Zobacz
Do góry

Co się wydaje? Francuska ruletka

Mija rok od zakończenia mistrzostw świata na rosyjskich stadionach. Akurat 3 lipca kończyła się 1/8 rozgrywek i tego dnia w Moskwie, na stadionie Spartaka, Anglia grała z Kolumbią. Miałem przyjemność być na tym spotkaniu, które Wyspiarze, po dramatycznym meczu wygrali po serii karnych.

Na rynku wydawniczym ukazała się niedawno bardzo ciekawa książka. To już szósta mundialowa pozycja poczytnego Wydawnictwa GiA, w której znajdziemy wszystkie informacje na temat mistrzostw za naszą wschodnią granicą. Są ciekawostki, ciekawa publicystyka i podsumowanie tego, co wydarzyło się na arenach XXI MŚ.

W dalszej części publikacji mamy też podsumowanie poprzednich turniejów. Jest również kontynuacja mundialistów, czyli herosów, którzy pojawili się na mistrzowskiej arenie w 2018 roku. „W następstwie tomem 43, a potem 47 – brazylijskim, dopisujemy do grona herosów setki nowych postaci ku wiecznej pamięci” – tłumaczy autor Andrzej Gowarzewski, który jako dziennikarz obsługiwał wszystkie mundiale od 1982 roku. Na żywo zobaczył ponad 150 meczów w najważniejszej sportowej imprezie na globie, w dziewięciu krajach. Już choćby to jest najlepszą rekomendacją co do jakości książki, która – jak zawsze w przypadku Wydawnictwa GiA – stoi na najwyższym poziomie, także, jeżeli chodzi o dobór zdjęć czy grafikę.

I jeszcze jedna ciekawostka. Pan Andrzej miał przyjemność osobiście być aż na 18 arenach, na których odbywały się mecze finałowe o mistrzostwo świata! Oczywiście w różnych okolicznościach. Na paryskim Colombes, gdzie rozgrywano decydujące spotkanie w 1938 roku, był przy okazji wyścigu Tour de France w lipcu 1974.

Jak zawsze najważniejsze jest jednak piłkarskie boisko i to, co tam się dzieje. Gowarzewski trafnie podsumowuje i porównuje Polaków z wicemistrzami świata Chorwatami. „Czym różnili się podczas mundialu chorwaccy piłkarze od polskich futbolistów? Umiejętnościami? Nie tylko. Różnili się – po pierwsze, drugie, tysięczne – pragnieniem wygrywania, co jest głębokim, najważniejszym sensem sportowej rywalizacji”.

Książka powinna się znaleźć na półce każdego kibica. To kompendium wiedzy o futbolowych MŚ zgromadzone na kartach ponad 400 stron. Pochłania się to jednym tchem. Nie trzeba przy tym klikać i szukać w Internecie, gdzie nie wszystkie informacje są przecież do końca wiarygodne. W tej publikacji błędów nie ma. Nic dziwnego, że jest na pierwszym miejscu księgarni kibica sendsport.pl, jeśli chodzi o sportowe publikacje w ostatnich tygodniach.

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

 

Murapol, najlepsze miejsca na świecie I Kampania z Ambasadorem Andrzejem Bargielem

 

Komentarze

Więcej w mistrzostwa świata

 • Komentarz ,,Sportu”. Polska jak Ukraina?

  Tydzień temu, szef Ukraińskiej Federacji Piłkarskiej Andrij Pawełko, w rozmowie ze „Sportem” chwalił się sukcesami piłki w swoim kraju.

  Michał Zichlarz22 czerwca 2019
 • Grabara: Swoje „odsiedziałem”

  Trzy pytania do Kamila Grabary, bramkarza młodzieżowej reprezentacji Polski.

  JK16 czerwca 2019
 • Ukraina mistrzem świata!

  Młodzieżowa reprezentacja Ukrainy nowym mistrzem świata. W finałowym meczu zespół prowadzony przez Ołeksandra Petrakowa wygrał w Łodzi z Koreą Południową 3:1.

  zich15 czerwca 2019
 • Prowadzi ich do złota

  Dzięki świetnej grze i kapitalnym zagraniom Lee Kang-in, Korea Południowa po raz pierwszy w swojej historii zagra w finale młodzieżowego mundialu.

  Michał Zichlarz15 czerwca 2019
 • Nasz belgijski szpieg

  Niedzielny mecz będzie miał szczególne znaczenie dla Jakuba Piotrowskiego. Były zawodnik Pogoni od roku gra przecież w Belgii.

  Michał Zichlarz15 czerwca 2019
 • EURO U-21. Chłopaki Michniewicza głodni sensacji

  Przedstawiamy młodzieżową reprezentację Polski, która niedzielnym meczem z Belgią rozpocznie zmagania w mistrzostwach Europy.

  Jakub Kubielas14 czerwca 2019
 • Rozczarowani grają o brąz

  Choć Włosi i Ekwadorczycy jeszcze nie wystąpili w finale Młodzieżowych Mistrzostw Świata, to jednak na mundialu w Polsce mieli ambicje walki...

  Michał Zichlarz14 czerwca 2019
 • Jedenastka gwiazd, czyli młoda fala w futbolu

  Na naszych boiskach od dwóch tygodni oglądamy piłkarzy, którzy już są warci miliony, a w najbliższej przyszłości będą błyszczeć w najlepszych...

  Michał Zichlarz8 czerwca 2019
 • Andrij Łunin. Wziąć, ile się da

  W pierwszym ćwierćfinałowym spotkaniu młodzieżowego mundialu reprezentacja Ukrainy mierzy się w Łodzi z Kolumbią. – Chcemy grać o medale – podkreśla...

  Michał Zichlarz6 czerwca 2019