Kolejka PHL. Porażka na własne życzenie

Unia Oświęcim wywiozła zwycięstwo z „Jastora”, bo gospodarze razili pod jej bramką wyjątkową nieporadnością.

To smutna refleksja, ale najsłabszymi aktorami niedzielnego meczu na „Jastorze” byli sędziowie. Nie chcę posądzać ich o stronniczość, ale kilka ich decyzji, zwłaszcza w I tercji, nosiło takie znamiona. Na przykład w 10 minucie puścili płazem faul Krystiana Dziubińskiego na bramkarzu JKH, gdy kapitan Unii dosłownie go staranował i wrzucił do bramki. Decyzja? Żadnej kary dla winowajcy! W 15 minucie historia się powtórzyła (nie faulował Dziubiński), a w 13 minucie odesłali na ławkę kar Jewgienija Kamieniewa za celowe opóźnianie gry, chociaż prawie wszyscy widzieli (oprócz sędziów), że w tej sytuacji był rykoszet od kija zawodnika gości. Oświęcimianie potrzebowali tylko 23 sekund, by zdyskontować liczebną przewagę.

Ozdobą pierwszej tercji był gol autorstwa Marka Kaleinikovasa, który dosłownie ośmieszył Roberta Kowalówkę i wpakował „gumę” do pustej bramki. W II tercji kibice zobaczyli tylko jednego gola, gdy Sebastian Kowalówka kapitalnie obrócił się z krążkiem i posłał krążek od słupka do bramki Bence Balizsa. W ostatniej minucie tej odsłony gospodarze  dwukrotnie mieli praktycznie pustą bramkę, lecz nie potrafili do niej skierować „gumy”. Taka nieudolność wprost woła o pomstę do nieba.

W III tercji jastrzębianie też zrobili wiele, by wypromować Roberta Kowalówkę na bohatera spotkania. Zemściło się na zespole JKH w dogrywce, po nieudanym strzale Dominika Pasia unici ruszyli z kontrą, którą wykończył skutecznym strzałem Peter Bezuszka.

Bogdan Nather

JKH GKS JASTRZĘBIE – RE-PLAST UNIA OŚWIĘCIM 2:3 (2:1, 0:1, 0:0, 0:1) po dogr.

1:0 Jansons – Kaleinikovas – Mykyska (10:58), 1:1 – Pangełow – Cichy (12:52, w przewadze), 2:1 – Kaleinikovas – Paś – Mykyska (18:44), 2:2 – S. Kowalówka – Da Costa – Bezuszka (33:53), 2:3 – Bezuszka – Padakin (61:18).

Sędziowali Patryk Pyrskała i Mateusz Niżnik oraz Sławomir Szachniewicz i Wojciech Moszczyński. Widzów 649.

JKH: Balizs; Kostek – E. Szewczenko, Viinikainen – Jansons, Bryk – Górny, Horzelski – Kamieniew (2); Pelaczyk – Szvec – Urbanowicz (5+20), Paś (2) – Mykyska – Kaleinikovas, Ł. Nalewajka – Jarosz – R. Nalewajka, Sinegubovs – Freidenfelds – Koriakoski. Trener Robert KALABER.

UNIA: R. Kowalówka; Jerofjejew (5+20) – Pangełow, Djukow – Jakobsons, P. Noworyta (2) – Bezuszka, Paszek – M. Noworyta; Padakin – Cichy (2) – Szczechura, Ahopelto – Dziubiński – Laakso, S. Kowalówka – Krzemień – Da Costa, Denyskin – Wanat – Sołtys. Trener Nik ZUPANCIĆ.
Kary: JKH – 33 min (4 tech), Unia – 29 min.

GKS KATOWICE – GKS TYCHY 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

0:1 – Marzec – Bizacki – Starzyński (14:40, w osłabieniu), 1:1 – Fraszko – Pasiut – Kolusz (54:15, w przewadze), 1:2 – Szturc – Komorski (58:56).

Sędziowali: Andrij Kicza (Ukraina) i Krzysztof Kozłowski – Serhij Charaberusz (Ukraina) i Wojciech Czech. Widzów 538.

