Wygrana była blisko

Trafienie Ewy Pajor pozwoliło biało-czerwonym uwierzyć w zwycięstwo ze Szwajcarkami, ale wyżej notowane rywalki zdołały wyrównać.


Przyjdzie czas, kiedy będziemy wygrywać z klasowymi zespołami – powiedziała trenerka reprezentacji Polski, Nina Patalon przed dwumeczem z uczestniczkami tegorocznych mistrzostw świata. Wygrać się nie udało, lecz remisy uzyskane w trakcie zgrupowania w Hiszpanii mogą napawać optymizmem.

Wtokowy mecz mógł się bardziej podobać niż piątkowy, zakończony bezbramkowym remisem.

Pierwszą dobrą okazję stworzyły rywalki, ale Kinga Szemik stanęła na wysokości zadania. Polki odważniej zaatakowały i wysoki pressing mógł przynieść gole. Dwie okazje wypracowała sobie Ewa Pajor, ale przy strzałach zabrakło jej precyzji. Rywalki mogły skorzystać z niepewnego wyjścia bramkarki, lecz sytuację uratowała Małgorzata Grec. Szemik zrewanżowała się jeszcze przed przerwą, kiedy instynktownie zablokowała strzał Any-Marii Crnogorcević z bliska.W drugiej połowie mecz wciąż był bardzo wyrównany. W 51 minucie przed szansą znów stanęła Pajor, ale jej uderzenie nie było zbyt groźne. Polki miały okazje po stałych fragmentach gry, a najbliżej szczęścia była Małgorzata Mesjasz. Szwajcarki również miały stuprocentową sytuację, gdy po podaniu Crnogorcević spudłowała Fabienne Humm. Okazja ta szybko się zemściła. Do podania Sylwii Matysik z głębi pola odważnie ruszyła Pajor i wykorzystując nieporozumienie środkowych obrończyń wygrała sam na sam z bramkarką. Prowadzenie nie trwało długo, bo z błędu defensywy po dośrodkowaniu z rzutu wolnego skorzystała Julia Stirli. Bliżej zwycięstwa były biało-czerwone, ale „piłki meczowe” zmarnowały Kinga Kozak i Pajor.

Kolejne mecze planowane są w kwietniu, ale rywalki nie są jeszcze znane. We wrześniu Polki rozpoczną rywalizację w grupie B Ligi Narodów, ale również nie wiadomo z kim. 4 kwietnia zapadnie decyzja, czy Polska zorganizuje Euro 2025, co będzie miało na plany reprezentacji.

Polska – Szwajcaria 1:1 (0:0)

1:0 – Pajor, 70 min, 1:1 – Stierli, 78 (głową)

POLSKA: Szemik – Matysik, Mesjasz, Grec, Wiankowska – Padilla-Bidas (72. Zawistowska), Achcińska (64. Kozak), Pawollek, Wróbel (46. Lefeld), Adamek – Pajor. Trener Nina PATALON.


Fot. SPP/SIPA USA/PressFocus