Siatkarski terminarz ligowy uzgodniony

Żeńska ekstraklasa wystartuje bardzo późno, bo dopiero na początku listopada. Powodem są mistrzostwa świata siatkarek, które odbędą się w Japonii i zakończą dopiero 20 października. Wprawdzie reprezentacja Polski nie zakwalifikowała się do finałów MŚ, ale w LSK występuje kilka zawodniczek, które wraz ze swoimi drużynami walczyć będą w Japonii.

Do walki o mistrzostwo Polski przystąpi 12 drużyn. Tytułu mistrzowskiego broni Chemik Police. W składzie ligi zabraknie Polskiego Cukru Muszynianki Muszyna. Zastąpi ją E.Leclerc Radomka Radom, która odkupiła licencję od klubu z Muszyny.

Szczególnie intensywny będzie początek rozgrywek. W ciągu pierwszego miesiąca każda z drużyn rozegra już po sześć spotkań. W listopadzie zaplanowano bowiem dwie kolejki na środy. Taka sytuacja będzie też miała miejsce raz w grudniu i raz w styczniu.

Rozgrywki podzielone zostały na dwie części. Faza zasadnicza rozgrywana systemem każdy z każdym mecz i rewanż zakończy się 16 marca. Do play offu zakwalifikuje się 6 najlepszych drużyn. Dwie najwyżej sklasyfikowane po 22 kolejkach awansują bezpośrednio do półfinału, zaś ekipy z miejsc 3-6 powalczą o miejsce w najlepszej czwórce w ćwierćfinałach. Najsłabszy zespół rozegra baraż z mistrzem I ligi kobiet o miejsce w LSK.

W PlusLidze sezon zacznie się 13 października. Weźmie w nim udział 14 ekip, o dwa mniej niż w bieżących rozgrywkach. To efekt zmniejszenia ekstraklasy, w wyniku której do I ligi mężczyzn spadły zespoły z Kielc i Bielska-Białej. Tytułu mistrzowskiego bronić będzie PGE Skra Bełchatów, a podobnie jak w minionym sezonie do walki w play off przystąpi sześć najlepszych zespołów. Ich format ma być podobny do tego sprzed roku – dwie pierwsze drużyny uzyskają bezpośredni awans do półfinału, zaś ekipy z miejsc 3-6 rozegrają między sobą mecze ćwierćfinałowe o miejsce w najlepszej czwórce. Tak jak w LSK faza zasadnicza zakończy się 16 marca. Tym razem nie będzie spadku, ostatni zespół ekstraklasy zmierzy się w barażu z mistrzem I ligi mężczyzn o miejsce w PlusLidze.
PLPS zastrzega, że terminarz ma charakter wstępny i może jeszcze ulec zmianom w związku z transmisjami telewizyjnymi oraz udziałem polskich drużyn w europejskich pucharach.

 

I kolejka LSK (3 listopada)
Chemik Police – Legionovia Legionowo
ŁKS Commercecon Łódź – KS Pałac Bydgoszcz
E.Leclerc Radomka Radom – Impel Wrocław
Developres SkyRes Rzeszów – KSZO Ostrowiec Św.
Enea PTPS Piła – Grot Budowlani Łódź
Trefl Proxima Kraków – BKS Profi Credit Bielsko-Biała

I kolejka PlusLigi (13 października)
Chemik Bydgoszcz – PGE Skra Bełchatów
MKS Będzin – ZAKSA Kędzierzyn Koźle
Stocznia Szczecin – Trefl Gdańsk
GKS Katowice – Indykpol AZS Olsztyn
Cerrad Czarni Radom – Jastrzębski Węgiel
Aluron Virtu Warta Zawiercie – Asseco Resovia
ONICO Warszawa – Cuprum Lubin