Idą w dobrą stronę

Katowiczanie w próbie generalnej okazali się dużo lepsi od beniaminka ekstraklasy. Wkrótce ogłosić mają jeszcze nowego pomocnika oraz sponsora.


Na 8 dni przed walką o ligowe punkty ze spadkowiczem z Legnicy katowiczanie pewnie pokonali Puszczę. Beniaminek ekstraklasy gładko poległ przy Bukowej, praktycznie nie stworzył sytuacji, a jedynego gola strzelił wskutek prostego błędu juniora Pawła Czopka. – Dobrze weszliśmy w mecz i fajnie, że wygraliśmy ostatni sparing przed ligą. Idziemy w dobrą stronę – stwierdził Mateusz Marzec, ofensywny pomocnik GieKSy.

Ładne gole

GKS strzelił ładne gole. Marzec pięknie przymierzył z dystansu, podobnie jak Adrian Danek, choć trudno było nie odnieść wrażenia, że wahadłowemu ściągniętemu tego lata z Korony Kielce piłka nieco… zeszła z lewej, słabszej nogi. Na listę strzelców wpisał się też Antoni Kozubal, który jeszcze kilka dni wcześniej brał udział w Euro U-19, a po powrocie z Malty podziękował za możliwość wolnego i szybko stawił się na treningach w klubie. Młodzieżowcowi wypożyczonemu z Lecha przy bramce asystował wspomniany Danek.

Katowiczanie kończyli mecz z rywalem z Niepołomic bardzo młody, składem. Z młodzieżowcami Szymonem Krawczykiem, bardzo obiecująco prezentującym się Kacprem Pietrzykiem, Dawidem Brzozowskim, Alanem Bródem, Bartoszem Baranowiczem i Pawłem Czopkiem. Ten ostatni w końcówce zmienił Bartosza Jaroszka, który opuścił murawę z powodu urazu. – Skręcona kostka. Zobaczymy we wtorek, jak będzie to wyglądało. Dziś jest nieciekawie – raportował trener Rafał Górak, dodając ponadto, że Mateusza Maka zabrakło w składzie z powodu nieco przeciążonego barku. Po zabiegu artroskopii na łapanie meczowego rytmu jest jednak zbyt wcześnie dla Jakuba Araka, domykającego krótką listę nieobecnych.

Wzruszenie wiceprezesa

Sparing z Puszczą kończył przy Bukowej intensywny dzień. Klub zorganizował piknik rodzinny z myślą o najmłodszych sympatykach. Natomiast kibice na bocznym boisku rozgrywali swój turniej – duży, z udziałem aż 32 drużyn, zakończony zwycięstwem „Paderewy”, która w finale pokonała Trzebinię. W trakcie turnieju kibice przy „Blaszoku” spotkali się z piłkarzami GieKSy. Choć celem na nowy sezon ma być minimum czołowa szóstka i baraże, to nie padło o tym ani jedno słowo. Nie zaśpiewano nic o awansie, a jedynie dodano drużynie wsparcia okrzykami o grze w dwunastu.

Krzysztof Nowak, wiceprezes klubu, który wkrótce oficjalnie zastąpi Marka Szczerbowskiego na stanowisku prezesa, obserwował tę scenę z „Blaszoka”, mając w oczach łzy wzruszenia. – To było po prostu piękne! Kibice razem z drużyną! Głęboko wierzyłem, że to się musi udać! Jeżeli wszyscy będziemy wierzyć w wielką GieKSę, to razem odniesiemy sukces! – przekonywał Nowak. W ostatnich tygodniach powtarzał, że Puszcza stanowi przykład, iż można w pierwszej lidze wywalczyć awans z niewysokim budżetem, sprawić niespodziankę. Sobotni mecz pokazał, jak bardzo leży to w zasięgu GKS-u…

I jeszcze Japończyk?

