Górnik obrał kierunek do Kitzbuhel

Miejscem letniego obozu zabrzan będzie znany austriacki kurort w Alpach Kitzbuhel.


Ta malownicza miejscowość w Tyrolu znana jest przede wszystkim fanom narciarstwa alpejskiego i to tego w najszybszym i najlepszym wydaniu. To przecież tam od lat odbywa się jeden z najbardziej prestiżowych i znanych zjazdów w kalendarzu FIS. Zresztą tradycja alpejskich zawodów w tym najlepszym wydaniu sięga blisko stu lat. Pierwsze zawody narciarskie rozgrywano tam już w 1931 roku. Zjazd na stromym zboczu Hahnenkamm wygrywali tacy znakomici alpejczycy, jak Francuz Jean-Claude Killy w latach 60., niesamowity Franz Klammer dekadę później, Pirmin Zurbriggen w latach 80. czy w tym roku świetny Norweg Aleksander Kilde.

Nie jadą na narty

„Górnicy” w Alpach nie będą jednak śmigać po górach, choć pewnie nikomu by to nie zaszkodziło. Będą grać i trenować na piłkarskim boisku. Obóz w tym drogim kurorcie potrwa od piątku 7 do niedzieli 16 lipca. W planach jest kilka ciekawych gier, a rywalami szóstego zespołu ekstraklasy poprzedniego sezonu będą takie zespoły, jak Greuther Furth czy SC Paderborn 07 z 2. Bundesligi.

Górnik Kitzbuhel
Fot. gornikzabrze.pl

Niewykluczone, że uda się też zagrać ze spadkowiczem z najwyższej klasy rozgrywkowej Schalke 04. To jeszcze nie wszystko, bo na koniec drużyna prowadzona przez Jana Urbana zagra w turnieju Pre-season Cup w miejscowości Sankt Johann w Tyrolu. Tam przeciwnikami „górników” będą ekipy 1.FC Koln czyli był klub Lukasa Podolskiego, skąd ruszył w futbolowy świata oraz Hannover 96. Turniej będzie miał formułę grania po 45 minut.

Ciężkie treningi

Grania będzie więc sporo, a wszyscy zawodnicy których trener Urban i jego sztab szkoleniowy zabiorą do Austrii, będą mieli okazję do wykazania się. Szczególnie dotyczy to tych graczy, którzy walczą o swoje, żeby zostać w kadrze na nowy sezon, a więc przede wszystkim grupy młodych zawodników, którzy trenują od ponad tygodnia z pierwszym zespołem (Jeleń, Soberka, Szala, Kolanko, Chmarek, Gandziarowski).

To dodajmy w ostatnich latach pierwszy taki letni zagraniczny obóz „górników”. Wcześniej jeździli głównie po krajowych ośrodkach czy po sąsiedzku. Tak było to za kadencji trenera Marcina Brosz do pobliskiego Rybnika-Kamienia czy Wodzisławia Śląskiego do Gosław Sport Center. Co innego zimą, kiedy był Cypr czy ostatnio Turcja. Za zgrupowaniem w Austrii ma stać Lukas Podolski, który pomagał już też zimą przy wyjeździe nad Bosfor.


Czytaj także w kategorii EKSTRAKLASA


Póki co zabrzanie trenują ciężko na swoich obiektach. Za nimi już pierwszy sparing z Concordią Knurów (7:0) z okazji stulecia knurowskiego klubu. W sobotę z kolei zmierzą się z beniaminkiem ekstraklasy Puszczą Niepołomice. To w ostatnim czasie tradycyjny sparingpartner „górników”. Latem zeszłego roku wygrali w Zabrzu 2:1 po trafieniach Pawła Olkowskiego i Jana Ciućki, a w lipcu dwa lata temu było 3:0. Gole zdobywali wtedy Piotr Krawczyk, Jesus Jimenez i Krzysztof Kubica.


LETNIE OBOZY GÓRNIKA W OSTATNICH LATACH

  • 2017 – Rybnik-Kamień
  • 2018 – Wodzisław Śląski
  • 2019 – Wodzisław Śląski, Poznań
  • 2020 – pandemia, brak obozu
  • 2021 – Wodzisław Śląski, Opalenica
  • 2022 – Opalenica
  • 2023 – Kitzbuhel (Austria)

Na zdjęciu: Górnik obrał kierunek do Kitzbuhel. Za piłkarzami już są treningi na własnych obiektach.

Fot. Bartek Perek/gornikzabrze.pl


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.