Dużo planów i pracy

Włodzimierz SOWIŃSKI: Czy w ubiegłym roku był pan również kandydatem na stanowisko selekcjonera?

Tomasz VALTONEN: – Nic mi o tym nie wiadomo, choć może ktoś mnie brał pod uwagę. W poprzednim sezonie miałem ważny kontrakt z Vaasan Sport i nie mogłem tak sobie odejść. Władze związku wybrały Teda Nolana. Gdy jednak rozwiązano z Kanadyjczykiem, a z kolei ja nie miałem zobowiązań klubowych więc zgłosiłem się do konkursu.

Czy to była jedyna opcja pracy w pańskim przypadku?

Tomasz VALTONEN: – Miałem kilka propozycji zarówno z Finlandii, Szwecji, Danii, Norwegii oraz ligi EBEL i mogłem swobodnie wybierać. Mnie jednak ciągnęło do Polski, gdzie się urodziłem i chciałem się podjąć tej pracy. Mamy szereg ciekawych planów, ale przede wszystkim czeka mnie sporo pracy zarówno z zespołem klubowym z Nowego Targu, jak również z reprezentacją.

Podczas kwietniowych mistrzostw świata w Budapeszcie miał pan okazję zobaczyć reprezentację w akcji. Jakie wnioski wypływają z tych obserwacji?

Tomasz VALTONEN: – Przede wszystkim reprezentacja nie grała spójnie, bo każda formacja inaczej. Więcej było popisów indywidualnych niż gry zespołowej. To było główną przyczyną niepowodzenia w Budapeszcie. Słyszałem również opinię, że zawodnicy nie prezentowali się dobrze pod względem przygotowania fizycznego. Tutaj jednak trudno obciążać szkoleniowców, bo przecież krótki okres przygotowań do turnieju sprawia, że nie ma miejsce na pracę nad kondycją. Taką pracę należy wykonać w klubach i na tej pracy musi bazować trener reprezentacji. Z uwagą będę się przyglądał pracy w klubach. Jestem na miejscu będę miał znacznie lepszą sytuację niż trener Ted Nolan. Taki system pracy obowiązuje na całym świecie. Trener reprezentacji jest odpowiedzialny za przygotowanie taktyki oraz jej realizowanie na lodzie.

Czy będzie miał pan nadzór nad pozostałymi juniorskimi reprezentacjami?

Tomasz VALTONEN: – Nadzór to chyba nie adekwatne słowo. Wspólnie chcemy wypracować system pracy, który będzie obowiązywał we wszystkich zespołach. Pragnę, by nasz hokej poczynił postępy, zaś reprezentacje wygrywały w najważniejszych imprezach sezonu. Jestem optymistą i wierzę, że tak będzie.

Odzyskać miejsce w Dywizji IA – takie zadanie postawił przed panem związek?

Tomasz VALTONEN: – Sam przed sobą stawiam sobie taki cel, bo trudno, że było inaczej. Oczywiście, nasi rywale również mają określone plany. Będziemy chcieli jak najlepiej się przygotować do tego występu, bo on będzie najważniejszy.

Czy szczegółowy plan pracy z reprezentacją ma pan już opracowany?

Tomasz VALTONEN: – Owszem, ale brakuje jeszcze paru szczegółów, ale – mam nadzieję – niebawem wszystko się wyjaśni. W sierpniu będzie pierwsze zgrupowanie, ale tylko zawodników do 25 lat. Pragnę z nimi się poznać i popracować, by przekonać się na kogo mogę liczyć w niedalekiej przyszłości. W listopadzie mamy turnieju Euro Ice Hockey Challenge z silnymi rywalami z elity Danią, Norwegią oraz Austrią. Potem zagramy jeszcze w lutym oraz w kwietniu bezpośrednio przed mistrzostwami w Tallinie. Trwają rozmowy z jakimi rywalami się zmierzymy.

Jak pan znajduje się w kraju, w którym się pan urodził?

Tomasz VALTONEN: – To fajne miejsce i wraz z żoną oraz moi synami dobrze się tutaj czujemy. Odwiedzam równie „stare” kąty. Będę mia okazję poznać jeszcze lepiej Polskę, bo przecież pracuję w Nowym Targu. Natomiast żona oraz synowie wracają do swoich obowiązków w Finlandii.

Tomasz Juhani VALTONEN (ur. 1.08.1980 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Kariera sportowa: Kiteen Urheilijat (wychowanek), Ilves (1995-98) Plymouth Whalers (1998-99) oraz draftowany przez Detroit Red Wings, ale nie rozegrał żadnego meczu; Jokerit Helsinki (1999-2007), Soedetaelje (2007-08), Jokerit Helsinki (2008-09). Grał w reprezentacji do lat 18 oraz 3 razy w mistrzostwach świata do lat 20 (1998-2001). Zakończył karierę w 2009 r. z powodu poważnej kontuzji barku. Kariera trenerska: Jokerit Helsini U’20 (2009-10) asystent trenera; Jokerit U’20 (2010-12) trener główny; Jokerit (2012-14) najpierw asystent w drużynie seniorów, a w kolejnym sezonie trener główny; reprezentacja Finlandii U’20 (2012-13) asystent trenera; Vaasan Sport (2014-18); od 13 czerwca trener reprezentacji Polski oraz Podhala Nowy Targ.

Komentarze