Z Salahem na „sborną”

Arabia Saudyjska w meczu z gospodarzami okazała się bardzo słaba, dwie bramki strzelono jej w doliczonym czasie gry. To był najłatwiejszy przeciwnik i oczekiwano tego sukcesu.

Rosja okupiła zwycięstwo kontuzją swojej „dziewiątki” – Ałana Dzagojewa, który ma pauzować 10 dni i w fazie grupowej z Egiptem i Urugwajem nie wystąpi. Za to po przerwie spowodowanej kontuzją barku w finale Ligi Mistrzów powraca do gry Mohamed Salah i to jest druga zła wiadomość dla „sbornej”.

Jednak zdania na temat jego udziału w meczu są u Rosjan podzielone. – Egipt bez niego i z nim w składzie, to dwie różne drużyny. Swoją szybkością, mobilnością, nieszablonowością będzie napędzał cały zespół – uważa pomocnik Anton Miranczuk. – A niech sobie wraca i zagra ku radości fanów Egiptu i całego świata. Tylko uatrakcyjni mecz, prestiż naszej rywalizacji przez to będzie większy i z korzyścią dla wszystkich – stwierdził selekcjoner Stanisław Czerczesow. Tym razem na trybunach nie będzie prezydenta Rosji Władimira Putina, chociaż spotkanie rozegrane zostanie w jego rodzinnym mieście.

Maroko w pierwszym meczu stawiało mocny opór Urugwajowi, tracąc gola tuż przed końcem meczu. Bramkarz Mohamed El Shenawy  został uznany za najlepszego zawodnika spotkania. Przyjął gratulacje, udzielił wywiadu, natomiast odmówił przyjęcia przewidzianej za to nagrody – czerwonego pucharu z nazwą Budweiser. Zrobił to z przyczyn religijnych. Fundatorem nagrody jest browar, El Shenawy jest islamistą, a ta religia zabrania spożywania alkoholu. Na mundialu jest pięć reprezentacji z krajów wyznających islam. Dwie zmierzyły się w pierwszej kolejce i w meczu Maroka z Iranem najlepszym zawodnikiem był Amine Harit. Jednak nie wiadomo, czy Marokańczyk nagrodę przyjął.

 

Grupa A

SANKT PETERSBURG – WTOREK, 19.06., GODZ. 20.00

ROSJA – EGIPT
sędzia – Enrique Caceres (Paragwaj)

ROSJA (1-4-5-1)
1 Akinfiejew – 2 Fernandes, 3 Kutiepow, 4 Ignaszewicz, 18 Żirkow – 7 Kuzjajew, 8 Gazinskij, 11 Zobnin, 17 Gołowin, 6 Czeryszew – 10 Smołow.

EGIPT (1-4-4-2)
23 El Shenawy – 7 Fathy, 2 Gabr, 6 Hegazi, 13 Shafy – 8 Hamed, 17 Elneny, 21 Trezeguet, 19 Said – 9 Mohsen, 10 Salah.

 

Henryk Górecki