Gdy odeszła Wołosz…

Polskie siatkarki w ubiegłym sezonie wygrały Dywizję II World Grand Prix i tym samym otrzymały nominacje do nowej formuły rozgrywek Ligi Narodów. To poważne wyzwanie, bo przecież obok biało-czerwonych, wystąpi jeszcze 15 czołowych reprezentacji świata. Pięć najlepszych oraz Chiny jako gospodarz spotka się w turnieju finałowym. Nim do tego dojdzie, trzeba będzie rozegrać fazę wstępną, czyli pięć turniejów eliminacyjnych.

Polki nie miały zbyt dużo czasu, by przygotować się do tej poważnej próby. Kilka dni spędziły na zgrupowaniu w Szczyrku i rozegrały dwa spotkania towarzyskie z Czeszkami (3:0 i 3:1) w Węgierskiej Górce.

W sobotę bladym świtem nasza kadra wyleciała do Stanów Zjednoczonych, by w Lincoln zagrać z Włochami, Turcją oraz USA w pierwszym turnieju LN. Trener Jacek Nawrocki, po rezygnacji rozgrywającej oraz kapitan zespołu Joanny Wołosz, stanął przed poważnym wyzwaniem, kto ma ją zastąpić. Postawił na Marlenę Pleśnierowicz, która będzie będzie numerem 1 na tej pozycji, zaś jej zmienniczką będzie debiutantka Julia Nowicka. Dobrze się stało, że utalentowana Malwina Smarzek powróciła na pozycję atakującej, bo odzyskała wigor i fantazję. Na tej pozycji będą ją wspierać Monika Bociek oraz druga debiutantka w talii Nawrockiego, Martyna Łukasik.

– Przed zespołem spore wyzwanie, ale mamy określoną taktykę i moje podopieczne wiedzą jak zagrać z silnymi rywalkami. W każdym meczu będziemy walczyć o wygraną, bo chcemy w tym elitarnym towarzystwie się utrzymać. Przed nami trzy wyjazdowe turnieje i po nich się przekonamy, jaką wartość ma ten młody zespół – powiedział tuż przed wyjazdem trener reprezentacji, Jacek Nawrocki.

Kadra na Ligę Narodów w Lincoln

Rozgrywające: Julia Nowicka, Marlena Pleśnierowicz (obie BKS Profi Credit Bielsko-Biała);
Przyjmujące: Emilia Mucha (BKS), Martyna Grajber, Julia Twardowska (obie Grot Budowlani Łódź), Natalia Mędrzyk (Chemik Police);
Środkowe: Gabriela Polańska, Agnieszka Kąkolewska (obie Grot), Zuzanna Efimienko-Młotkowska (ŁKS Comercecon Łódź);
Atakujące: Malwina Smarzek (Chemik), Martyna Łukasik (Trefl Proxima Kraków), Monika Bociek (Polski Cukier Muszynianka Muszyna);
Libero: Agata Witkowska (Grot), Maria Stenzel (Impel Wrocław)