Przywiązani do Oporowskiej

W sztabie Śląska Wrocław pojawił się tylko jeden nowy człowiek – trenerem bramkarzy został niespełna 45-letni trener bramkarzy, Maciej Sikorski.


Po niemal miesięcznej przerwie piłkarze wrocławskiego Śląska pojawili się na boisku przy Oporowskiej na pierwszym treningu. Na pierwszych zajęciach trener Jacek Magiera miał do dyspozycji 20 piłkarzy. W treningu uczestniczył między innymi Szymon Lewkot, który poprzedni sezon spędził na wypożyczeniu do I-ligowego Górnika Łęczna, a także Łukasz Gerstenstein, Miłosz Kurowski i Karol Borys. Ten ostatni ma za sobą udane mistrzostwa Europy do lat 17, podczas których razem z reprezentacją Polski dotarł do półfinału.

Yeboah „na wylocie”

W zajęciach nie uczestniczyli natomiast Daníel Leo Gretarsson (bierze udział w zgrupowaniu reprezentacji Islandii), John Yeboah (w związku z rozmowami na temat potencjalnego transferu do innego klubu), Adrian Bukowski (bierze udział w zgrupowaniu reprezentacji Polski do lat 21), Javier Hyjek (jego sezon trwał dłużej ze względu na grę w barażach o awans do Primera RFEF), Oskar Mielcarz, Bartłomiej Głogowski i Krzysztof Kurowski. Indywidualnie natomiast trenowali: Patrick Olsen, Michał Rzuchowski, Jakub Lutostański i Szymon Michalski.

Śląsk cały okres przygotowawczy spędzi na obiektach przy ul. Oporowskiej. Obóz dochodzeniowy potrwa kilka najbliższych tygodni. – Spotkaliśmy się po raz pierwszy po trzech tygodniach urlopu i odbyliśmy trening wprowadzający – powiedział asystent Jacka Magiery, Marcin Dymkowski.

– Zawodnicy mieli określony plan działania do realizacji w domu. Cieszymy się bardzo, że został zrealizowany w stu procentach. Kadra będzie krystalizowała się w najbliższych tygodniach, dlatego spokojnie trenujemy. We wtorek były testy krwi i tkanki tłuszczowej, później siłownia i trening na boisku. Tydzień kończymy sparingiem z Jaworzanką Jawor, w sobotę regeneracja, w niedzielę wolne i od poniedziałku ruszamy z dalszymi intensywnymi przygotowaniami.

Nowy trener bramkarzy

Trener Jacek Magiera wybrał już swoich współpracowników, nie zabrakło wśród nich osoby, która dotychczas nie pracowała we wrocławskim klubie. Nowym trenerem bramkarzy Śląska został mianowicie Maciej Sikorski. „Magic” generalnie postawił na zaufanych ludzi, jego najbliższymi współpracownikami pozostaną Tomasz Łuczywek i Paweł Kozub.

Asystentem wciąż jest Marcin Dymkowski, analitykiem Andrzej Gomołysek, zaś trenerami przygotowania motorycznego Krzysztof Kapelan i Paweł Parus.


Czytaj więcej w kategorii ekstraklasa


Maciej Sikorski urodził się 2 grudnia 1978 roku. Jako trener bramkarzy pracował już w Rakowie Częstochowa i Wiśle Płock. Z tym pierwszym klubem przeszedł drogę od II ligi do ekstraklasy, zdobywając z nim wicemistrzostwo i Pucharu Polski. W sztabie szkoleniowym trenera Marka Papszuna odpowiadał za pracę z golkiperami pierwszego zespołu. Sikorski już wcześniej współpracował z Papszunem w Świcie Nowy Dwór Mazowiecki, Legionovii czy KS Łomianki.

W Rakowie nowy trener bramkarzy Śląska pracował w latach 2016-2021, stamtąd odszedł do Wisły Płock, w której przez dwa ostatnie sezony współpracował z Maciejem Bartoszkiem i Pavolem Stano.

Rozstanie z Łyszczarzem

W nadchodzącym sezonie w zespole Śląska nie będzie występował już niespełna 24-letni pomocnik, Adrian Łyszczarz. Jego kontrakt, wygasający 30 czerwca br., nie zostanie przedłużony.

Łyszczarz dołączył do Śląska latem 2016 roku. Wcześniej reprezentował barwy FC Wrocław Academy. Od tego czasu występował zarówno na boiskach PKO BP Ekstraklasy, jak i w drugim zespole Śląska oraz drużynie U-19. Urodzony w Oleśnicy zawodnik zaliczył łącznie 63 mecze w pierwszym zespole wrocławskiego klubu, notując w nich 6 goli i 1 asystę. W rezerwach jego dorobek to 54 mecze, 10 goli i 9 asyst. Podczas gry w Śląsku pomocnik rozegrał również 22 mecze w młodzieżowych reprezentacjach Polski – U-18, U-19 i U-20.

W sezonie 2018/2019 Adrian Łyszczarz był wypożyczony do I-ligowego GKS-u Katowice, w Fortuna 1. Lidze rozegrał wówczas 15 meczów, w których strzelił jednego gola (w wygranym 1:0 spotkaniu ze Stomilem Olsztyn). W zakończonym niedawno sezonie 2022/2023 Łyszczarz 18 razy pojawił się na boiskach PKO BP Ekstraklasy. W rozgrywanej 20 sierpniu ubiegłego roku potyczce z Cracovią (1:1) strzelił swojego jedynego gola w poprzednich rozgrywkach.


Na zdjęciu: Maciej Sikorski został nowym trenerem bramkarzy Śląska.

Fot. slaskwroclaw.pl/Dawid Antecki


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.