Drybler kontra asystent

O takich jak oni zwykło się ładnie mówić, że lewą nogą mogą nawlekać nitkę na igłę. Sebastian Szymański i Rafał Kurzawa. Każdy z nich ma w sobie coś z czarodzieja. I wiele sezonów boiskowej przygody przed sobą.

Legionista skończył wczoraj 19 lat. Na Łazienkowskiej nie czuje się jednak zagubiony, bo trafił tam jako 14-latek. W pierwszym zespole zadebiutował w poprzednim sezonie. Zagrał wówczas w lidze 10 spotkań, zdobył bramkę i po raz pierwszy w karierze cieszył się z tytułu mistrza Polski. Radości w żadnej mierze nie mącił mu status rezerwowego.
Minął rok i sprawy przybrały nieco inny obrót. Dzisiaj nastolatek ma pewne miejsce w wyjściowej jedenastce Legii. Mimo młodego wieku radzi sobie z ciężarem presji i nie zawodzi. W drodze po swe drugie mistrzostwo zaliczył trzy kolejne trafienia. Jeśli wszystko pójdzie po myśli warszawian, Szymański już w niedzielę świętować może krajowy dublet.

Postarają się temu zapobiec goście z Zabrza. Najmłodsi w lidze i absolutnie nieobliczalni. Jednym z ich liderów jest Kurzawa. Jeszcze przed rokiem postać dla kibiców spoza Śląska raczej anonimowa. Obecnie zawodnik, którego nikomu nie trzeba bliżej przedstawiać. Zresztą pojutrze równie dobrze mógłby założyć koszulkę… Legii. Zimą przez wiele tygodni widniał w orbicie zainteresowań stołecznego klubu. Ostatecznie do transferu nie doszło. Czy będzie druga przymiarka? Wiosną pomocnik Górnika nieco obniżył loty, choć nadal wśród asystentów nie ma sobie równych. Zaliczył już 15 ostatnich podań. Szymański – znakomity drybler – tylko jedno…

Wprawdzie Kurzawa do siatki trafia stosunkowo rzadko, ale to on w kwietniowym półfinale Pucharu Polski pokonał bramkarza Legii, gdy przy Roosevelta padł rezultat 1:1. Ten gol z pewnością pozwolił mu mocniej uwierzyć w mundialową nominację od selekcjonera Adama Nawałki. Natomiast czerwcowym wylotem do Rosji póki co nie zaprząta sobie głowy Szymański. Wie, że najlepsze dni dopiero przed nim. Nie brakuje jednak głosów, że gdyby był choćby 2-3 lata starszy, o zainteresowanie ze strony szefa kadry mógłby być spokojny już teraz…

Sebastian SZYMAŃSKI

Fot. Adam Starszyński/PressFocus

Klub: Legia Warszawa
Wiek: 19 lat
Debiut w ekstraklasie: 20 sierpnia 2016
Mecze i gole w ekstraklasie: 29/4
Liczba tytułów mistrzowskich: 1
Mecze i gole w reprezentacji: 0/0

Rafał KURZAWA

Fot. Łukasz Laskowski/PressFocus

Klub: Górnik Zabrze
Wiek: 25 lat
Debiut w ekstraklasie: 16 lutego 2014
Mecze i gole w ekstraklasie: 74/3
Liczba tytułów mistrzowskich: 0
Mecze i gole w reprezentacji: 3/0