Biało-czerwoni bez zwycięstwa w Gdańsku

Mocno odmłodzona reprezentacja kraju w ostatnim meczu turnieju Euro Ice Hockey Challenge o Puchar z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Gdańsku Polska – Austria  przegrała 0:2. Biało-czerwoni zaliczyli dwie porażki, ale trudno było oczekiwać zwycięstw z zespołami, które występują w elicie. Piątkowe spotkania z Danią nie została dokończone z powodu awarii lodu, choć do 43 min. prowadziliśmy 1:0.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami w ostatnim meczu bronił Przemysław Odrobny i tylko dzięki niemu mieliśmy bezbramkowy rezultat po I tercji. Nasi młodzi zawodnicy tym razem już mocno odczuwali trudy tego turnieju i już nie poruszali się tak szybko jak w poprzednich meczach. Austriacy mieli wyraźną przewagę i „Wiedźmin” w bramce dokonywał cudów. Raz przyszedł mu w sukurs słupek. Nasi rywale przez 43 sek. grali w podwójnej przewadze, bo na ławie kar przebywali Bartłomiej Jeziorski i Bartłomiej Neupauer. Austriacy nie wykorzystali tej sytuacji, bo rozgrywali krążek zbyt statycznie. Nasi hokeiści kilka razy przebywali w tercji rywala i mieli nawet dogodne okazję, lecz nie potrafili pokonać austriackiego bramkarza. Biało-czerwoni oddali zaledwie 8 strzałów, zaś rywale aż 18.

Z niepokojem oczekiwaliśmy kolejnej odsłony. Trener Valtonen nieco zmienił formację, ale to nie przyniosło żadnych efektów. W końcu Austriacy udokumentowali swoją przewagę golem. Kevin Macierzyński z bliskiej odległości pokonał Odrobnego. Austriacy jeszcze bardziej przyspieszyli i Daniel Oberkofler podwyższył na 2:0 w swoim 100. występie w reprezntacji. Nasi hokeiści z minutę na minutę tracili siły, zaś rywale nieco spuścili z tonu. Po 2 golu było już sporo chaosu i nie potrafiliśmy przeprowadzić skutecznej akcji.

W ostatniej tercji obraz gry niewiele się zmienił, bo nasi hokeiści już nie mieli sił. Natomiast rywale już nie forsowali takiego tempa. Austriacy odniosła wygraną w turnieju i otrzymała efektowny puchar.

Przed meczem pożegnano wieloletniego kierownika reprezentacji, byłego znakomitego napastnika, 3-krotnego olimpijczyka, Andrzeja Zabawę.

Polska – Austria 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)

0:1 – Macierzynski – Kristler – Vukovits (22:39), 0:2 – Oberkofler – Haudum – Unterweser (27:44),

Sędziowali: Rasmus Topel (Dania) i Paweł Meszyński – Patryk Kasprzyk i Wojciech Moszczyński. Widzów 3000.

POLSKA: Odrobny; Michałowski – Gimiński, Jaśkiewicz (2) – Ziółkowski, Horzelski(2) – Kostek, Radzieńciak; Bepierszcz – R. Nalewajka – Paś, Ł. Nalewajka – Neupauer (4) – Malicki, Marzec – Krężołek – Przygodzki, Gościński – Paszek – Jeziorski (2), Jarosz. Trener Tomasz VALTONEN.

AUSTRIA: Madlener; Unterweser – Strong, Hackl – Peter (2), Kirchschlaser (4) – Vallant, Payr – Wolf; Lebler –  Oberkofler – Haudum, Ganahl (4) – Nissner – Chneider, Kristler – Wukovits – Macierzynski, Richter (2) – Baumsartner – Brucker. Trener Roger BADER.

Kary: Polska – 10 min., Austria – 12 min.