Świątek w finale w Nowym Jorku

Iga Świątek, liderka światowego rankingu, pokonała rozstawioną z numerem 6 Białorusinkę Arynę Sabalenkę 3:6, 6:1, 6:4 i zagra w sobotnim finale wielkoszlemowego turnieju US Open z turniejową „piątką” Tunezyjką Ons Jabeur.

Pierwszy, trzeci i siódmy… Co oznaczają te liczby? Pierwszy awans do finału US Open Igi Świątek i jej trzeci wielkoszlemowy finał; w latach 2020 i 2022 wygrała French Open. I wreszcie siódmy finał w turnieju tej rangi z udziałem polskiej tenisistki. Przed II wojną światową Jadwiga Jędrzejowska grała w decydującej grze w Wimbledonie 1937, US Open 1937 i French Open 1939, ale żadnego z nich nie wygrała. Zaś Agnieszka Radwańska w 2012 roku w finale Wimbledonu przegrała z Amerykanką Sereną Williams.

Mecz Świątek z Sabalenką w nocy z czwartku na piątek był bardzo emocjonujący, ale w pierwszym secie obfitował w błędy. Pierwsza opanowała nerwy 24-letnia Białorusinka, która od stanu 2:2 Białorusinka wygrała cztery gemy, a Polka tylko jeden. Druga partia należała do 21-letniej raszynianki, która wygrała dwa pierwsze gemy, a całego seta 6:1.

Trzeci set był znów bardzo nerwowy. Początkowo przewagę miała Sabalenka, która przełamała Świątek i prowadziła 4:3. Wtedy Polka pokazała wielkie opanowanie i klasę – przełamała Białorusinkę dwukrotnie i wygrała seta oraz całe spotkanie, wykorzystując drugą piłkę meczową.

Mecz trwał dwie godziny i 13 minut. Świątek zanotowała w nim 24 zagrania kończące i 31 niewymuszonych błędów. Sabalenka – 22 i 44. Było to czwarte zwycięstwo naszej tenisistki z tą rywalką – przegrała z nią w ubiegłym roku w kończącym sezon turnieju WTA Finals, a wygrywała z nią w Dausze, Stuttgarcie i Rzymie.

W drodze do finału US Open Iga Świątek wygrała z: Włoszką Jasmine Paolini 6:3, 6:0, Amerykankami Sloane Stephens 6:3, 6:2 i Lauren Davis 6:3, 6:4, Niemką Jule Niemeier 2:6, 6:4, 6:0 oraz Amerykanką Jessicą Pegulą 6:3, 7:6 (7-4). Jest pierwszą od 2014 roku najwyżej rozstawioną zawodniczką, która wystąpi w decydującym spotkaniu zmagań na Flushing Meadows. Osiem lat temu wygrała je Amerykanka Serena Williams.

Finałowa przeciwniczka naszej tenisistki, 28-letnia Ons Jabeur pokonała w półfinale pokonała Caroline Garcię (nr 17.) 6:1, 6:3 i zakończyła na 13 serię zwycięstw francuskiej tenisistki, która ma też na koncie wygraną m.in. z Świątek. Bilans finalistek US Open to 2-2. Polka zarobiła już 1,3 mln dolarów, a jeśli go wygra w sobotę (godz. 22.00 polskiego czasu) podwoi tę kwotę.