Drużyna 20-lecia PlusLigi. AS w talii asów


W związku z jubileuszem Polskiej Ligi Siatkówki postanowiliśmy dokonać subiektywnego wyboru drużyny marzeń 20-lecia PlusLigi. W kolejnych dniach będziemy przedstawiać kandydatów na poszczególne pozycje i zwycięzcę zestawienia.


Przedstawienie kandydatów na najlepszego przyjmującego (kolejność alfabetyczna)

Olieg ACHREM

Sympatyczny Białorusin pojawił się w Polsce w 2009 r., gdy podpisał kontrakt z Asseco Resovią. W ciągu siedmiu lat kariery stał się ikoną rzeszowskiego klubu, który doprowadził do 3 tytułów mistrza Polski, dwóch wicemistrzostw i srebrnego medalu Ligi Mistrzów. W ostatnich latach Achrem wrócił do Polski i przez sezon był zawodnikiem drużyny z Zawiercia, a następnie ponownie Resovii, ale kontuzje uniemożliwiły mu grę. Po ostatnim sezonie zawiesił buty na kołku.

Michał BĄKIEWICZ

Popularny „Bąku” w swojej karierze reprezentował barwy trzech klubów – AZS-u Częstochowa, PGE Skry Bełchatów oraz AZS-u Olsztyn. Przez lata był uznawany za jednego z najlepszych zawodników na swojej pozycji, zwłaszcza w elemencie przyjęcia. Wielokrotnie stawał na podium mistrzostw Polski, w tym cztery razy sięgając po złoto. To także mistrz Europy z 2009 r., choć w reprezentacji raczej nigdy nie odgrywał kluczowej roli.

Michał CHADAŁA

Urodzony w Świdniku siatkarz jest jednym z multimedalistów mistrzostw Polski. W trakcie swojej kariery aż 7-krotnie zdobywał złoty krążek. Cztery z mistrzowskich tytułów zdobywał w barwach Mostostalu-Azoty Kędzierzyn-Koźle, a trzy w barwach bełchatowskiej Skry. Poza tymi klubami grał jeszcze w Częstochowie, Neapolu, Olsztynie i Wrocławiu. Jest ze słynnego rocznika ’77, który swego czasu sięgał po mistrzostwo Europy i świata juniorów.

Sam DEROO

Reprezentant Belgii spędził cztery sezony w barwach ZAKSY Kędzierzyn-Koźle i w tym czasie był wyróżniającą się postacią zespołu. Deroo wraz ze swoimi kolegami czterokrotnie grał w finale PlusLigi i trzykrotnie wychodził z niego zwycięsko. Do bogatego dorobku dołożył również dwa Puchary Polski. Deroo cechował się nie tylko dobrym przyjęciem, ale często także niekonwencjonalnymi atakami. Był nieprzewidywalny w ofensywie, dlatego co chwilę kończył spotkania ze statuetką MVP.

Bartosz KUREK

Urodzony w Wałbrzychu reprezentant Polski od kilku sezonów występuje na pozycji atakującego, jednak większość czasu w PlusLidze spędził jako przyjmujący. Na szerokie wody wypłynął w ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle. Później były PGE Skra Bełchatów, Dynamo Moskwa, Lube Civitanova, Asseco Resovia, ponownie PGE Skra, Ziraat Bankasi Ankara, Stocznia Szczecin, Onico Warszawa i Vero Volley Monza. To jednak nie koniec tułaczki po świecie MVP mistrzostw świata z 2018 r., bowiem wiadomo, że kolejny sezon spędzi prawdopodobnie w Azji. Na koncie ma 3 mistrzostwa Polski, trzy wicemistrzostwa i trzy Puchary Polski.

