Paweł Zagumny prezesem Polskiej Ligi Siatkówki

„Rada Nadzorcza Polskiej Ligi Siatkówki wybrała nowego prezesa zarządu spółki. Gratulujemy Panu Pawłowi Zagumnemu” – napisał w niedzielne popołudnie na Twitterze Składowski.


W podobnym czasie tę samą informację podano we Wrocławiu podczas finałowego meczu o Puchar Polski pomiędzy Zaksą Kędzierzyn-Koźle a Jastrzębskim Węgiel. W czasie pierwszego seta podczas przerwy spiker najpierw przywitał władze Wrocławia, które są gospodarzem finałowego turnieju, a później zawiesił głos i dodał: „Witamy też nowego prezesa Polskiej Ligi Siatkówki, którym został Paweł Zagumny!”.

41-letni Paweł Zagumny ma na koncie 427 meczów w seniorskiej reprezentacji Polski, w której występował w latach 1996–2014 i był jej podstawowym zawodnikiem. Miał duży udział w kilku jej dużych sukcesach – zdobyciu mistrzostwa świata w 2014 roku, wywalczeniu srebrnego medalu na mundialu w 2006 roku oraz triumfie w mistrzostwach Europy w 2009 roku. Zdobył też wiele nagród indywidualnych.

Rozbrat z kadrą doświadczony rozgrywający ogłosił po wspomnianych MŚ w Polsce. W 2017 roku z kolei zakończył karierę siatkarską. Jego ostatnim klubem było ONICO Warszawa. Wcześniej bronił barw m.in. Morza Szczecin, Edilbasso Padwa, ówczesnego AZS UWM Olsztyn, Panathinaikosu Ateny oraz Zaksy Kędzierzyn-Koźle. Wielokrotnie ze swoimi klubami był na podium mistrzostw Polski, ale ani razu wywalczył tytułu. Nie udało mu się to także w lidze greckiej i włoskiej.

Po zakończeniu kariery pozostał w ONICO jako wiceprezes i dyrektor sportowy. Nie dokończył jednak pierwszego sezonu w tej roli – klub zwolnił go w kwietniu 2018 roku. Później udzielał się jako komentator meczów Ligi Mistrzów.

Przez wiele lat szefem PLS był Artur Popko. Został on jednak dwukrotnie zatrzymany na przestrzeni ostatnich lat w związku z podejrzeniami o nieprawidłowości przy organizacji mistrzostw świata w 2014 roku. Proces w jego sprawie wciąż trwa. Po drugim zatrzymaniu – w listopadzie ubiegłego roku – jego obowiązki pełnił wiceprezes Piotr Sieńko.

 

Paweł Zagumny, nowy prezes PZS
Credit: Lukasz Laskowski / PressFocus