IO w Pekinie. Odpalił w odpowiednim momencie!

Ryoyu Kobayashi został mistrzem olimpijskim na normalnej skoczni. Dawid Kubacki zdobył brązowy medal.

Po pierwszej konkursowej serii polscy skoczkowie mogli być bardzo zadowoleni. Trzech z nich przekroczyło granicę setnego metra. Wyjątkiem był Piotr Żyła, który pierwszą odsłonę zakończył na 27 pozycji. Najdalej poszybował Dawid Kubacki. Skok na 104 metry dał mu ósmą lokatę.

Najważniejszą informacją po pierwszej serii był jednak fakt, że duże szanse na medal miał Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski zajmował trzecie miejsce za plecami Petra Prevca i Ryouy Kobayashiego. Sensacją był za to brak awansu Markusa Eisenbichlera, który zajął 31 miejsce.

Druga seria była niezwykle emocjonująca, szczególnie po skoku Kubackiego. Polak skoczył 103 metry i sukcesywnie piął się w tabeli. Przeskoczyli go jedynie Manuel Fetner i Kobayashi. Stoch w drugiej próbie uzyskał 97,5 metra, przez co spadł w klasyfikacji na szóste miejsce. O pechu może mówić Prevc. Słoweniec w drugiej próbie spuścił z tonu. Skok na 99,5 metra dał mu czwarte miejsce. Przegrał z Kubackim o 0,5 punktu. Nieszczęście innych to radość drugich. Kubacki sięgnął po pierwszy indywidualny olimpijski medal. Cztery lata temu w Pjongczangu również zdobył brąz wraz z drużyną.