KATOWICE: Murray; Kolusz – Rompkowski, Mikkola – Wanacki, Kruczek (4) – Wajda, Musioł – Maciaś; Magee – Pasiut – Fraszko, Krężołek – Monto – Blomqvist (2), Hitosato – Pulkkinen – Olsson, Prokurat – Smal – Bepierszcz. Trener Jacek PŁACHTA.

TYCHY: Fuczik; Pociecha (2) – Bizacki, Younan – Sobecki, Bagin – Jaśkiewicz, Kasperek; Szturc – Komorski – Sedivy, Jeziorski – Ubowski – Bukowski (2), Dupuy (2) – Boivin – Mroczkowski, Marzec (2) – Starzyński – Wróbel. Trener Andrej SIDORENKO.

Kary: Katowice – 6 min, Tychy –  8 min.

ENERGA TORUŃ – ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC 5:4 (1:1, 1:1, 2:2, 1:0) po dogr.

1:0 – Elomaa (7:58), 2:0 – Kogut – Rzeszutko – Piotrowicz (11:34, w przewadze), 2:1 – Witecki (21:58), 2:2 – Koskinen – Korenczuk – Elomaa (23:38, w przewadze), 3:2 – Szecsi – M. Kalinowski (41:25), 4:2 – Viitanen – K. Kalinowski – Koskinen (49:46, w przewadze), 4:3 – Danyłenko – Bernacki (57:16, w przewadze), 4:4 – Rzeszutko (58:38), 5:4 – Szecsi (60:19).

Sędziowali: Tomasz Radzik i Mateusz Bucki oraz Maciej Byczkowski i Grzegorz Cytawa. [Widzów] 820.

ENERGA: Studziński; Szecsi – Ahonen, Gimiński – Augustkalns (2), Robertson – Jaworski (2), Maćkowski – Bajwenko; Wenker – K. Kalinowski (2) – M. Kalinowski (2), Viitanen – Koskinen – Jeskanen (2), Syty – Elomaa – Korenczuk, Olszewski – Szyrokow – Zając. Trener Teemu ELOMO.

ZAGŁĘBIE: Speszny; Kotlorz (2) – Naróg, Andrejkiw – Choperia, Michałowski (2) – Krawczyk (2), Luszniak – Gniewek; Witecki (4) – Kozłowski – Kogut, Piotrowicz (2) – Rzeszutko – Bernacki, Sikora – Bucenko – Nahunko, Rzekanowski – Dubinin – Danyłenko. Trener Grzegorz KLICH.

Kary: Toruń – 10 min, Zagłębie – 12 min.

TAURON PODHALE NOWY TARG – COMARCH CRACOVIA 1:8 (0:3, 0:4, 1:1)

0:1 – Raczuk – Brynkus – Csamango (2:25), 0:2 – Kapica – Wronka – Polak (6:41), 0:3 – Csamango – Raczuk (13:09), 0:4 – Kapica – Polak – Wronka (26:59), 0:5 – Husak – Kapica – Wronka (35:17), 0:6 – Szaur (36:18), 0:7 – Wronka – Polak – Sawicki (37:34), 1:7 – B. Wsół – Słowakiewicz (51:20), 1:8 – Arrak – Szaur – Dziurdzia (59:45).

Sędziowali: Sebastian Kryś i Przemysław Gabryszak oraz Igor Dzięciołowski i Michał Gerne. [Widzów] 200.

PODHALE: Bizub (6:41. Klimkowski); Jelinek – Mrugała, Ałeksandrow – Zorko, Volrab – P. Wsół, Fricz – Szlembarski; Wielkiewicz – Neupauer – Worwa, Kamiński – Słowakiewicz – B. Wsół, Maunula – Worona (2) – Bochnak, Przygodzki (2), Svitana. Trener Juraj FAITH.

CRACOVIA: Zabolotny; Tynka – Jeżek (2), Nemec – Husak (4), Gula (2) – Szaur; Sawicki – Rac – Kasperlik, Kapica – Polak – Wronka, Csamango (2) – Raczuk – Brynkus, Dziurdzia – Arrak – Michalski. Trener Rudolf ROHACZEK.

Kary: Podhale – 2 min, Cracovia – 10 min.

Na zdjęciu: Napastnik JKH Mark Kaleinikovas zdobył gola w meczu z Unią, ale jego drużynie wystarczyło to tylko do zdobycia jednego punktu.