Jastrzębski Węgiel. Słoweńska karta

Wicemistrz Europy, Tine Urnaut, został zawodnikiem Jastrzębskiego Węgla. – O podpisaniu kontraktu zdecydowały wysokie aspiracje, które ma ten klub – powiedział Słoweniec.


Liczący 32 lata Urnaut z mistrzem Polski podpisał dwuletnią umowę. Jest trzecim Słoweńcem w historii Jastrzębskiego Węgla. W przeszłości jego barw bronili atakujący Mitja Gasparini i środkowy Alen Pajenk.

– Rozmawiałem z nimi i obydwaj zachwalali klub, mówiąc, że jest dobrze zorganizowany i ambitny. Ja jako zawodnik zawsze chcę prezentować możliwie najlepszą siatkówkę, zarówno indywidualnie, jak i zespołowo – powiedział siatkarz.

– Główny powód, dla którego zdecydowałem się podpisać kontrakt z Jastrzębskim Węglem, to wysokie ambicje, jakie ma ten klub. Mam nadzieję, że przed nami dobry sezon i oby był to sezon z kibicami w halach. Życzyłbym sobie, byśmy wspólnie mogli przeżywać wiele wspaniałych momentów, które zapamiętamy na zawsze – dodał.

Urnaut to zawodnik bardzo doświadczony i mający na swoim koncie mnóstwo sukcesów. Jest wielokrotnym reprezentantem swojego kraju i kapitanem drużyny narodowej. Dwa razy został wicemistrzem Europy (2015, 2019). Dwa razy też uznano go za najlepszego siatkarza Słowenii (2016, 2017). W karierze klubowej ma za sobą występy w różnych ligach na świecie.

Przez blisko dziewięć sezonów grał we włoskiej Serie A1, broniąc barw siedmiu klubów, w tym tych czołowych, jak Copra Piacenza, Diatec Trentino czy Azimut Leo Shoes Modena. Jest zdobywcą Superpucharu Włoch (2009, 2018), wicemistrzem Włoch (2017) i brązowym medalistą Klubowych Mistrzostw Świata (2016). Ostatni sezon spędził w Allianz Mediolan, zwyciężając w Pucharze Challenge.

Grał też w ACH Volley Bled i Olympiakosie Pireus, zdobywając mistrzostwo Słowenii i Grecji. Doskonale zna też naszą ekstraklasę, bo w sezonie 2010/11 bronił barw ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Wystąpił z nią w dwóch finałach – mistrzostw Polski oraz Pucharu CEV – oba kończąc ze srebrnym medalem.

W jego siatkarskim CV są również epizody w klubach z: Turcji, Kataru, Arabii Saudyjskiej oraz Chin.

– Tine Urnaut to siatkarz o bardzo bogatym CV, który w swojej karierze rozegrał mnóstwo meczów o wysoką stawkę. Doświadczenie, które zyskał na parkietach klubowych i reprezentacyjnych, jest bezcenne. Wierzę w to, że będzie on wartościowym wsparciem dla naszych młodych przyjmujących – uważa Adam Gorol, prezes Jastrzębskiego Węgla.

Wcześniej do śląskiego zespołu dołączyło dwóch atakujących, Francuz Stephen Boyer (ostatnio grał w lidze katarskiej) i Czech Jan Hadrava (z włoskiego Cucine Lube Civitanova).

W minionym sezonie za atak w jastrzębskiej ekipie odpowiadali Marokańczyk Mohamed Al Hachdadi i Jakub Bucki. Obaj pożegnali się z klubem – razem z niemieckim rozgrywającym Lukasem Kampą, francuskim przyjmującym Yacine Louati oraz Michałem Szalachą i Grzegorzem Kosokiem. Trenerem pozostał Włoch Andrea Gardini.


Na zdjęciu: Tine Urnaut wraz ze swoją reprezentacją mocno dali się we znaki biało-czerwonym.

Fot. Łukasz Laskowski/Pressfocus

Komentarze