Cracovia: Czovilo zapowiedział, że kończy karierę

Kluby rzadko decydują się na takie zagrywki. W Cracovii uznali, że dla ich dobra, warto ujawnić szczegóły konfliktu jaki wybuchł między klubem a Miroslavem Czovilo.

Oświadczenie jest na tyle interesujące, że warto zacytować je w całości:

Miroslav Čovilo podpisał dwuletni kontrakt z Cracovią w sierpniu 2014 roku.

W kwietniu 2015 roku Čovilo podpisał nowy kontrakt z Cracovią obowiązujący do czerwca 2018 roku otrzymując jednorazowo 24.000 euro oraz podwyżkę w wysokości 3.000 euro miesięcznie.

W czerwcu 2016 roku Čovilo podpisał kolejny aneks do kontraktu który został przedłużony do czerwca 2020 roku za co otrzymał jednorazowo 50.000 euro.

W czerwcu 2018 roku zawodnik zgłosił do trenera i zarządu klubu, że ma bardzo dobrą ofertę z innego klubu i chce odejść z Cracovii.

W rozmowie z trenerem Probierzem Čovilo powiedział, że w przypadku braku zgody na odejście z Cracovii nie będzie dalej trenował, nie pojedzie na obóz i zakończy karierę sportową.

Mając na uwadze rolę jaką zawodnik pełnił w zespole i to, że klub chciał zatrzymać tak ważnego zawodnika dla drużyny, Prezes Cracovii Janusz Filipiak spotkał się z Miroslavem Čovilo i zaproponował mu kolejną podwyżkę w ramach obowiązującego kontraktu w wysokości 2.000 euro miesięcznie plus kolejne 2.000 euro w bonusach, a także zatrudnienie w klubie po zakończeniu kariery. Zawodnik upierał się przy rozwiązaniu kontraktu i odejściu z klubu za darmo.

Pomimo dążenia władz Cracovii do podpisania aneksu z podwyżkami, przedstawiciele FC Lugano w dalszym ciągu kontaktowali się z klubem twierdząc, że zawodnik chce do nich przejść i nie chce być w Cracovii.

18.07.2018 roku w rozmowie telefonicznej dyrektor FC Lugano Giovanni Manna powiedział, że przekazał agentom Čovilo, że Lugano podpisze z nim kontrakt jak rozwiąże kontrakt z Cracovią. Dodatkowo potwierdził, że bezpośrednio rozmawiał z zawodnikiem. Tym samym potwierdził, że Zawodnik złamał przepisy FIFA, gdyż pomimo ważnego kontraktu bez zgody Cracovii ustalał warunki kontraktu z FC Lugano.

19.07.2018 roku Čovilo poinformował trenera Probierza, że nie chce być dalej kapitanem Cracovii.

Do momentu wywiadu Miroslava Čovilo po meczu ze Śląskiem Wrocław oraz wpisów w mediach społecznościowych, podających nieprawdziwą informację i istotnie naruszających wizerunek Cracovii, klub nie komentował sprawy.

KONIEC OŚWIADCZENIA

Konflikt ujrzał światło dzienne za sprawą zawodnika. Przed meczem ze Śląskiem zrezygnował z opaski kapitańskiej, a w pomeczowym wywiadzie powiedział, że „nie pozwoli niektórym ludziom, aby kręcili nim jak debilem”.

Obie strony uważają się za pokrzywdzone. Cracovia uważa, że piłkarz chce zmusić ich do rozwiązania kontraktu i darmowego transferu. Piłkarz twierdzi, że w zespole Pasów traktowany jest niesprawiedliwie, a jego konflikt z wiceprezesem Jakubem Tabiszem trwa już od dłuższego czasu. Na razie piłkarz nie chce oficjalnie zabierać głosu. Za pośrednictwem portalu Facebook napisał tylko, że to nieprawda iż próbuje wymusić na klubie darmowy transfer do Lugano.