Rywale Polaków na Euro 2020. Problemy z prezesem i zmora Jerzego Brzęczka

Użyj strzałek ← → do nawigacji

Hiszpania

Problemy z prezesem

Najlepszy okres w historii „La Roja” miała w okresie 2008-2012, gdy dwukrotnie została mistrzem Europy i dodała do tego mistrzostwo świata. Jednak trzeba było odmłodzić kadrę i na mundialu w 2014 Hiszpanie nie wyszli z grupy, co było ostrzeżeniem. Dwa lata później nie obronili mistrzostwa Europy i czas Vicente del Bosque dobiegł końca.

Jego następcą został Julen Lopetegui, młody trener, nie bojący się ryzyka jak jego poprzednik. W eliminacjach MŚ 2018 Hiszpanie wygrali wszystkie mecze, byli wielkim faworytem i tuż przed pierwszym meczem w finałach strzelili sobie w stopę. Real Madryt pochwalił się, że uzyskał porozumienie z Lopeteguim i będzie po mundialu trenerem w tym klubie. Reakcja prezesa RFEF Luisa Rubialesa była natychmiastowa – pojechał do Rosji i zdymisjonował selekcjonera. Na czas mistrzostw został nim Fernando Hierro, natomiast Hiszpanie skończyli karierę na 1/8 finału.

Nowym selekcjonerem został Luis Enrique. W Lidze Narodów Hiszpania nie awansowała do Final Four, zaliczył tylko początek eliminacji Euro 2020. Potem z powodu choroby córki ster reprezentacji przekazał asystentowi Robertowi Moreno. Ten wprowadził do zespołu nowych piłkarzy, wygrał eliminacje, jednak po ostatnim meczu z Rumunią usłyszał „panu już dziękujemy”. Chciał jeszcze prowadzić zespół w finałach, nie pozwolono mu. Powrócił Luis Enrique i natychmiast pozbył się ambitnego współpracownika. Z błogosławieństwem Rubialesa, który w czasie krótkiej prezesury już tyle namieszał, że jest poważnym problem hiszpańskiego futbolu.

Rywalizacja Polski z Hiszpanią zaczęła się w 1959 roku, ale po raz pierwszy zagrają z sobą w finałach. Bilans jest dla nas bardzo niekorzystny. Jedno zwycięstwo 2:1 w Barcelonie po golach Andrzeja Iwana, do tego remis i 8 porażek.

Użyj strzałek ← → do nawigacji