Dawid MUREK

Żywa legenda naszej siatkówki, wieloletnie reprezentant Polski i jeden z najlepszych polskich przyjmujących w historii. Największe sukcesy święcił pod koniec XX wieku z AZS-em Częstochowa, gdy dwukrotnie sięgał po mistrzostwo Polski. Później grał w Panathinaikosie Ateny i słynnej Modenie, by później na stałe wrócić do ojczyzny i grać w klubach z Jastrzębia, Bełchatowa, Częstochowy, Bydgoszczy i Szczecina. Karierę zakończył w 2019 r. w zespole spod Jasnej Góry. Oprócz sukcesów z AZS-em, wraz z PGE Skrą w 2009 r. sięgnął po mistrzostwo i Puchar Polski. roku


Radosław PANAS

Podobnie jak Murek był współautorem największych sukcesów AZS-u Częstochowa. W tym klubie grał od 1989 do 2004 r. z 2-letnią przerwą na grę w Mostostalu-Azoty. W trakcie swojej kariery sięgnął po 5 tytułów mistrza Polski, a 6 razy był wicemistrzem. Swoją karierę zakończył po sezonie 2004/05, w którym reprezentował barwy Polskiej Energii Sosnowiec.

Krzysztof STELMACH

Jeden z pionierów, jeśli chodzi o grę Polaków we Włoszech. Wychowanek AKS Strzegom występował w Chełmcu Wałbrzych, a następnie przez pięć lat w AZS-ie Częstochowa. Potem rozpoczęła się jego włoska przygoda trwająca 14 lat. Po powrocie związał się na 3 lata z PGE Skrą Bełchatów. W swojej karierze 4 razy sięgał po mistrzostwo Polski (z AZS-em, 3 ze Skrą) oraz dwukrotnie sięgnął po Puchar Polski. Podczas turnieju finałowego PP w 2006 r. został wybrany MVP rozgrywek. Z PGE Skrą zdobył też brązowy medal Ligi Mistrzów.

Sebastian ŚWIDERSKI


Kolejna z legend polskiej siatkówki. Początkowo był związany ze Stilonem Gorzów, ale największe sukcesy święcił w barwach Mostostalu-Azoty Kędzierzyn-Koźle, z którym trzykrotnie sięgnął po mistrzostwo Polski, dwa Puchary oraz brązowy medal Ligi Mistrzów. Później przeniósł się do słynnych włoskich klubów z Perugii i Marceraty. Na zakończenie kariery sportowej wrócił do ZAKSY, z którą zdobył wicemistrzostwo kraju. Po problemach z kontuzjami zdecydował się zakończyć karierę i został szkoleniowcem ZAKSY. Obecnie pełni funkcję jej prezesa.

Michał WINIARSKI

Jeden z najbardziej utytułowanych siatkarzy w historii polskiej siatkówki. Kapitan reprezentacji która w 2014 roku sięgnęła po mistrzostwo świata, a 8 lat wcześniej zdobył wicemistrzostwo globu. Profesjonalną karierę rozpoczynał w AZS-ie Częstochowa. Następnie przez sezon reprezentował barwy PGE Skry Bełchatów, by na kolejne trzy sezony przenieść się do włoskiego Trentino. Po włoskiej przygodzie powrócił do Bełchatowa, gdzie grał przez osiem lat – do zakończenia kariery – z roczną przerwą na występy w Fakiele Nowy Urengoj. Wraz ze Skrą zdobył 9 medali mistrzostw Polski, w tym 3 złote oraz 4 Puchary Polski. W barwach Trentino wygrał też Ligę Mistrzów.

Zwycięzca – MICHAŁ WINIARSKI

Dalsza kolejność: 2. Sebastian Świderski, 3. Bartosz Kurek, 4. Dawid Murek, 5. Sam Deroo, 6. Olieg Achrem, 7. Michał Bąkiewicz, 8. Krzysztof Stelmach, 9. Michał Chadała, 10. Radosław Panas.

Michał Kalinowski


Zobacz jeszcze: Sylwetka Grzegorza Słabego, nowego trenera GKS-u Katowice.