Wisła Kraków. Kolejny sensacyjny transfer?

Łukasz Burliga na swoim koncie ma blisko 250 ekstraklasowych gier. Teraz może trafić o kilka lig niżej.


Wieczysta Kraków to klub, który obecnie gra w lidze okręgowej, jak Podlesianka Katowice, Pogoń Imielin, Błyskawica Drogomyśl czy Nadwiślan Kraków. Od innych klubów z tej klasy rozgrywkowej wyróżnia go jednak kilka rzeczy, przede wszystkim majętny właściciel, który inwestuje spore środki w rozbudowę klubu.

Strzeleckie rekordy

Trenerem Wieczystej jest dobrze znany, także na Górnym Śląsku Przemysław Cecherz, który w przeszłości był w Górniku Zabrze, a potem prowadził m.in. takie kluby, jak GKS Tychy, Raków Częstochowa (przed Markiem Papszunem) czy Widzew Łódź. Teraz pracuje w niższej klasie rozgrywkowej, a do swojej dyspozycji ma byłych reprezentantów Polski, Sławomira Peszkę czy Radosława Majewskiego.

Poza tym w krakowskim klubie roi się od zawodników z ekstraklasową przeszłością, żeby wymienić choćby bramkarza Michała Miśkiewicza, obrońcę Seweryna Michalskiego, pomocnika Jakuba Bąka czy innych, jak pochodzącego z Ghany Emmanuela Kumaha, doświadczonego Dariusza Gawęckiego czy Krzysztofa Szewczyka.

W sobotę Wieczysta ograła Grębałowiankę Kraków 14:0. Pięć trafień zaliczył Peszko, trzy Szewczyk, dwa Majewski. Bilans klubu spod Wawelu w krakowskiej okręgówce w grupie II? 16 meczów, 16 zwycięstw, przy bilansie bramkowym 135:6! Drużyna w cuglach awansuje o szczebel wyżej. A potem? Ma awansować dalej. Sponsor klubu Wojciech Kwiecień, właściciel sieci aptek chce, żeby za kilka lat Wieczysta rywalizowała z możnymi w krakowskiej piłce czyli z samą Wisłą oraz Cracovią.

Kuszą Burligę

Żeby tak było potrzebne są kolejne wzmocnienia. Już kilka dni temu w krakowskich mediach pokazała się informacja, że Wieczystą ma wzmocnić sam Łukasz Burliga. W czerwcu doświadczonemu obrońcy kończy się umowa z „Białą gwiazdą”, a kolejnym przystankiem w jego karierze ma być właśnie Wieczysta. Na pewno byłby to zaskakujący transfer, bo przecież piłkarz, który za kilka dni kończy 33-lata, jest podstawowym piłkarzem Wisły.

W bieżących rozgrywkach wystąpił w 21 ligowych grach, w których zdobył jednego gola. Jego bilans w ekstraklasie na dzień dzisiejszy, to 246 gier i 15 goli. To wszystko w barwach kilku klubów, w Wiśle, Ruchu, a także Jagiellonii. Czy piłkarz da się skusić Wieczystej? O tym zdecydują najbliższe tygodnie, bo znany z bezkompromisowej gry obrońca będzie też pewnie miał inne oferty gry, z przedłużeniem kontraktu z „Białą gwiazdą” na czele.

Dodajmy, że wiele goli strzela nie tylko pierwszy zespół Wieczystej, także rezerwy tego klubu mogą się poszczycić swoimi bramkowymi rekordami. W ostatni weekend Wieczysta II Kraków pokonała Wawel Kraków… 27:2! 13 goli w tym meczu zdobył Hubert Pachowicz, siedem 18-letni Wiktor Piejak, który jeszcze jesienią występował w trzecioligowym ROW 1964 Rybnik. W rozgrywkach krakowskiej B-klasy (grupa III), Wieczysta w dwunastu kolejkach i 12 zwycięskich grach strzeliła… 173 gole! Średnio na mecz daje to ponad 14 bramek.


Też na radarze

Ostatnie drugoligowe spotkanie GKS Katowice – Śląsk II Wrocław (1:3) obserwował trener Wieczystej Przemysław Cecherz. Nieoficjalnie obserwował Sebastiana Bergiera. 21-letni napastnik rezerw Śląska ma już na swoim koncie w tym sezonie w II lidze 18 bramek. W pierwszym zespole wrocławian nie dostaje szans.


Na zdjęciu: Łukasz Burliga (z lewej) wkrótce ekstraklasę może zamienić na… Wieczystą Kraków.

Fot. Adam Starszyński/PressFocus

Komentarze