Polonia Bytom. Start bez czterech

Rannymi badaniami oraz popołudniowym treningiem na sztucznym boisku przy ul. Piłkarskiej przygotowania do rundy wiosennej rozpocznie dziś Polonia. Trzecia drużyna tabeli III grupy III ligi po świąteczno-noworocznej przerwie spotka się w składzie nieznacznie zmienionym w porównaniu do tego, który funkcjonował w Bytomiu jesienią. Na zajęcia z zespołem nie wybiegną Jarosław Czernysz, Adam Fic, Piotr Makowski i Szymon Małecki.

Między Katowicami a Opolem

Fic, Makowski i Małecki jesienią grali niewiele. Ten pierwszy, 20-letni środkowy obrońca, ma zostać wypożyczony do IV-ligowej Dramy Zbrosławice, która wyraża też zainteresowanie Makowskim.

25-letni napastnik otrzymał zielone światło na poszukiwanie nowego pracodawcy i zapytanie ze Zbrosławic jest na razie jedynym konkretnym. Makowski liczy jednak na angaż w III lidze, dlatego dziś stawi się jeszcze w Bytomiu, gdyż do czerwca ma kontrakt z Polonią. W czerwcu kończy się też umowa wypożyczenia Szymona Małeckiego z GKS-u Katowice. Bytomianie chcą je jednak skrócić. 19-letni skrzydłowy ma wylądować w IV-ligowym Gwarku Ornontowice.

Z innych powodów okresu przygotowawczego z Polonią nie zacznie Czernysz, który wiosną prawdopodobnie grać będzie na szczeblu centralnym. 20-letni boczny pomocnik w poprzednim tygodniu był na testach w II-ligowym GKS-ie Katowice, a wczoraj rozpoczął treningi z I-ligową Odrą Opole.

Gotowi na odejście

– Rozmawialiśmy o Jarku z trenerem GKS-u Rafałem Górakiem – mówi Tomasz Stefankiewicz, dyrektor sportowy Polonii. – Nie było tak, że oblał testy w Katowicach. Zaprezentował się na tyle dobrze, że GKS jest nim mocno zainteresowany. Analizując jednak kadrę tej drużyny i szanse indywidualnego rozwoju Jarka stwierdziliśmy, że w tym półroczu przenosiny do Katowic nie byłoby najlepszym ruchem. Jeśli zostanie w Bytomiu, będzie mocno obserwowany. Już wcześniej kontaktował się jednak z nami trener Odry Dietmar Brehmer. Rozmowy z władzami klubu na temat Jarka zostały podjęte i w poniedziałek był on w Opolu na treningu. Do końca tygodnia, przed wyjazdem opolan na obóz, zapadną decyzje. Jesteśmy otwarci na propozycje. Wraz ze sztabem szkoleniowym przygotowujemy się na ewentualność odejścia Jarka już w tym okienku transferowym – dodaje dyrektor Stefankiewicz. Za 20-latka chętny na jego pozyskanie klub będzie musiał zapłacić kwotę odstępnego. Jesienią rozegrał w III lidze 17 meczów (16 w wyjściowym składzie) i strzelił gola.

Szukają wyżej

Rezygnacja z Małeckiego oraz wielce prawdopodobna sprzedaż Czernysza powoduje, że w zespole powinna wzrosnąć rola zawodnika uważanego za największy spośród wychowanków talent, czyli 17-letniego Mariusza Fornalczyka.

Tak czy inaczej jednym z priorytetów Polonii na tę zimę jest pozyskanie bocznego pomocnika o statusie młodzieżowca. Taki też znajdzie się w gronie trzech testowanych zawodników, którzy od dziś trenować będą z Polonią. To Bartłomiej Pociecha, ostatnio wypożyczony z Piasta Gliwice do Stali Rzeszów. Prócz skrzydłowego, sprawdzany będzie też boczny obrońca oraz rosły napastnik spoza Śląska, mający za sobą nawet epizod I-ligowy: Maciej Radaszkiewicz (Ruch Wysokie Mazowieckie, niegdyś Wigry Suwałki).

Podziękowanie za usługi Makowskiemu jasno pokazuje, że bytomianie muszą w tym okienku pozyskać napastnika, który będzie rywalizował z Patrykiem Stefańskim. Na razie rozglądają się za zawodnikami niemieszczącymi się w kadrach wyżej notowanych śląskich klubów.

Podopieczni Kamila Rakoczego do wiosny przygotowywać się będą na własnych obiektach. Pierwszy sparing rozegrają już w najbliższą sobotę, kiedy podejmą Polonię Nysa, niekwestionowanego (45 punktów w 15 meczach) lidera IV ligi opolskiej.