ME we wioślarstwie: Polacy wracają z czterema medalami

Niedziela na ME we wioślarstwie, z jednym medalem – srebrnym Weroniki Deresz i Joanny Dorociak w dwójkach podwójnych – była nieco mniej udana dla Polaków niż sobota, kiedy na podium stanęli trzykrotnie. Złoty medal zdobyła kobieca czwórka podwójna, a poza tym biało-czerwoni zdobyli srebrny i dwa brązowe krążki. Tylko trzy z 12 startujących w Szkocji polskich osad nie zdołały awansować do wyścigów o medale.

Wczoraj Deresz i Dorociak nie ukrywały zadowolenia z drugiego miejsca. – To bardzo dobry prognostyk. Startowałyśmy tu bez większego przygotowania, a zdobyłyśmy srebro – powiedziała Deresz.

Pierwszymi polskimi medalistkami w sobotę zostały Olga Michałkiewicz, Joanna Dittmann, Monika Chabel i Maria Wierzbowska w czwórce bez sterniczki, które do mety dopłynęły na trzecim miejscu. Kilkadziesiąt minut później w finale czwórek podwójnych żadnych szans rywalkom nie dały Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Katarzyna Zillmann. Polki miały pełną kontrolę nad przebiegiem wyścigu. Już na pierwszych 500 metrach uzyskały znaczną przewagę, którą z czasem tylko powiększały, wygrywając przed Ukrainkami i Holenderkami. Kolejny medal, w czwórce podwójnej, zdobyli Szymon Pośnik, Maciej Zawojski, Dominik Czaja i Wiktor Chabel, którzy walkę o drugie miejsce przegrali z Litwinami o 0,48 s.

Mistrzostwa Europy w wioślarstwie były częścią multidyscyplinarnych zawodów w Glasgow, Edynburgu i Berlinie. O medale dla najlepszych zawodników Starego Kontynentu między 2 a 12 sierpnia rywalizują również pływacy, triathloniści, golfiści, kolarze, gimnastycy oraz lekkoatleci.

Najważniejszą tegoroczną imprezą wioślarską będą mistrzostwa świata, które odbędą się 9-16 września w bułgarskim mieście Płowdiw.