Śląsk Wrocław. „Domowi” snajperzy

Trener Śląska Wrocław Vitezslav Laviczka w najbliższym meczu ligowym z Wisłą Płock nie uwzględni Adriana Łyszczarza i Patryka Janasika.


W najbliższą niedzielę, 18 października, piłkarze wrocławskiego Śląska zmierzą się na wyjeździe z Wisłą Płock. Trener Vitezslav Laviczka przy ustalaniu meczowej „20” nie będzie mógł uwzględnić dwóch piłkarzy. 21-letni pomocnik Adrian Łyszczarz podczas meczu rezerw z Bytovią doznał kontuzji mięśnia dwugłowego. Urodzony w Oleśnicy piłkarz, który piłkarskiego abecadła uczył się FC Wrocław Academy Wrocław, musiał wziąć rozbrat z treningami na cztery tygodni.

Pech nie opuszcza również Patryka Janasika. Pozyskany latem z Odry Opole 23-letni obrońca ma ciągle kłopoty z mięśniem czworogłowym treningi z pełnym obciążeniem miał wznowić w tym tygodniu, ale uraz mu się odnowił. Z tego powodu w najbliższych tygodniach nie będzie mógł uczestniczyć w zajęciach. Natomiast do dyspozycji sztabu szkoleniowego wrocławian będzie już Bartłomiej Pawłowski. Niespełna 28-letni pomocnik zadebiutował w meczu z Pogonią Szczecin (zagrał 31 minut), ale potem zachorował, musiał brać antybiotyk i nie znalazł się w kadrze na mecz z Cracovią.

We wspomnianym spotkaniu z „Pasami” jednym z bohaterów w zespole Śląska był hiszpański napastnik Erik Exposito, który dwukrotnie wpisał się na listę zdobywców bramek. Dzięki tym trafieniom 24-letni Hiszpan, który przyszedł z CD Las Palmas Atletico, awansował na 9. miejsce wśród najskuteczniejszych obcokrajowców w zespole Śląska. Ma na koncie 10 goli, które strzelił w 38 meczach (27 w ekstraklasie, jeden w Pucharze Polski.

Pierwszy na tej liście jest Słowak Robert Pich, który do tej pory zdobył 44 bramki. Za jego plecami plasują się: Marco Paixao (Portugalia) – 34, Flavio Paixao (Portugalia) – 26, Siergiej Basow (Rosja) – 19, Vuk Sotirović (Serbia) – 18, Cristian Omar Diaz (Argentyna) – 18, Władimir Anatoljewicz Greczniow (Rosja) – 16, Ryota Morioka (Japonia) – 15, Rok Elsner (Słowenia, Francja), Erik Alexander Exposito Hernandez (Hiszpania) – 10.

Wszystkie bramki dla Śląska Exposito strzelił… we Wrocławiu! Tyle samo goli na Stadionie Wrocław zdobyli Japończyk Ryota Morioka i Sebastian Mila. Przed Hiszpanem na liście najskuteczniejszych zawodników na wrocławskim obiekcie jeszcze sześciu innych zawodników – Piotr Celeban, Kamil Biliński, Marcin Robak, bracia Paixao oraz Robert Pich, który na stadionie przy Al. Śląska zdobył 23 gole.


Czytaj jeszcze: Chcą utrzymać poziom

Ubiegłotygodniowy mecz z Cracovią (3:1) był 13. z rzędu, w którym wrocławianie zdobyli gole przed własną publicznością. Domowa seria ze zdobytą bramką trwa od 14. grudnia ubiegłego roku, od meczu z Lechem Poznań (1:1). Od tego momentu Śląsk jako gospodarz strzelił 28 goli, w tym okresie skuteczniejszy był tylko Górnik Zabrze. Co ważne, Śląsk przegrał zaledwie jedno z ostatnich 13. domowych spotkań, dłuższą serią w ekstraklasie może pochwalić się tylko Lech Poznań. Ekipa Vitezslava Lavicki w 2020 roku we Wrocławiu potknęła się tylko w potyczce z Lechią Gdańsk (1:2).


Fot. Mateusz Porzucek/PressFocus