Gwiazdorska obsada Memoriału Kamili Skolimowskiej

Gwiazdy światowej lekkoatletyki potwierdziły swój udział w LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej, który po raz pierwszy odbędzie się w ramach prestiżowego cyklu World Athletics Continental Tour Gold. 6 września na Stadionie Śląskim.


Wystąpi m. in. mistrzyni świata i wicemistrzyni olimpijska na 200 m – Holenderka Dafne Schippers, będą także mistrzowie globu w rzucie dyskiem – Szwed Daniel Ståhl (Doha 2019) i Litwin Andrius Gudžius (Londyn 2017) oraz niemiecki oszczepnik Johannes Vetter – mistrz świata z Londynu. Do mityngu, który po raz trzeci zagości na legendarnym śląskim obiekcie, zostało dokładnie 50 dni.

Dafne Schippers jest jedną z najważniejszych, najwszechstronniejszych i najszybszych postaci współczesnej lekkoatletyki. Od 2010 roku zdobyła 22 medale największych światowych imprez.

– Nie mogę się już doczekać powrotu do rywalizacji. Nigdy wcześniej nie byłam na Śląsku, ale słyszałam wspaniałe historie o mityngu, na którym będę miała okazję startować po raz pierwszy. Stadion Śląski wygląda imponująco i jestem pewna, że zawody będą spektakularne powiedziała Dafne Schippers.

Holenderska mistrzyni 6 września na Stadionie Śląskim rywalizować będzie z najszybszą polską sprinterką Ewą Swobodą. Nie będzie to pierwszy pojedynek tych zawodniczek. Kibice z pewnością pamiętają zwycięstwo Swobody nad Holenderką podczas halowych mistrzostw Europy w Glasgow (2019). Starcie tych znakomitych sprinterek podczas LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej zapowiada się interesująco, bo Polka nie zwykła przegrywać na swoim ulubionym stadionie.

Pasjonująco zapowiada się konkurs rzutu dyskiem mężczyzn. Piotr Małachowski, od przeszło dekady stający na podium najważniejszych światowych imprez, wykorzystał przeniesienie igrzysk na przyszły rok i w maju przeszedł operację kolana.

Rehabilitacja dwukrotnego wicemistrza olimpijskiego i byłego mistrza świata przechodzi na tyle dobrze, że będzie gotowy do startu i walki 6 września na Stadionie Śląskim. O zwycięstwo nie będzie jednak łatwo, bowiem występ w LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej potwierdziły największe gwiazdy rzutu dyskiem ostatnich lat. Szwedzki gigant, mierzący dwa metry – Daniel Ståhl – aktualny mistrz świata – już w tym sezonie rzucił ponad 70 m, a jego rekord życiowy – 71.86 – to czwarty wynik w historii światowej lekkoatletyki.

Tylko o centymetr niższy jest Andrius Gudžius. Litwin z powodzeniem nawiązuje do sukcesów swojego wybitnego rodaka Virgilijusa Alekny. Wprawdzie 70 m w karierze jeszcze nie przekroczył, ale w 2017 roku został mistrzem świata, a rok później wywalczył w Berlinie mistrzostwo Starego Kontynentu.

– Podczas tegorocznego Memoriału poświęconego pamięci mojej przyjaciółki Kamili Skolimowskiej planowałem zakończyć karierę sportową. Życie pisze jednak swoje scenariusze i z powodu pandemii o rok wydłużyłem swoją przygodę ze sportem. Podczas tegorocznego mityngu będzie naprawdę ostra rywalizacja w mojej konkurencji, obsada na miarę Diamentowej Ligi – przekonuje Piotr Małachowski.

Mistrzów świata będzie więcej – kolejnym, który potwierdził start w LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej, jest oszczepnik Johannes Vetter. Niemiec po złoto sięgnął w 2017 roku w Londynie, a przed rokiem w Dosze wywalczył brązowy medal. Imponujący jest jego rekord życiowy – trzy lata temu uzyskał 94.44, co jest drugim wynikiem w historii światowej lekkoatletyki.

Rzut młotem to od lat polska domena, na Stadionie Śląskim nie zabraknie zatem czterokrotnego mistrza świata Pawła Fajdka oraz mistrza Europy, trzykrotnego medalisty MŚ i trzeciego podczas igrzysk w Rio de Janeiro Wojciecha Nowickiego. Fajdek te zawody darzy wyjątkowym sentymentem – w 2014 roku aż sześciokrotnie podczas jednego konkursu posłał młot ponad 80 m. We wrześniu poza rolą faworyta zawodów wystąpi także jako Ambasador Śląskiego Sportu.

– Wybrałem Śląsk, bo na każdym kroku widać, że lekkoatletykę traktuje tu się jak Królową Sportu. To tutaj jest najpiękniejszy stadion w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie, to tutaj są organizowane najważniejsze lekkoatletyczne wydarzenia. Memoriał Kamili Skolimowskiej to jeden
z moich ulubionych mityngów – powiedział Paweł Fajdek.

LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej, zaliczany do cyklu World Athletics Continental Tour Gold – drugim po Diamentowej Lidze najważniejszym w światowej hierarchii cyklu – jest jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych rozgrywanych na Śląsku.

6 września na Stadionie Śląskim wystartują także inne gwiazdy polskiej lekkoatletyki. Już wcześniej swój udział w LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej potwierdzili m.in. brązowi medaliści ostatnich MŚ –tyczkarz Piotr Lisek oraz biegający na średnich dystansach Marcin Lewandowski, a także mistrz i wicemistrz Europy w pchnięciu kulą czyli Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki, a także mistrzyni Europy na 400 m Justyna Święty-Ersetic.

Wstęp na LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej będzie bezpłatny. Na trybuny Stadionu Śląskiego będzie mogło wejść około 13 000 kibiców (25% powierzchni trybun). Liczba ta wynika z obecnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

fot. P. Skraba

Komentarze