Górnik Zabrze. Urban bierze młodych

Po kilkutygodniowej przerwie do zajęć wracają piłkarze Górnika. Na początek piłkarzy czekają dwudniowe badania.


Trener Jan Urban swoją pracę w Zabrzu zaczął od skompletowania kadry szkoleniowej. Już wcześniej było wiadomo, że jego asystentem będzie odpowiedzialny za trzecioligowe rezerwy Marcin Prasoł. Za bramkarzy, podobnie jak było to w ostatnich latach, dalej będzie odpowiadał Mateusz Sławik.

Natomiast nowy trener do swojego sztabu włączył Mirosława Kmiecia, który był jego asystentem w Lechu i Śląsku, a ostatnio pomagał Dariuszowi Gęsiorowi w reprezentacji do lat 16, a także Cesar Sanjuan-Szklarza. Meksykanin polskiego pochodzenia odpowiada za przygotowanie fizyczne. Wcześniej pracował z Urbanem w Legii, Osasunie, Lechu oraz w Śląsku.

– To trenerzy, z którymi wcześniej pracowałem i z którymi znamy się bardzo dobrze. To taka mieszanka jeżeli chodzi o kadrę szkoleniową, bo z jednej strony są osoby, które były blisko mnie, a z drugiej strony ludzie którzy są od jakiegoś czasu w Górniku.

Chodzi o to, żeby była burza mózgów, żeby każdy miał coś do dodanie i powiedzenia. Marcin i Mateusz na pewno wiele mi powiedzą co do obecnego zespołu, bo wiadomo, to nie jest ten Górnik w którym ja byłem. Wiele się tutaj pozmieniało. Ich pomoc będzie na pewno bardzo cenna – podkreśla nowy trener Górnika.

Jak będą wyglądały pierwsze dni po powrocie zawodników z urlopów? – Jeśli chodzi o przygotowania, to pierwszy tydzień treningi na swoich obiektach. Mieliśmy zacząć od 21 czerwca, ale przyspieszyliśmy wszystko. Zaczynamy od badań, a od poniedziałku już normalne treningi. Druga część przygotowań to zgrupowania. Czekają nas dwa krótkie tygodniowe obozy.

Pod koniec czerwca jedziemy do Wodzisławia Śląskiego, a potem do Opalenicy. Do tego seria sparingów. Będzie sporo grania, bo chcę zrobić taki przegląd. Zabieramy ze sobą wielu piłkarzy z rezerw, kilku wraca z wypożyczeń. Będzie wiele decyzji do podjęcia. Warto zagrać wiele spotkań, żeby te decyzje były bardziej trafne – zaznacza nowy szkoleniowiec zabrzan.

Z drugiej drużyny z III-ligowych rezerw do kadry pierwszego zespołu, przynajmniej w tym pierwszym okresie, ma trafić aż 6 graczy. – Wspólnie zdecydowaliśmy, żeby kilku chłopakom dać szansę, żeby trenowali z nami. Może ktoś z nich zostanie z nami, mogą wrócić do drugiej drużyny, albo zostać wypożyczeni, ale tam, gdzie będą grać, tak żeby się rozwijali. A co do treningów z pierwszym zespołem to wiadomo, już samo to jest plusem, bo to zajęcia o większej intensywności, jest się od kogo w takiej sytuacji uczyć.

Najważniejsze to jednak dla młodych graczy grać, aby zrobić progres – podkreśla jedna z legend Górnika, który jak na wstępie swojej pracy w Zabrzu zaznaczył, chce dawać szansę młodym graczom.


PLAN PRZYGOTOWAŃ GÓRNIKA

 • 18 czerwca: pierwszy trening
 • 19-21 czerwca: testy i badania
 • 27 czerwca-3 lipca: obóz w Wodzisławiu Śląskim
 • 9 lipca: wyjazd do Poznania
 • 11-16 lipca: obóz w Opalenicy

MECZE SPARINGOWE

 • 30 czerwca: Podbeskidzie Bielsko – Biała
 • 3 lipca: Puszcza Niepołomice
 • 6 lipca (sparing nr 1): Omonia Nikozja
 • 6 lipca (sparing nr 2): rywal do potwierdzenia
 • 10 lipca (sparing nr 1): Warta Poznań
 • 13 lipca: Arka Gdynia
 • 17 lipca (sparing nr 1): Banik Ostrava
 • 17 lipca (sparing nr 2): rywal do potwierdzenia

Fot. gornikzabrze.pl/Bartłomiej Perek