Fin poprowadzi kadrę hokeistów?

Taką informację uzyskaliśmy nieoficjalnie, acz wydaje się ona wiarygodna. Do konkursu zgłosiło się 6 kandydatów, w tym jeden rodzimy trener; jeden z nich (nie wiadomo, kto) nie dopełnił warunków formalnych.

Valtonen to fiński hokeista polskiego pochodzenia. Urodził się 1 sierpnia 1980 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Kiedy miał cztery lata, razem z matką Polką i ojcem Finem wyjechali do Finlandii. Swoje pierwsze kroki jako hokeista stawiał w mieście Kitee. W 1998 roku w drafcie NHL został wybrany przez Detroit Red Wings, ale ostatecznie nie miał okazji wystąpić ani razu w najlepszej hokejowej lidze świata. Był mistrzem świata do lat 18 (1997) i 20 (1998).

W 2009 roku zakończył karierę zawodniczą i od razu został trenerem. Najpierw prowadził zespół juniorski Jokerit Helsinki, po czym został głównym szkoleniowcem pierwszego zespołu. W sezonie 2012/2013 był asystentem trenera reprezentacji Finlandii do lat 20. Przez cztery ostatnie lata prowadził Vaasan Sport.

Na dzisiaj minister sportu Witold Bańka zaprosił zarząd oraz komisję do swojej siedziby, by przedyskutować sytuację w związku.