Pogoń Szczecin. Szwedzkie porządki

Nowy trener Pogoni Szczecin Jens Gustafsson intensywnie uczy się języka polskiego.


Nowym trenerem szczecińskiej Pogoni został niespełna 44-letni Jens Otto Andreas Gustafsson, który zastąpił Kostę Runjaicia. Szwedzki szkoleniowiec podpisał z „Dumą Pomorza” trzyletni kontrakt, który zawiera opcję przedłużenia go o kolejny rok. Pierwszy trening z piłkarzami Pogoni Gustafsson poprowadzi 15 czerwca.

Poszukiwanie „swojego” asystenta

Nowy trener „portowców” był już na rekonesansie w Szczecinie, teraz poszukuje asystenta, który dołączy do jego sztabu. Są już w nim Robert Kolendowicz i trener bramkarzy Andrzej Krzyształowicz.

– Rozglądam się po całej Skandynawii – powiedział Gustafsson.

– Są tam trenerzy asystenci o różnych profilach. Nie szukam cech, których potrzebowałem w sztabie w Hajduku Split. Tacy trenerzy są już w Pogoni, a ja potrzebuję teraz kogoś innego.

Szwedowi przypadł do gustu Szczecin, który trochę przypomina mu jego rodzinny Helsingborg.

– Oba miasta są portowe, a ja lubię tego rodzaju miejsca – stwierdził nowy trener granatowo-bordowych.

– W takich obszarach jest dobre powietrze i dobrze się w nich czuję. Wydobywają ze mnie to, co najlepsze. Pod tym względem Helsingborg i Szczecin to miasta do siebie podobne. To dla mnie bardzo ważne, ponieważ dużą część swojego życia mieszkałem blisko morza. W takich warunkach urodziłem się i dorastałem. Następnie przeniosłem się w głąb lądu, jednak do morza ciągle mnie ciągnęło. Cieszę się, że w Szczecinie pozostanę blisko morza.

Przed przyjazdem tutaj miałem już pewien obraz tego, jakiego rodzaju jest to miasto. Ponadto moi rodzice już kiedyś tutaj byli, wielu moich znajomych także odwiedzało Szczecin. Rozmawiałem z ludźmi, którzy mieli okazję tutaj bywać, ale oczywiście czerpałem też wiedzę z internetu. W ten sposób dość szybko udało mi się dowiedzieć wszystkich najważniejszych rzeczy na temat miasta. Stadion Pogoni i jego otoczenie są prawdopodobnie najlepsze, w jakich byłem. Czekamy jeszcze aż zostanie otworzony w całości, ale potencjał jest w nim niesamowity. Oglądałem też obiekty szkoleniowe, które bardzo mi się podobały. Myślę, że dają nam możliwości na zrobienie wielu pozytywnych rzeczy.

Stawia na młodzież

Na zorganizowanej konferencji prasowej w Szczecinie Jens Gustafsson mówił, że chciałby, aby w prowadzonym przez niego zespole dużą rolę odgrywali młodzieżowcy.

– Gdy masz tak utalentowanych zawodników, musisz im wierzyć, dawać im szansę występu – powiedział Szwed.

– To są ich marzenia, a my musimy pomagać im je spełniać. Młodzi piłkarze muszą jednak być gotowi do ciągłego wznoszenia się na wyższy poziom i uwalniania swojego potencjału. Nie jest też tak, że gra się im należy. Muszą na nią ciężko pracować. Jeżeli jednak chcemy ciągle zyskiwać wsparcie od naszych kibiców, musimy współpracować z wychowankami. To jedyna droga, aby klub cały czas się rozwijał i rósł. Moja praca w Pogoni obejmuje oczywiście także lekcje języka polskiego. Do tej pory odbywałem lekcje polskiego online. To w porządku, ale bardzo trudne. Nie może się równać z nauką z prawdziwym nauczycielem. Zamierzam znaleźć osobę, która będzie mnie szkoliła z polskiego dzień po dniu. Mam nadzieję, że to ułatwi naukę.

Szeroki wachlarz

W poniedziałek poznaliśmy potencjalnych rywali Pogoni w I rundzie eliminacji Ligi Konferencji Europy. Przystąpią do niej 72 drużyny, 26 z nich to zdobywcy pucharów federacji z miejsc 30-55 rankingu, 25 to wicemistrzowie lig federacji z miejsc 30-55 rankingu, zaś 21 drużyn to zespoły, które zajęły 3. miejsca lig federacji z miejsc 29-50 rankingu UEFA. Potencjalnym przeciwnikami „portowców” są: MFK Rużomberok (Słowacja), Borac Banja Luka i FK Tuzla City (oba Bośnia i Hercegowina), Inter Turku i SJK (oba Finlandia), KR Reykjavik (Islandia), Tre Fiori (San Marino), Saburtalo Tbilisi i Dila Gori (oba Gruzja), FC Sfintul Gheorghe (Mołdawia), Vikingur Gota (Wyspy Owcze), Floriana FC i Hamrun Spartans (oba Malta), Derry City FC i Sligo Rovers (oba Irlandia), Larne FC (Irlandia Północna), FK Panevezys (Litwa), Paide Linnameeskond (Estonia), Cliftonville FC (Irlandia Północna), FC Differdange (Luksemburg), KF Llapi i SC Gjilani (oba Kosowo), Ararat Erywań (Armenia), Akademija Pandev (Macedonia), Newtown AFC (Walia), FC Bruno’s Magpies (Gibraltar), Decic Tuzi i Iskra Danilovgrad (oba Czarnogóra), UE Santa Coloma i Atletic Escaldes (oba Andora).


Na zdjęciu: Trener Jens Gustafsson (z lewej) już nie może doczekać się pierwszego treningu z piłkarzami Pogoni.
Fot. pogonszczecin.pl