Znowu przegrali, ale awansowali

Polska przegrała z Holandią 30:32 (16:17) w Almere w ostatniej kolejce kwalifikacyjnej grupy 5 mistrzostw Europy.

Biało-czerwoni zajęli trzecie miejsce w tabeli – za Słowenią i „pomarańczowymi” – i awansowali na Euro w gronie czterech drużyn z trzecich miejsc z pozostałych siedmiu grup z najlepszym dorobkiem.

Zespół Patryka Rombla przegrał z Holendrami po raz drugi w odstępie niespełna dwóch miesięcy – w marcu we Wrocławiu dość pechowo 26:27. W niedzielę w Almere wątpliwości, kto jest lepszy, już nie było.

Niemal cały mecz toczył się pod dyktando gospodarzy, napędzanych przez filigranowego Luca Steinsa i Kaya Smitsa, którzy dali Polakom „popalić” już w pierwszym spotkaniu tych drużyn.

Pierwsza odsłona była wyrównana, ale na sekundy przed końcem Holendrzy trafili na 17:16, a na początku drugiej uciekli na 23:19. Kilka doskonałych okazji pod bramką gospodarzy nie wykorzystał Maciej Gębala, ale w 45 minucie Polacy wyrównali na 24:24. Niestety po 5 kolejnych minutach gospodarze mieli 3 bramki przewagi – 27:24, a na 7 minut przed końcem znowu cztery – 29:25. Czas uciekał.

Na minutę przed końcem Arkadiusz Moryto zmniejszył co prawda straty do 2 trafień (29:31), ale było już za późno na pościg i podopieczni islandzkiego szkoleniowca – w składzie z Iso Sluijtersem z Górnika Zabrze – nie dali sobie odebrać wygranej.

Dla Polaków decydująca o awansie okazała się czwartkowa wygrana ze Słowenią (27:26) – bramkę zdobył Michał Daszek w ostatniej sekundzie meczu.

Biało-czerwoni znaleźli się w gronie czterech drużyn z trzecich miejsc, które miały najlepszy bilans w spotkaniach z czołową dwójką w swoich grupach – obok Bośni i Hercegowiny, Litwy i Ukrainy.

Na ME 2022 na Węgrzech i Słowacji zagrają 24 drużyny. Turniej odbędzie się między 13 a 30 stycznia w Budapeszcie, Debreczynie i Segedynie oraz w Bratysławie i Koszycach. Losowanie grup turnieju zaplanowane jest na czwartek 6 maja.

Holandia – Polska 32:30 (17:16)

HOLANDIA: Ravensbergen, van den Beucken – Baijens, Kooijman, Sluijters 1, L. Steins 6, Benghanem 5, Schagenm 3, I, Steins, Schoenaker, K. Smits 8, J. Smits 2, Jerry, Smit 1, Ten Velde 4, Baijens 2. Kary 10 min. Trener Erlingur RICHARDSSON.
POLSKA: M. Kornecki, A. Morawski – Daszek 6, Olejniczak 2, Walczak 1, Sićko 3, Ossowski, Adamski, Czuwara, Moryto 7, M. Gębala 5, Przybylski, Fedeńczak, Dawydzik, T. Gębala 6, Chrapkowski. Kary 10 min. Trener Patryk ROMBEL.

Sędziowali: Andreu Marin, Ignacio Garcia Serradilla (Hiszpania).

W innym meczu: Słowenia – Turcja 39:24 (19:11).

Końcowa tabela grupy 5

1. Słowenia 6 9 188:152

2. Holandia 6 9 168:167

3. POLSKA 6 6 176:165

4. Turcja 6 0 144:192

*1-3. awans

Rozegrane wcześniej: POLSKA – Słowenia 27:26 (12:10), Turcja – Holandia 24:32 (12:15), Turcja – Słowenia 22:30 (11:16), POLSKA – Holandia 26:27 (11:11), Słowenia – POLSKA 32:29 (15:14), POLSKA – Turcja 35:24 (16:12), Słowenia – Holandia 27:27 (15:13), Turcja – POLSKA 24:29 (12:15), Holandia – Słowenia 23:34 (15:14), Holandia – Turcja 27:26 (10:14).