W Austrii gradobicie… goli

Zgrupowanie w Kitzbuehel trwa w najlepsze, a Górnik ma już za sobą dwa obfite w bramki sparingi z przedstawicielami niemieckiej 2. Bundesligi.


Prócz sztabu szkoleniowego na obóz przygotowawczy udało się 27 zawodników, w tym nowe letnie nabytki 14-krotnych mistrzów Polski. Na liście zabrakło natomiast Daniego Pacheco, gdyż z powodu urazu palca przechodzi rekonwalescencję i chwilowo nie trenuje. W weekend z Górnikiem pożegnali się dwaj napastnicy. Szymon Włodarczyk przeszedł do Sturmu Graz, z kolei kontrakt Amadeja Marosy został rozwiązany za porozumieniem stron i jak na razie Słoweniec pozostaje bez klubu.

Pod znakiem sparingów

Pobyt w Austrii będzie dla „górników” stał pod znakiem sparingów z niemieckimi klubami. Zaczęło się od niezwykle efektownego meczu z Greuther Fuerth, które w sezonie 2021/22 występowało w Bundeslidze. Obie strony wystawiły mocne jedenastki, co poskutkowało aż 8 golami i remisem 4:4! Po niespełna 20 minutach zabrzanie przegrywali już 0:2, lecz jeszcze przed przerwą wyrównali po dwóch trafieniach Piotra Krawczyka.

Potem Fuerth dwukrotnie wychodziło na prowadzenie, lecz Ślązacy w obu przypadkach nie odpuścili. Co warte podkreślenia, to że bramki nr 3 i 4 dla Niemców były wyjątkowo efektowne. Armindo Sieb, który „odbił się” od Bayernu Monachium, najpierw dokręcił piłkę do bramki strzałem z dystansu, a potem umieścił ją w siatce uderzając nożycami.

Przy wszystkich golach Greuther obrona Górnika była nieco zbyt pasywna, ale cieszyć mogła dobra postawa w ofensywie, tym bardziej że wielu piłkarzy rywala ma jakieś doświadczenie w Bundeslidze. W sparingu z „trójkolorowymi” nie zagrał Polak Damian Michalski (w przeszłości m.in. Wisła Płock), który dochodzi do siebie po kontuzji.

Dużo młodych

W niedzielę Górnik zmierzył się natomiast z Paderbornem (ostatnio w Bundeslidze w sezonie 2019/20). Niemcy wystawili właściwie swój najmocniejszy skład, z ekscentrycznym gwiazdorem Maxem Kruse w ataku, podczas gdy zabrzanie – w przeciwieństwie do starcia z Fuerth – postawili na dużo młodszą jedenastkę, w znacznej mierze złożoną z juniorów. Między słupkami stanął 16-letni Mateusz Jeleń, który czterokrotnie musiał wyciągać ją z siatki. „Górnicy” nie odpowiedzieli żadnym trafieniem.


Czytaj także w kategorii PIŁKA NOŻNA


Co warto nadmienić, już w pierwszym sparingu w zabrzańskiej ekipie zadebiutowali po wejściu z ławki Lawrence Ennali, Kamil Lukoszek oraz Sebastian Musiolik. Wymieniona trójka zagrała też z Paderbornem, przeciwko któremu pokazał się również Michal Siplak. Sztab nie zdecydował się skorzystać jeszcze z Filipe Nascimento, ciągle dochodzącego do siebie po niedawnej poważnej kontuzji.


Górnik Zabrze – Greuther Fuerth 4:4 (2:2)

0:1 – Meyerhoefer, 12 min, 0:2 – Lemperle, 19 min (karny), 1:2 – Krawczyk, 25 min, 2:2 – Krawczyk, 32 min, 2:3 – Sieb, 51 min, 3:3 – Janża, 56 min, 3:4 – Sieb, 59 min, 4:4 – Ennali, 79 min. Sędziował Walter Altmann (Tyrol)

GÓRNIK: Bielica – Sekulić (64. Gandziarowski), Janicki (64. Chmarek), Jensen (46. Szcześniak), Janża (63. Wojtuszek) – Olkowski, Rasak (64. Lukoszek), Pochcioł (46. Kolanko), Podolski (64. Paluszek), Yokota (64. Ennali) – Krawczyk (72. Musiolik). Trener Jan URBAN.

FUERTH: Linde (46. Schaffran) – Asta (46. Abiama), Raebiger (46. Consbruch), Hrgota (46. Srbeny), Petkov (46. Pfaffenrot, 89. Naepflein), Meyerhoefer (46. Calhanoglu), Lemperle (46. Sieb), Wagner (46. Green), Jung (46. Dietz), Itter (46. Schlicke), Mueller (46. Haddadi). Trener Alexander ZORNIGER


Górnik Zabrze – Paderborn 0:4 (0:1)

0:1 – Kinsombi, 34 min, 0:2 – Grimaldi, 48 min, 0:3 – Conteh, 58 min, 0:4 – Muslija, 86 min

GÓRNIK: Jeleń – Paluszek (60. Ennali), Szcześniak (46. Jensen), Wojtuszek (60. Musiolik), Lukoszek (60. Sekulić), Chmarek (60. Janicki), Siplak (46. Gandziarowski), Kolanko (46. Pochcioł), Szala (60. Olkowski), Zielonka (60. Rasak), Dadok (60. Yokota). Trener Jan URBAN

PADERBORN: Huth – Heuer, Musliu, Hoffmeier, Klefisch, Schuster, Klaas, Obermair, Kinsombi, Bilbija, Kruse. II połowa: Boevink – Curda, Mueller, Ezekwem, Rohr, Hansen, Leipertz, Conteh, Muslija, Nadj, Grimaldi. Trener Lukas KWASNIOK.


KADRA GÓRNIKA NA ZGRUPOWANIE W AUSTRII

Bramkarze: Daniel Bielica, Kamil Soberka, Mateusz Jeleń; Obrońcy: Erik Janża, Rafał Janicki, Boris Sekulić, Michal Siplak, Aleksander Paluszek, Dominik Szala, Richard Jensen, Kryspin Szcześniak, Paweł Olkowski, Maksymilian Gandziarowski; Pomocnicy: Damian Rasak, Robert Dadok, Daisuke Yokota, Lawrence Ennali, Filipe Nascimento, Kamil Lukoszek, Norbert Wojtuszek, Jakub Pochcioł, Nikodem Zielonka, Krzysztof Kolanko; Napastnicy: Lukas Podolski, Piotr Krawczyk, Sebastian Musiolik, Mateusz Chmarek


Na zdjęciu: Zgrupowanie w Kitzbuehel to oczywiście okazja do meczów kontrolnych z rywalami z 2. Bundesligi.

Fot. gornikzabrze.pl


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach oczywiście marketach, na stacjach benzynowych. Możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie nas oczywiście na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.