Tuż przed pierwszym gwizdkiem drużyna oficjalnie zaprezentowała się przed kibicami. W tym nowi zawodnicy: Mateusz Mak z nr 10, Aleksander Komor z 14, Adrian Danek – z 20 oraz Bartosz Baranowicz z 21.

– Kadra nie jest jeszcze zamknięta. Od dyrektora Dubasa mam informację, by spodziewać się jeszcze czegoś ciekawego – zaznaczał spiker Aleksander Matusek, prowadzący prezentację.

Na Bukową ma trafić Shun Shibata. 26-letni Japończyk jest środkowym pomocnikiem. W minionym sezonie był podstawowym zawodnikiem Stomilu Olsztyn, rozegrał 32 mecze. W naszym kraju jest od ponad 3 sezonów, jego pierwszym klubem była Olimpia Zambrów. Shibata nie wziął już udziału w weekendowym sparingu Stomilu z Lechią Gdańsk.


Czytaj więcej o GKS-ie Katowice


– Mam nadzieję, że trybuny będą zapełniać się do ostatniego miejsca i będziemy mieli dużo emocji. Marzy mi się jak najwięcej meczów na takim poziomie, jak ten zwycięski majowy z Ruchem Chorzów – zwracał się w stronę kibiców wiceprezes Nowak, ogłaszając zarazem kontynuację współpracy z firmą Nord, której logo mieścić się będzie na przedzie meczowych koszulek. – Powoli staje się to tradycją, że w lipcu ogłaszamy przedłużenie współpracy. W tym roku ją rozszerzamy, pojawimy się na strojach piłkarek, które osiągnęły niebywały sukces. Życzę sobie, by wszyscy, którzy przyjeżdżają na Bukową, czuli strach przed GKS-em – stwierdził Wojciech Andrzejewski z firmy Nord. W najbliższych dniach klub ma pochwalić się jeszcze jedną istotną umową reklamową, ponieważ rozpocznie współpracę z bukmacherskim potentatem STS.

Tylko w dwunastu

Prezentacja rozpoczęła się od przedstawienia członków sztabu szkoleniowego, w tym jego nowych postaci, drugiego trenera Dariusza Mrózka i analityka Marka Stepnowskiego. Ich przełożony, Rafał Górak, wchodzi w piąty z rzędu sezon w roli trenera GKS-u, podczas gdy kibice w trakcie rundy wiosennej nawoływali go do spakowania walizek. – O nic nie prosimy. Bądźcie z nami, czasem wybaczcie. Liczymy, że jak najczęściej będziecie mogli świętować tak, jak po debrach z Ruchem – powiedział Górak, a kapitan zespołu Arkadiusz Jędrych dodał: – Nie będę składał dalekosiężnych obietnic. W imieniu drużyny zapewniam, że będziemy oddawali serducho. Bądźcie z nami na dobre i na złe. Jeśli mamy grać w tym sezonie o coś więcej, to tylko w dwunastu – przyznał Jędrych, a na kołnierzach nowej meczowej koszulki GieKSy znalazła się nawet fraza „Idziemy po więcej”…

GKS Katowice – Puszcza Niepołomice 3:1 (1:0)

Bramki: Marzec 41, Kozubal 50, Danek 90 – Tomalski 86.
GKS: Kudła (46. Szczuka) – Jaroszek (68. Czopek), Jędrych (46. Janiszewski), Repka (46. Komor) – Danek, Figiel (60. Baranowicz), Bród (46. Kozubal), Rogala (46. Brzozowski) – Błąd (75. Bród), Marzec (75. Krawczyk) – Bergier (46. Pietrzyk). Trener Rafał GÓRAK.
PUSZCZA: Komar – Craciun, Sołowiej, Jakuba, Mroziński – Siemaszko, Serafin, Hajda, Cholewiak – Zapolnik, Kidrić. Grali także: Wróblewski, Stępień, Tomalski, Stec, Thiakane, Bartosz, Klisiewicz, Pięczek, Walski, Koj. Trener Tomasz TUŁACZ.


Fot. Tomasz Błaszczyk/GKS Katowice


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.