Gwiazdy na Stadionie Śląskim 6 września!

Za trzy miesiące, w niedzielę 6 września, na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbędzie się Memoriał Kamili Skolimowskiej. Dla większości polskich lekkoatletów, wskutek odwołania igrzysk olimpijskich i mistrzostw Europy, mityng będzie jednym z najważniejszych startów w opóźnionym sezonie.


Nic dziwnego zatem, że start w memoriale potwierdziły już największe polskie gwiazdy. Nie zabraknie zatem czterokrotnego mistrza świata w rzucie młotem Pawła Fajdka, trzykrotnego medalisty MŚ w skoku o tyczce Piotra Liska, brązowego medalisty MŚ w biegu na 1500 m Marcina Lewandowskiego oraz czołowych kulomiotów globu – Michała Haratyka i Konrada Bukowieckiego.

Na bieżni śląskiego giganta wystartuje także najszybsza Polka, halowa mistrzyni Europy Ewa Swoboda, oraz mistrzyni Starego Kontynentu na 400 m Justyna Święty-Ersetic.

Będzie to już 11. edycja zawodów poświęconych pamięci najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej, ale po raz pierwszy w historii… ozłocona. Światowa centrala lekkoatletyczna – World Athletics – doceniła imprezę i wcieliła ją do cyklu World Athletics Continental Tour Gold, nadając jej najwyższą, złotą odznakę. Jeszcze nigdy żaden polski mityng nie otrzymał takiego wyróżnienia. Wyższą rangę ma tylko Diamentowa Liga.

– Continental Tour Gold to nowy cykl składający się z największych mityngów na świecie i bardzo się cieszę, że są w tym gronie zawody z Polski – kraju z tak bogatą lekkoatletyczną historią i wielkimi sukcesami. Od kilku lat przyglądaliśmy się rozwojowi Memoriału i mogę szczerze powiedzieć, że wynikami, frekwencją oraz pod względem organizacyjnym mityng zasłużył, aby wcielić go do tego cyklu – powiedział prezydent World Athletics Sebastian Coe.

Tak wysoka ranga zawodów to oczywiście gwarancja jakości. World Athletics wymaga, aby w programie mityngów należących do cyklu Continental Tour Gold znalazły się konkurencje, dla których zabrakło miejsca w Diamentowej Lidze, m.in. rzut dyskiem.


Czytaj jeszcze: Na Śląskim bój o Tokio


– Startowałem we wszystkich mityngach poświęconych pamięci Kamili. Ona była moją bliską przyjaciółką, a dziś dzięki temu, że memoriał znajdzie się w cyklu Gold Continental Tour, jeszcze więcej osób usłyszy o naszej najmłodszej mistrzyni olimpijskiej.

Dla mnie ważne jest to, że rzut dyskiem to jedna z wiodących konkurencji memoriału. Po usunięciu nas z Diamentowej Ligi będziemy mogli zaprezentować się w nowym cyklu, a jednym z jego znaczących przystanków będzie Stadion Śląski – przekonuje Piotr Małachowski, dwukrotny wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem.

W programie zawodów kategorii złotej znalazło się miejsce także dla rzutu młotem. Tej konkurencji wprawdzie w Diamentowej Lidze nigdy nie było – miała swój własny Hammer Throw Challenge – ale od tego roku cykl nie będzie kontynuowany. Konkursy miotaczy to – od pierwszej edycji mityngu – koronne konkurencje w programie Memoriału Kamili Skolimowskiej, a ich rywalizacja toczy się zawsze na najwyższym światowym poziomie.

– Bardzo się cieszę, że zawody, które zaledwie od dwóch lat odbywają się na Stadionie Śląskim, znalazły się wśród czołowych mityngów świata. Memoriał Kamili Skolimowskiej to jedna z najważniejszych sportowych imprez roku i dokładamy wszelkich starań, by każda kolejna edycja była coraz lepsza – powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Dobrą tradycją Memoriału jest też to, że zawody są integracyjne, a z zawodnikami pełnosprawnymi startują niepełnosprawni. Paralekkoatletyczne Igrzyska Olimpijskie w Tokio zostały przeniesione na przyszły rok, dlatego też start na Stadionie Śląskim będzie niezwykle istotnym sprawdzianem dla naszych utytułowanych paraolimpijczyków.
Transmisje z Memoriału Kamili Skolimowskiej przeprowadzi TVP.

W cyklu Gold Continental Tour znajdą się również znane i cenione mityngi w Ostrawie, Turku, Zagrzebiu, Tokio oraz Szekesfehervar.

Więcej informacji na www.memorialkamili.pl.

Fot. Fundacja Kamili Skolimowskiej

Komentarze