Być, albo nie być

W drugiej i trzeciej turze gier trzeba się będzie bowiem zmierzyć z dwoma ostatnimi mistrzami Europy, czyli z Hiszpanią i Portugalią. Zawodnicy dwóch niżej notowanych zespołów grupy B mają tego pełną świadomość. A to oznacza, że w ich bezpośredniej konfrontacji nie zobaczymy cienia kunktatorstwa. Zapowiada się zatem wymiana ciosów, rzadko spotykana już w pierwszych dniach turnieju.

Maroko, które w decydującej fazie kwalifikacji nie straciło bramki, wraca na światowy czempionat po dwóch dekadach nieobecności. Chętniej pamięcią kibice tej reprezentacji wracają jednak do roku 1986. Wówczas zespół z północno-zachodniej Afryki – rywalizując w grupie mi.n. z Polską – awansował do 1/8 finału. To do dzisiaj najlepsze osiągnięcie „Lwów Atlasu” w historii mistrzostw świata.

Iran nigdy jeszcze nie wyszedł z grupy, ale trzeba przypomnieć, że przez fazę eliminacyjną również przebrnął bez porażki. A awans na rosyjskie areny zapewnił sobie jako drugi na świecie, zaraz po Brazylii. Po raz pierwszy w batalii o mistrzostwo globu startuje drugi raz z rzędu – znów pod wodzą Portugalczyka Carlosa Queiroza. Największy atut jego zespołu to żelazna defensywa. Nie dysponuje jednak porażającą siłą ognia, mimo że posiada w swych szeregach króla strzelców ekstraklasy Holandii, Alirezę Jahanbakhsha. A także – nazywanego perskim Messim – Sardara Azmouna.

Marokańczycy nie ponieśli porażki w 18 ostatnich potyczkach. Dłuższą serią gier bez potknięcia mogą się pochwalić jedynie Belgia (19) i Hiszpania (20). – Do Rosji przyleciało wiele drużyn, które są notowane wyżej niż my. Nie jesteśmy jednak tutaj po to, żeby robić sobie pamiątkowe zdjęcia – zapewnia francuski selekcjoner Afrykańczyków, Herve Renard.

 

SANKT PETERSBURG – PIĄTEK, 15.06., GODZ. 17.00

MAROKO – IRAN

sędzia – Cuneyt Cakir (Turcja).

MAROKO (1-4-5-1)
12 Mohamedi – 3 Mendyl, 6 Saiss, 5 Benatia, 2 Hakimi – 7 Ziyech, 14 Boussoufa, 10 Belhanda, 8 El Ahmadi, 16 Amrabat – 13 Boutaib.

IRAN (1-4-3-3)
1 Beiranvand – 5 Mohammadi, 8 Pouraliganji, 4 Cheshmi, 15 Montazeri – 7 Shojaei, 3 Hajsafi, 9 Ebrahimi – 11 Amiri, 20 Azmoun, 18 Jahanbakhsh.