Piekło Guadalajary

Kiedy było już po wszystkim – „biało-czerwoni” odpadli z meksykańskiego meksykańskiej rywalizacji klęsce z Brazylią w 1/8 finału – kibice zastanawiali się co by było, gdyby Ryszard Tarasiewicz występował w meczach fazy grupowej? Piłkarz Śląska Wrocław był w znakomitej formie, ale jego mundialowy debiut i jedyny taki mecz w kariezre padł właśnie na feralne starcie przeciwko „Canarinhos”. „Taraś”grał znakomicie, trafił nawet w słupek bramki rywala, chociaż akurat w tej sytuacji raczej podawał. Rzutu karnego, który niemiecki sędzia Volker Roth podyktował za rzekomy jego faul na Carece, być oczywiście nie powinno. Brazylijczycy otrzymali prezent i go wykorzystali. A w drugiej połowie zdecydowanie lepiej znieśli… nieznośny upał.

Mecz rozpoczął się o godz. 12.00 czasu miejscowego. W pełnym słońcu nad Estadio Jalisco w Guadalajarze. To było prawdziwe piekło dla naszego zespołu, chociaż gdyby bomba Jana Karasia trafiła do siatki, a nie w poprzeczkę, to kto wie, jak to wszystko by się skończyło? Może to Polska zagrałaby w ćwierćfinale…

Mecz był naszym pożegnaniem z mistrzostwami świata na długich 16 lat, ale to nie wszystko. Z kadrą żegnali się też wielcy i wybitni polskiego futbolu. Po raz ostatni między słupkami stanął Józef Młynarczyk, który niemal dokładnie rok później zdobędzie Puchar Europy z FC Porto. Stefan Majewski również już nigdy więcej w reprezentacji Polski nie zagrał, a w 84. minucie meczu doszło do historycznej chwili. Władysław Żmuda pojawił się na placu gry za Jana Urbana. To oznaczało, że nasz obrońca, dwukrotny medalista mistrzostw świata, wyrównywał ówczesny rekord Uwe Seelera i rozgrywa 21 mecz podczas mundiali, na czwartym kolejnym turnieju.

8

MŚ 1986, Meksyk

Polska – Brazylia 0:4 (0:1)

0:1 – Socrates (30. karny), 0:2 – Josimar (54), 0:3 – Edinho (78), 0:4 – Careca (82. karny). Widzów 45000. Sędziował Volker Roth (RFN). Ż: Boniek, Smolarek, Dziekanowski – Edinho, Careca.

POLSKA: Młynarczyk – Przybyś (60. Furtok), Wójcicki, Majewski, Ostrowski – Karaś, Tarasiewicz, Dziekanowski, Urban (84. Żmuda) – Boniek, Smolarek. Trener Antoni PIECHNICZEK.
BRAZYLIA: Carlos – Josimar, Julio Cesar, Edinho, Branco – Enzo, Socrates (70. Zico), Alemao, Junior – Mueller (74. Silas), Careca. Trener Tele SANTANA.

 

Na zdjęciu: Ryszard Tarasiewicz i Jan Urban, którzy zagrali w pamiętnym meczu podczas mundialu w Meksyku.