Mistrzostwa Europy U19, czyli egzamin dojrzałości

Wybrańcy Marcina Brosza rozpoczynają dziś na Malcie prestiżowy turniej. O 18.00 mecz z następcami Cristiano Ronaldo.


Portugalią to potęgą jeżeli chodzi o futbol juniorski i młodzieżowy. Zespołem do 19 lat zajmuje teraz trener, który nigdy nie zagrał na poważnym poziomie. Joaquim Milheiro grywał w niższych ligach, a w 2000 roku, w wieku 21 lat, postanowił skupić się na trenerce. Pracował głównie z młodzieżą w różnych klubach. Od 2012 roku jest zatrudniony przez portugalską federację Mac różnych stanowiskach w kolejnych rocznikach.

Yanis da Rocha, piłkarz urodzony we Francji, nie jest przekonany, że zespół Portugalii spokojnie wygra pierwszy mecz. – Pokonaliśmy Polaków 2:0 podczas jednego z poprzednich turniejów, który odbywał się na Malcie, ale to bardzo waleczny zespół. Silny fizycznie, wręcz atletyczny. Polska gra bardzo bezpośrednio, jeżeli chodzi o pierwszą piłkę. Turniej o mistrzostwo Europy jest bardzo trudny, bo trwa bardzo krótko. Każdy mecz jest najważniejszy – powiedział reprezentant drużyny, która zmierzy się dziś z naszym zespołem.


Czytaj więcej o reprezentacji Polski


Prócz Portugalii nasza drużyna zagra jeszcze z Maltą i Włochami. Jakub Lewicki, obrońca Jagiellonii Białystok, zna już smak występu na europejskiej imprezie. Rok temu był w Izraelu na ME do lat 17. Wtedy zespół prowadzony przez trenera Dariusza Gęsiora nie wyszedł z grupy. – To bardzo charakterystyczna impreza. Tu nie ma nieważnych zagrań, miejsca na chwile słabości. W każdej minucie trzeba dawać z siebie wszystko, by na koniec się cieszyć. Mieliśmy tego próbkę już na ostatnim zgrupowaniu przed turniejem, gdzie trwała walka o miejsce w kadrze – mówi Jakub Lewicki w rozmowie z portalem laczynaspilka.pl.

To zawodnik, który nosi pseudonim „Lewy”, co ogromnie zobowiązuje. Jak jednak sam zainteresowany twierdzi, nie ma z tym problemu. – Nie zwracam bardzo na to uwagi, ale cieszę się, że mam taki pseudonim. Zresztą innego chyba być nie mogło. Po pierwsze, ze względu na nazwisko, po drugie – jestem lewonożny, a po trzecie – w piłkę grał także mój tata i też tak go nazywano. Dobrze mi się z tym żyje i mam nadzieję, że kiedyś będę mógł tak, jak najsłynniejszy „Lewy”, czyli Robert Lewandowski, grać i przyczyniać się do zwycięstw pierwszej reprezentacji – podkreślił zawodnik Jagiellonii Białystok.


Mistrzostwa Europy U19 – kadra Polski:

Bramkarze: Sławomir Abramowicz (Jagiellonia Białystok), Aleksander Bobek (ŁKS Łódź), Oliwier Zych (Aston Villa).

Obrońcy: Dawid Bugaj (SPAL), Igor Drapiński (Wisła Płock), Jakub Lewicki (Jagiellonia Białystok), Wiktor Matyjewicz (Hellas Verona FC), Miłosz Matysik (Jagiellonia Białystok), Kacper Przybyłko (Wisła Kraków), Wiktor Smoliński (KKS Kalisz).

Pomocnicy: Miłosz Brzozowski (Hansa Rostock), Iwo Kaczmarski (Empoli FC), Mateusz Kowalczyk (ŁKS Łódź), Antoni Kozubal (GKS Katowice), Igor Strzałek (Legia Warszawa), Kacper Urbański (Bologna FC).

Napastnicy: Dominik Biniek (Blackurn Rovers), Mateusz Kowalski (Parma Calcio), Jordan Majchrzak (AS Roma), Junior Nsangou (Blackburn Rovers), Tomasz Pieńko (Zagłębie Lubin).

Trener Marcin Brosz, asystenci: Marek Kasprzyk, Łukasz Sosin, Norbert Bradel, trener bramkarzy Marek Matuszek, trener przygotowania fizycznego Wojciech Mroszczyk.


Mistrzostwa Europy U19 – program turnieju

Grupa A

3 lipca

Polska – Portugalia (18.00) (Paola, Tony Bezzina Stadium)
Malta – Włochy (21.00)

6 lipca

Portugalia – Włochy (18.00)
Malta – Polska (21.15) (Ta’Quali, Centenary Stadium)

9 lipca

Portugalia – Malta (18.00)
Włochy – Polska (18.00, Ta’Quali, National Stadium)


Grupa B

4 lipca

Norwegia – Grecja (18.00)
Islandia – Hiszpania (21.15)

7 lipca

Grecja – Hiszpania (18.00)
Islandia – Norwegia (21.00)

10 lipca

Grecja – Islandia (21.00)
Hiszpania – Norwegia (21.00)


Fot. Krzysztof Porębski/Pressfocus


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was oczywiście w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych. Możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie nas oczywiście na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.