Zobacz
Do góry

Polonia Bytom. Start bez czterech

Trzecia siła tabeli III grupy III ligi rozpoczyna dziś przygotowania do rundy wiosennej. W kadrze będą zmiany.

Rannymi badaniami oraz popołudniowym treningiem na sztucznym boisku przy ul. Piłkarskiej przygotowania do rundy wiosennej rozpocznie dziś Polonia. Trzecia drużyna tabeli III grupy III ligi po świąteczno-noworocznej przerwie spotka się w składzie nieznacznie zmienionym w porównaniu do tego, który funkcjonował w Bytomiu jesienią. Na zajęcia z zespołem nie wybiegną Jarosław Czernysz, Adam Fic, Piotr Makowski i Szymon Małecki.

Między Katowicami a Opolem

Fic, Makowski i Małecki jesienią grali niewiele. Ten pierwszy, 20-letni środkowy obrońca, ma zostać wypożyczony do IV-ligowej Dramy Zbrosławice, która wyraża też zainteresowanie Makowskim.

25-letni napastnik otrzymał zielone światło na poszukiwanie nowego pracodawcy i zapytanie ze Zbrosławic jest na razie jedynym konkretnym. Makowski liczy jednak na angaż w III lidze, dlatego dziś stawi się jeszcze w Bytomiu, gdyż do czerwca ma kontrakt z Polonią. W czerwcu kończy się też umowa wypożyczenia Szymona Małeckiego z GKS-u Katowice. Bytomianie chcą je jednak skrócić. 19-letni skrzydłowy ma wylądować w IV-ligowym Gwarku Ornontowice.

Z innych powodów okresu przygotowawczego z Polonią nie zacznie Czernysz, który wiosną prawdopodobnie grać będzie na szczeblu centralnym. 20-letni boczny pomocnik w poprzednim tygodniu był na testach w II-ligowym GKS-ie Katowice, a wczoraj rozpoczął treningi z I-ligową Odrą Opole.

Gotowi na odejście

– Rozmawialiśmy o Jarku z trenerem GKS-u Rafałem Górakiem – mówi Tomasz Stefankiewicz, dyrektor sportowy Polonii. – Nie było tak, że oblał testy w Katowicach. Zaprezentował się na tyle dobrze, że GKS jest nim mocno zainteresowany. Analizując jednak kadrę tej drużyny i szanse indywidualnego rozwoju Jarka stwierdziliśmy, że w tym półroczu przenosiny do Katowic nie byłoby najlepszym ruchem. Jeśli zostanie w Bytomiu, będzie mocno obserwowany. Już wcześniej kontaktował się jednak z nami trener Odry Dietmar Brehmer. Rozmowy z władzami klubu na temat Jarka zostały podjęte i w poniedziałek był on w Opolu na treningu. Do końca tygodnia, przed wyjazdem opolan na obóz, zapadną decyzje. Jesteśmy otwarci na propozycje. Wraz ze sztabem szkoleniowym przygotowujemy się na ewentualność odejścia Jarka już w tym okienku transferowym – dodaje dyrektor Stefankiewicz. Za 20-latka chętny na jego pozyskanie klub będzie musiał zapłacić kwotę odstępnego. Jesienią rozegrał w III lidze 17 meczów (16 w wyjściowym składzie) i strzelił gola.

Szukają wyżej

Rezygnacja z Małeckiego oraz wielce prawdopodobna sprzedaż Czernysza powoduje, że w zespole powinna wzrosnąć rola zawodnika uważanego za największy spośród wychowanków talent, czyli 17-letniego Mariusza Fornalczyka.

Tak czy inaczej jednym z priorytetów Polonii na tę zimę jest pozyskanie bocznego pomocnika o statusie młodzieżowca. Taki też znajdzie się w gronie trzech testowanych zawodników, którzy od dziś trenować będą z Polonią. To Bartłomiej Pociecha, ostatnio wypożyczony z Piasta Gliwice do Stali Rzeszów. Prócz skrzydłowego, sprawdzany będzie też boczny obrońca oraz rosły napastnik spoza Śląska, mający za sobą nawet epizod I-ligowy: Maciej Radaszkiewicz (Ruch Wysokie Mazowieckie, niegdyś Wigry Suwałki).

Podziękowanie za usługi Makowskiemu jasno pokazuje, że bytomianie muszą w tym okienku pozyskać napastnika, który będzie rywalizował z Patrykiem Stefańskim. Na razie rozglądają się za zawodnikami niemieszczącymi się w kadrach wyżej notowanych śląskich klubów.

Podopieczni Kamila Rakoczego do wiosny przygotowywać się będą na własnych obiektach. Pierwszy sparing rozegrają już w najbliższą sobotę, kiedy podejmą Polonię Nysa, niekwestionowanego (45 punktów w 15 meczach) lidera IV ligi opolskiej.

Komentarze