Górnik szuka wzmocnień

Wiadomo, że takie klubu, jak Górnik i Zagłębie, które okupują dół ligowej tabeli, szukają wzmocnień. Sosnowiczanie już poinformowali o zakontraktowaniu dwójki zawodników zza południowej granicy. W przypadku zabrzan na razie wiele spekulacji. Padają jednak wielkie nazwiska. A jak będzie w rzeczywistości?

Lista życzeń Górnika

Na początku listopada, pytany przez nas o zimowe wzmocnienia prezes Górnika Bartosz Sarnowski mówił. – Chodzi o kilku bardziej doświadczonych piłkarzy, takich, od których nasza młodzież mogłaby się uczyć. Chodzi nam głównie o Polaków, ale obserwujemy też dwóch zawodników zagranicznych. Nie jest to jednak ani Hiszpan, bo tych mamy już w kadrze trzech, ani Serbowie – odpowiadał.

Szef górniczego klubu dorzucił, że raczej nie należy się spodziewać nowych zawodników na takie pozycje, jak środek obrony czy atak, bo akurat na tych pozycjach graczy w Zabrzu nie brakuje. – Trzeba szukać piłkarzy na inne pozycje. Na pewno jednak nie zamierzamy robić rewolucji. Nie robiliśmy jej po awansie i nie mamy zamiaru robić jej teraz. Nad pewnymi ruchami transferowymi pracujemy, bo biznes piłkarski ma to do siebie, że trzeba reagować na wszystko co tydzień – tłumaczył nam wtedy prezes Sarnowski.

Malarz, Borysiuk oraz Gajos

Na razie z szukającym wzmocnień Górnikiem łączone są takie nazwiska, jak Arkadiusz Malarz, Ariel Borysiuk czy nawet Tomasz Jodłowiec, któremu właśnie co skończyło się roczne wypożyczenie z Legii do Piasta. W Gliwicach chcą oczywiście, żeby doświadczony zawodnik grał dalej u nich.

Inna sytuacja jest z Malarzem i Borysiukiem. Obaj jesienią mało co grali. Jeśli jeszcze bramkarz Legii występował regularnie na początku sezonu, zaliczył osiem ekstraklasowych występów, to Borysiuk, który przecież na swoim koncie ma kilkanaście występów w reprezentacji Polski i grę w takich klubach, jak 1.FC Kaiserslautern czy Queens Park Rangers, kompletnie zniknął z pola widzenia. W pierwszej części sezonu na boisku przebywał ledwie 133 minuty, po raz ostatni wybiegając na murawę we wrześniu…

Z Górnikiem łączona jest też osoba Gajosa, który już wcześniej zapowiedział, że chce zimą opuścić Lecha. W pierwszej części sezonu na ekstraklasowych boiskach zaliczył 12 gier i strzelił jedną bramkę. W wyjściowym składzie „Kolejorza” wybiegał jednak na boisko tylko cztery razy. Teraz były piłkarz Rakowa może wrócić w rodzinne strony.
Pytany o powyższe nazwiska prezes Sarnowski odpowiada krótko. – Nic nie odpowiem – mówi krótko szef zabrzańskiego klubu, który w przeszłości był przecież prezesem Lechii, a lista piłkarzy, którzy jesienią zostali odstawieni na boczny tor przez trenera Piotra Stokowca, a mogliby grać gdzie indziej, jest znacznie obszerniejsza i nie dotyczy tylko Borysiuka.

Desant z Gdańska?

Jesienią w ogóle nie grał Grzegorz Wojtkowiak. Byłemu reprezentantowi Polski, 23 występy w biało-czerwonych barwach, za pół roku kończy się umowa, więc Lechia chętnie by się go pozbyła. 34-latek to prawy obrońca, gdzie akurat Górnik zimą miał największe problemy. Do „wzięcia” z Gdańska jest jeszcze skrzydłowy Michał Mak. Jemu też za pół roku kończy się kontrakt. Jesienią zagrał w sumie 10 razy, ale tylko w pierwszej części sezonu. Do wyjęcia z „biało-zielonych” jest jeszcze lewy obrońca Mateusz Lewandowski. – Jak mówię, nie udzielę żadnej informacji na temat naszych transferów – mówi krótko pytany o ewentualne wzmocnienia zawodnikami Lechii prezes Sarnowski.

Czas goni

Kiedy w takim razie można spodziewać się konkretów? Górnik przygotowania do sezonu rozpoczyna 10 stycznia, żeby zaraz następnego dnia wylecieć na obóz do cypryjskiej miejscowości Protaras. – Dla nas optymalnie byłoby, żebyśmy do tego czasu porozumieli się z piłkarzami, którzy mieliby ewentualnie u nas występować – podkreśla sternik Górnika. Czy tak będzie dowiemy się w najbliższych dniach.

 

Oni mogą grać w Górniku

Arkadiusz Malarz

Fot. Włodzimierz Sierakowski/400mm

Wiek: 38 lat
Pozycja: bramkarz
Mecze w ekstraklasie: 155

Grzegorz Wojtkowiak

Fot. Adam Starszyński/PressFocus

Wiek: 34 lata
Pozycja: obrońca
Mecze/gole w ekstraklasie: 215/6

Ariel Borysiuk

Fot. Tomasz Folta/ressFocus

Wiek: 27 lat
Pozycja: pomocnik
Mecze/gole w ekstraklasie: 188/7

Maciej Gajos

Fot. Paweł Jaskółka/PressFocus

Wiek: 27 lat
Pozycja: pomocnik
Mecze/gole w ekstraklasie: 201/33

 

Bartosz Sarnowski w Rozmowach Nieoczywistych