GKS Jastrzębie. Łaski „gorącym towarem”

Zdegradowany do II ligi GKS Jastrzębie wkrótce straci kilku kluczowych zawodników.


Spadkowicz z Fortuna 1 Ligi, GKS Jastrzębie, musi liczyć się z masowym odejściem piłkarzy, którym 30 czerwca kończą się kontrakty z klubem z Harcerskiej. Na tej liście jest kilkanaście nazwisk, ale już wiadomo, że trzech zawodników w sezonie 2022/2023 nie będzie zakładało koszulek GKS-u. Z zespołem z Jastrzębia Zdroju pożegnają się: słowacki obrońca Oliver Podhorin, jego rodak, napastnik Marek Fabry oraz ukraiński pomocnik Władysław Ochronczuk.

Niespełna 30-letni Podhorin, który do GKS-u Jastrzębie przyszedł zimą z Resovii Rzeszów, w rundzie wiosennej wystąpił w 13 spotkaniach ligowych. Cieszył się dużym zaufaniem kolegów z drużyny, którzy właśnie jemu powierzyli kapitańską opaskę.

O sześc lat młodszy od Podhorina Marek Fabry (dołączył do ekipy trenera Grzegorza Kurdziela z Dukli Praga) również zagrał w 13 meczach, w których strzelił 5 goli. Zdobył je jednak tylko w trzech meczach (ze Stomilem Olsztyn, Chrobrym Głogów i Arką Gdynia), więc trudno uznać, że był łowcą bramek, bo takowi strzelają je regularnie.

Kibice z Jastrzębia Zdroju w nadchodzącym sezonie nie zobaczą również niespełna 25-letniego Ochronczuka. Ukrainiec wystąpił w 14 potyczkach ligowych i strzelił w nich jedną bramkę. Drugiego trafienia – w meczu z ŁKS-em Łódź – nie wiedzieć czemu nie uznał sędzia Wojciech Myć z Lublina.

To poważne straty GKS-u Jastrzębie, ale nie można wykluczyć, że najbardziej bolesny będzie (pod względem sportowym) transfer 22-letniego pomocnika, Wojciecha Łaskiego. Wychowanek Szkółki Piłkarskiej MOSiR Jastrzębie 18 grudnia ubiegłego roku podpisał z drużyną z Harcerskiej nowy kontrakt, który obowiązuje do 30 czerwca 2023 roku i zawiera opcję przedłużenia o kolejny rok.

W rundzie jesiennej Łaski grał w III-ligowym Pniówku 74 Pawłowice (17 meczów, 3 gole), a wiosną wystąpił w 15 meczach Fortuna 1 Ligi, w których dwa razy wpisał się na listę zdobywców bramek. Teraz ma oferty z kilku zespołów, wśród których są przedstawiciele PKO BP Ekstraklasy (nazwy do wiadomości niżej podpisanego). Mimo obowiązującego zawodnika kontraktu z GKS-em, oferta finansowa dla drugoligowca może być z gatunku tych nie do odrzucenia.

Jastrzębianie poznali już rywala w rozgrywkach Pucharu Polski. Ich przeciwnikiem będzie zdegradowany do III ligi Sokół Ostróda. Spotkanie odbędzie się na Stadionie Miejskim w Jastrzębiu Zdroju 26 lipca lub dzień później.


Na zdjęciu: Na Wojciecha Łaskiego (z prawej) chrapkę ma kilka klubów znacznie wyżej notowanych niż GKS Jastrzębie.

Fot. Fot. gksjastrzebie.com/Arkadiusz Kogut