Drabik uzupełni kolekcję?

Zanim w sobotę w Lesznie o tytuł indywidualnego mistrza Polski powalczą najlepsi krajowi żużlowcy, dziś pod Jasną Górą o medale powalczą młodzieżowcy. Zdecydowanym faworytem zawodów jest Maksym Drabik. Zarówno ze względu na znakomitą formę, jak i na fakt, iż wystąpi w zasadzie u siebie, bo właśnie na częstochowskim torze przy ul. Olsztyńskiej się wychował. Drabik jest aktualnym młodzieżowym mistrzem świata i zdecydowanym liderem w walce o kolejny tytuł (prowadzi po dwóch z trzech turniejów o mistrzostwo globu), ale na krajowym podwórku nie zdobył jeszcze indywidualnie ani jednego medalu.

Przed trzema laty znalazł się tuż za podium – na czwartym miejscu. W 2016 roku ze startu w MIMP wyeliminowało go złamanie nogi. Rok temu zaś w Rybniku musiał się zadowolić ledwie szóstym miejscem. Czy uda się w końcu za czwartym podejściem?

Kto może zagrozić zawodnikowi Betard Sparty Wrocław? Ten, z którym najbardziej rywalizuje na arenie międzynarodowej, czyli aktualny wicemistrz świata juniorów Bartosz Smektała.

Niestety, pod Jasną Górą zabraknie trzeciego asa młodzieżowej reprezentacji Polski, Dominika Kubery. Zawodnik Fogo Unii Leszno doznał fatalnej kontuzji podczas ostatniego meczu ligowego w Zielonej Górze. W jednym z biegów stracił kontrolę na motocyklem i uderzył w Grzegorza Zengotę tak nieszczęśliwie, iż noga weszła mu między łańcuch a zębatkę motocykla zielonogórzanina. Trzy palce zostały rozszarpane. Zawodnik jest już po operacji, ale trudno wyrokować, kiedy wróci na tor. W Częstochowie miejsce Kubery zajął jego klubowy kolega, Wiktor Trofimow jr. Na pozycję rezerwowego wskoczył zaś Karol Żupiński (Zdunek Wybrzeże Gdańsk).

 

Lista startowa finału MIMP w Częstochowie

1. Bartosz Smektała (Fogo Unia Leszno)
2. Hubert Czerniawski (Cash Broker Stal Gorzów)
3. Mateusz Bartkowiak (Cash Broker Stal Gorzów)
4. Wiktor Lampart (Speed Car Motor Lublin)
5. Maksym Drabik (Betard Sparta Wrocław)
6. Jakub Miśkowiak (Orzeł Łódź)
7. Wiktor Trofimow jr (Fogo Unia Leszno)
8. Michał Gruchalski (forBET Włókniarz Częstochowa)
9. Kamil Wieczorek (MRGARDEN GKM Grudziądz)
10. Patryk Wojdyło (Betard Sparta Wrocław)
11. Sebastian Niedźwiedź (Falubaz Zielona Góra)
12. Daniel Kaczmarek (Get Well Toruń)
13. Oskar Bober (Speed Car Motor Lublin)
14. Robert Chmiel (ROW Rybnik)
15. Alan Szczotka (Cash Broker Stal Gorzów)
16. Igor Kopeć-Sobczyński (Get Well Toruń)

17. Karol Żupiński (Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
18. Patryk Rolnicki (Grupa Azoty Unia Tarnów)