Wakeboard i Wakeskate: mamy Polaków w finałach Mistrzostw Europy i Afryki!

Co ważne – zobaczymy w nich reprezentantów Polski. O medale powalczą nasze specjalistki od pływania na desce be wiązań, czyli wakeskate’a, oraz panowie w kategorii „seated”, odmianie wakeboardu dla osób niepełnosprawnych.

Polacy z szansami na medale MEiA

Wakeskate – tu upatrywaliśmy polskich szans medalowych jeszcze przed rozpoczęciem zawodów w Wake Zone Stawiki. Mamy bowiem dwie zawodniczki, które już odnosiły międzynarodowe sukcesy i zaliczają się do światowej czołówki. Agnieszka Kobylańska z klubu Kartel Wieliczka przed rokiem w Mediolanie wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Europy i Afryki właśnie w kategorii Open. Martyna Andrzejczak z klubu Margo9 Margonin to przedstawicielka młodszego pokolenia, która z roku na rok robi gigantyczne postępy.

W 2018 roku, podczas wspomnianego czempionatu we Włoszech, wywalczyła srebrny medal w kategorii wiekowej U19, mając zaledwie 15 lat! I nie był to jej pierwszy krążek mistrzostw Europy i Afryki, bo w 2017 roku w egipskim kurorcie Al-Dżuna zajęła trzecie miejsce. Jak będzie w finałach tegorocznych mistrzostw rozgrywanych w Sosnowcu? Apetyty mamy ogromne, a przejazdy Polek w kwalifikacjach pokazały, że stać je na osiągnięcie medalowych pozycji. Obie zajęły drugie miejsca w swoich grupach. Agnieszka Kobylańska była gorsza jedynie od reprezentantki Izraela Ori Boujo, a Martyna Andrzejczak przegrała z Hiszpanką Telmą Cester. W finale możliwe jest zatem wszystko, nawet dwa polskie medale.

Wakeboard seated – debiut naszych zawodników w imprezach mistrzowskich w tej kategorii miał miejsce kilkanaście miesięcy temu. Na początku 2018 roku, dzięki współpracy Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego z Fundacją Avalon Extreme, został powołany pierwszy klub, który zaczął zrzeszać zawodników z niepełnosprawnością. Kilka miesięcy później mieliśmy już pięciu mężczyzn, którzy uzyskali licencje sportowe i walczyli o medale w mistrzostwach Polski.

Po nich przyszedł czas na mistrzostwa Europy i Afryki w Mediolanie i tam nasi zawodnicy dosłownie otarli się o podium (Igor Sikorski był czwarty). Teraz w finałach mamy dwóch naszych reprezentantów – wspomnianego Igora oraz Szymona Klimzę. W kwalifikacjach zajęli odpowiednio drugie i piąte miejsce. Wygrał je Włoch Emanuele Pagnini, którego przejazd sędziowie ocenili na 94,80 pkt. i to był wynik lepszy od Igora Sikorskiego o niespełna 2 pkt. Finałowa rozgrywka zapowiada się zatem pasjonująco.

Dotychczasowe najważniejsze sukcesy Polaków

Teraz trochę historii, której kolejny rozdział (mamy taką nadzieję) dopiszą nasi zawodnicy już w sobotę w Sosnowcu. Łącznie w mistrzostwach Europy i Afryki w wakeboardzie i wakeskacie za wyciągiem reprezentanci Polski zdobyli 6 medali. Oto ci, którzy już stawali na podium imprez tej rangi:

2014 r. – Artur Balas (brązowy medal w kat. Weteran, wakeboard)

2015 r. – Magda Kado (złoty medal w kat. Junior Ladies U19, wakeboard)

2017 r. – Martyna Andrzejczak (brązowy medal w kat. Junior Ladies U19, wakeskate)

2017 r. – Natalia Grabowska (brązowy medal w kat. Masters Ladies +30, wakeboard)

2018 r. – Martyna Andrzejczak (srebrny medal w kat. Junior Ladies U19, wakeskate)

2018 r. – Agnieszka Kobylańska (brązowy medal w kat. Open Ladies, wakeskate)

Zachęcamy do odwiedzenia w sobotę Wake Zone Stawiki w Sosnowcu. Warto wspierać polskich zawodników w decydującym dniu Mistrzostw Europy i Afryki w Wakeboardzie i Wakeskacie. Wstęp na zawody jest bezpłatny, a na miejscu czeka moc atrakcji dla kibiców i turystów.

(Przygotował Adrian Skubis / motorowodniacy.org)