Lider reprezentacji wyeliminowany z gry

Mateusz Ponitka z powodu kontuzji w rym sezonie najprawdopodobniej nie pojawi się już na parkiecie. Jego udział w kwalifikacjach olimpijskich w Tokio stoi pod wielkim znakiem zapytania.


Ponitka jest zawodnikiem Zenitu St. Petersburg. Urazu doznał w sobotnim meczu Zjednoczonej Ligi VTB, w którym jego drużyna walczyła na wyjeździe z BC Niżny Nowogród (Zenit wygrał 70:62). W trzeciej kwarcie 27-latek w akcji tyłem do kosza dynamicznie obrócił się w stronie obręczy i za moment upadł na parkiet. Z grymasem bólu, ale o własnych siłach zszedł z parkietu. I już na niego nie powrócił.

Działacze Zenitu mieli nadzieję, że uraz reprezentanta Polski nie okaże się groźny i będzie gotowy do gry w rozpoczętej w środę rywalizacji w ćwierćfinale Euroligi z FC Barcelona. W przedmeczowym raporcie medycznym, w którym kluby zgłaszają zawodników kontuzjowanych i niedostępnych z innych przyczyn, Ponitki w ogóle nie było.

Niestety były to płonne nadzieje. Kontuzja reprezentanta Polski prawdopodobnie wyeliminuje go z występów na parkiecie, nie tylko w starciach z Barceloną, ale ze wszystkich w sezonie. O takiej możliwości napisał litewski dziennikarz, Donatas Urbonas. „Zenit i reprezentacja Polski wstrzymały oddech z powodu Mateusza Ponitki. Drugiego najbardziej efektywny zawodnika w Eurolidze prawdopodobnie zabraknie do końca sezonu. Wątpliwy jest też jego występ w kwalifikacjach olimpijskich. Zawodnik przejdzie dodatkowe badania” – napisał na tweeterze.

Rosyjski klub na razie nie przedstawił oficjalnej informacji o stanie zdrowia Polaka.

Biało-czerwoni w eliminacjach do igrzysk olimpijskich w Tokio zagrają w dniach 29 czerwca-4 lipca w Kownie. Polacy wystąpią w grupie B. Ich rywalami będą mistrzowie Europy Słoweńcy oraz Angola. W drugiej grupie zagrają Litwa, Wenezuela i Korea Południowa. W Tokio wystąpi tylko zwycięzca. Faworytami są Litwa i Słowenia.


Na zdjęciu: Złe wieści napłynęły z Petersburga, Mateusz Ponitka doznał kontuzji.

Fot. Xinhua/Pressfocus