Setka „Lewego” bez celebry na Stadionie Śląskim

Tak jak Robert Lewandowski będzie miał swój jubileusz, tak mecz z Portugalią będzie również szczególny dla poprzedniego kapitana, Jakuba Błaszczykowskiego. Zaliczy 103. spotkanie z orłem narodowym na piersi, co uczyni z niego samodzielnego rekordzistę pod względem liczby gier w kadrze A.

Z tego tytułu obaj zostaną uhonorowani, ale… nie w czwartkowy wieczór na Stadionie Śląskim. Na taki moment będą musieli zaczekać ponad miesiąc. Krótka ceremonia odbędzie się 15 listopada przed towarzyskim meczem z Czechami w Gdańsku.

Czasem rządzi UEFA

– Pamiętamy o tym i jesteśmy na to przygotowani – zapewnia rzecznik prasowy PZPN, Jakub Kwiatkowski. – W Gdańsku obaj otrzymają pamiątkowe patery i okolicznościowe koszulki. Dwa najbliższe mecze w Chorzowie, z Portugalią i Włochami, odbędą się pod egidą UEFA, która ściśle gospodaruje przedmeczowym czasem. Z tego względu musimy zaczekać na spotkanie o charakterze towarzyskim. Wtedy będziemy mieli większe pole manewru przed pierwszym gwizdkiem.

Parę tygodni temu pojawił się temat oficjalnego pożegnania Łukasza Piszczka, który po tegorocznym mundialu ogłosił zakończenie przygody z kadrą. Sugerowano, by doszło do tego przed meczem z Portugalią. Wiążące decyzje w tej sprawie jednak nie zapadły.

Na potyczkę z aktualnymi mistrzami Europy przebywający w kraju piłkarz Borussii Dortmund otrzymał zaproszenie – w charakterze gościa – od prezesa Zbigniewa Bońka. Klubowe obowiązki sprawiły jednak, że musi być tego dnia w Dortmundzie.