Pojedynek kolejki. Trofeów trochę mało

Łącznie w ekstraklasie zaliczyli… szesnastu pracodawców, ale najważniejszych sukcesów ciągle im brakuje.


Tylko w 7 z 16 klubów, które występują obecnie w ekstraklasie, nigdy nie zatrudniono na stanowisku trenera ani Czesława Michniewicza, ani Michała Probierza. Dla pierwszego z wymienionych Legia Warszawa jest 10. klubem na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Cracovia to natomiast ósme miejsce pracy w elicie dla drugiego z nich.

Obaj prowadzili w przeszłości dwie te same drużyny – Jagiellonię Białystok i Widzewa Łódź. A w sumie pod ich wodzą w ekstraklasie występowało – uwaga – 16 drużyn! Wynik to… imponujący, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nie mówimy już o młodych, zdolnych szkoleniowcach. Michniewicz w ligowym obiegu funkcjonuje już 18. rok, a Probierz 15. Trochę zaskakujące może być jednak to, że obu panom – jak na taki staż – trochę brakuje trofeów.

Dorobek Michniewicza to Puchar i Superpuchar Polski sprzed 17 lat (z Lechem Poznań) i mistrzostwo, a także Superpuchar z Zagłębiem Lubin wywalczone w 2007 roku, czyli 14 lat temu. Od tamtej pory sympatyczny i elokwentny trener niczego w naszej lidze nie wygrał, a tylko na lekkie jego usprawiedliwienie przemawia fakt, że przez trzy lata był selekcjonerem młodzieżowej reprezentacji Polski. Ale i tak na trofea czeka za długo. Nie tak długo, jak Probierz, który w poprzednim sezonie wywalczył Puchar i Superpuchar z Cracovią, czyli powtórzył zestaw sprzed dekady, kiedy wygrywał oba puchary z z Jagiellonią Białystok.

Reasumując zatem obaj panowie zdobyli łącznie: 1 mistrzostwo, 3 Puchary i 4 Superpuchary Polski. Dużo czy mało? Raczej to drugie. Hansi Flick pracuje w Bayernie Monachium nie 18 lat, a 17 miesięcy i wywalczył… 6 trofeów w ciągu… 14 miesięcy. Oczywiście to inna skala, ale nie da się też ukryć, że Michniewicz i Probierz cieszą się w środowisku sporym uznaniem.

Tymczasem trofeów zdobywają, jak… na lekarstwo. Skoro prowadzili łącznie 16 klubów i zdobyli z nimi 8 trofeów, wychodzi… 0,44 pucharu na jeden klub. Najprawdopodobniej niebawem to się zmieni. Na korzyść omawianego duetu, bo choć Probierz nie obroni Pucharu Polski – jego Cracovia odpadła w półfinale, to Michniewicz powinien z Legią wywalczyć tytuł. „Pasy” są jednym z ostatnich zespołów w tym sezonie, który może w niedzielę „wojskowym” lekko skomplikować sytuację.

Czesław MICHNIEWICZ
Fot. Rafał Oleksiewicz/PressFocus

ur. 12 lutego 1970 r.

Kluby w ekstraklasie: Lech Poznań, Zagłębie Lubin, Arka Gdynia, Widzew Łódź, Jagiellonia Białystok, Polonia Warszawa, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Pogoń Szczecin, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Legia Warszawa.
Bilans w ekstraklasie
Meczów 290.

Punktów (średnia na mecz)

  • Zwycięstw 117.
  • Remisów 79.
  • Porażek 94.
  • Bramki 389:364.

Michał PROBIERZ
Fot. Krzysztof Porębski/PressFocus

ur. 24 września 1972 r.
Kluby w ekstraklasie: Widzew Łódź, Polonia Bytom, Jagiellonia Białystok (2 razy), ŁKS Łódź, Wisła Kraków, GKS Bełchatów, Lechia Gdańsk, Cracovia.
Bilans w ekstraklasie
Meczów 447.

Punktów (średnia na mecz)

  • Zwycięstw 169.
  • Remisów 114.
  • Porażek 164.
  • Bramki 555:558.

Foto główne: Łukasz Laskowski/PressFocus