minutą meczu. Piłkarze będą przecież grali latem, prawdopodobnie przy wysokich czy bardzo wysokich temperaturach.

Niewykluczone, że trenerzy będą mieli przez to możliwość dokonania dwóch dodatkowych zmian. To szansa dla młodych zawodników, bo wprowadzona ma być możliwość uzupełniania składów zawodnikami drużyn rezerwowych i młodzieżowych.

To nie wszystko. Wielkie zmiany czekają też sędziów. Mają być wyposażeni w maski oraz rękawiczki, a zamiast gwizdków mieliby korzystać z cyfrowych sygnałów dźwiękowych!

W opisie szczegółów powrotu do rozgrywek PZPN i Ekstraklasa SA zwracają uwagę rządu na fakt, że „zapadalność w Polsce na COVID-19, w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, wynosi 17.4 i jest znacznie niższa niż w innych krajach europejskich, np. w Austrii (156), Niemczech (155), czy we Włoszech (263)”.

Sternicy polskiej piłki powołują się też na raport Głównego Inspektoratu Sanitarnego, zgodnie z którym blisko jedna trzecia przypadków zachorowań w Polsce (30.1 procenta) następuje poprzez kontakt z zakażonym, do jakiego dochodzi w szpitalu lub przychodni.

Wskazują też na to, że wprowadzona w Polsce izolacja daje efekty, a powrót do rozgrywek zostanie poprzedzony okresem przygotowawczym. „Jest to uzasadnione względami sportowymi i zdrowotnymi” – czytamy w raporcie. Jego autorzy deklarują sporą elastyczność i dostosowanie się do ewentualnych nowych zaleceń ministerstwa zdrowia, ministerstwa sportu i GIS-u.

Apel prezesa Bońka

Prezes PZPN Zbigniew Boniek zaapelował do rządu o wprowadzenie regulacji prawnych, umożliwiających wdrożenie planu powrotu do gry zawodowej ligi. Chodzi głównie o zgodę na otwarcie centrów treningowych.

Kwarantannę i testy zawodowych piłkarzy monitorować ma Komisja Medyczna PZPN-u, w której skład weszli: lekarz reprezentacji Polski dr Jacek Jaroszewski, dr Grzegorz Biegański, dr Piotr Żmijewski, dr Andrzej Pokrywka, dr Jacek Wyrobiec i prof. Krzysztof Pawlaczyk.

SZCZEGÓŁOWY PLAN

24 kwietnia – otwarcie baz treningowych i ćwiczenia indywidualne

3 maja – testy na obecność koronawirusa wśród zawodników i członków sztabów szkoleniowych

4 maja – treningi w małych grupach

10 maja – powrót do zajęć całych zespołów

29 maja – pierwsze mecze 27. kolejki ekstraklasy

20 lipca – koniec sezonu 2019/20

Na zdjęciu: Ostatnim meczem, który rozegrano przed zawieszeniem ligowych rozgrywek było spotkanie Korona – ŁKS 9 marca.

Fot. Adam Starszyński/Pressfocus

Z komunikatu PZPN

1. Wznowienie rozgrywek Fortuna I Ligi oraz II ligi nastąpi w okresie pomiędzy 30 maja a 6 czerwca 2020 roku i planowane jest rozegranie wszystkich zaległych kolejek, tj. 23 – 34 i meczów barażowych, z uwzględnieniem możliwości zakończenia sezonu 2019/2020 po 30 czerwca 2020.

2. Zaległe mecze 1/4 finału Totolotek Pucharu Polski na szczeblu centralnym w sezonie 2019/2020 zostaną rozegrane 27 maja 2020 roku. Po ich rozegraniu zostaną ustalone terminy meczów 1/2 finału i Finału.

3. Zgodnie z komunikatem opublikowanym po spotkaniu Prezesów Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, wszystkie mecze III ligi i pozostałych klas rozgrywkowych piłki nożnej i futsalu, kobiet oraz mężczyzn, wszystkich kategorii wiekowych, zostają odwołane do 11 maja 2020 roku włącznie.