Jedenastka „Sportu” 13. kolejki ekstraklasy!

13. kolejka rozgrywek ekstraklasy sezonu 2022/2023. Zobacz, jacy piłkarze – według redakcji „Sportu” – zasłużyli swoją grą na wyróżnienie.


Frantiszek PLACH – nota 8. Piast Gliwice (bramkarz)

Kibice Piasta już mają prawo… za nim tęsknić. Słowacki golkiper, którego kontrakt wygasa z końcem roku i ma przenieść się do Slovana Bratysława, to tej jesieni najlepszy piłkarz zespołu z Okrzei. W sobotni wieczór zatrzymał Pogoń. Choć oddała 7 celnych strzałów, nie dała rady odnieść drugiej wygranej na swoim nowym stadionie.

Dimitrios STAVROPOULOS – nota 7. Warta Poznań (obrońca)

Pierwszy z Greków w naszej jedenastce kolejki, zapracował na to miejsce pewną grą w destrukcji oraz bramką dla Warty „napoczynającą” Jagiellonię i torującą drogę do premierowego w sezonie domowego zwycięstwa. Wykończył dośrodkowanie Adama Zrelaka z rzutu rożnego, przedłużone jeszcze przez Jana Grzesika.

Martin KREUZRIEGLER – nota 7. Widzew Łódź (obrońca)

Wziął na siebie odpowiedzialność – gdy sędziowie podjęli decyzję o powtórzeniu rzutu karnego zmarnowanego przez Marka Hanouska, piłkę na 11. metrze ustawił Austriak i nie pomylił się, dając Widzewowi prowadzenie w spotkaniu z lubinianami, którego już nie oddał.

Stratos SVARNAS – nota 7. Raków Częstochowa (obrońca)

Takich asyst nie notuje się codziennie. Grek obsłużył Mateusza Wdowiaka efektowną przewrotką, która skończyła się trzecim golem pieczętującym zwycięstwo w Gdańsku. Dla częstochowian było to jubileuszowe trafienie – nr 300 – w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Mateusz WDOWIAK – nota 7. Raków Częstochowa (pomocnik)

Jak wyżej – to on zakończył kanonadę Rakowa w Trójmieście, wpisując się na listę strzelców po półtora miesięcznym okresie posuchy. Mógł to uczynić już w pierwszej połowie, a nie na początku drugiej, lecz zdołał interweniować Duszan Kuciak, dzięki czemu skuteczną dobitkę wykonał Bartosz Nowak.

Bartosz NOWAK – nota 7. Raków Częstochowa (pomocnik)

Złowił gola jak rasowy snajper, doskakując do piłki odbitej przez Kuciaka po strzale Mateusza Wdowiaka. To jego szóste trafienie w sezonie, a czwarte – w barwach Rakowa, który w sierpniu wykupił go z Zabrza.

Rafał WOLSKI – nota 8. Wisła Płock (pomocnik)

Który to już raz potwierdziło się, że gdy jest w formie i wyjdzie mu mecz, to trudno zarazem zatrzymać rywalom całą płocką Wisłę. Dwiema asystami – przy bramkach Mateusza Lewandowskiego i Łukasza Sekulskiego – walnie przyczynił się do zwycięstwa w derbach z Legią.

Patryk KUN – nota 7. Raków Częstochowa (pomocnik)

Nie zdobywa wielu bramek, ale w swoim „okrągłym” 150. występie w barwach Rakowa uczynił to, robiąc użytek z dośrodkowania Deiana Sorescu. Był najlepszym zawodnikiem wicemistrzów Polski w konfrontacji z Lechią

Jordi SANCHEZ – nota 7. Widzew Łódź (napastnik)

Chłopak z Barcelony tym razem sam drogi do siatki nie znalazł, ale świetną indywidualną akcją utorował ją Ernestowi Terpiłowskiemu. To był ważny moment – początek drugiej połowy, gdy łodzianie trafili Zagłębie na 2:0.

Mikael ISHAK – nota 7. Lech Poznań (napastnik)

Pięknym technicznym uderzeniem pod poprzeczkę oraz skutecznie wyegzekwowanym rzutem karnym Szwed przesądził o szóstej w sezonie wygranej Lecha, a trzeciej z rzędu porażce Górnika. To były jego ligowe gole nr 4 i 5 tej jesieni. „Kolejorz” namawia go na nowy kontrakt, który byłby w ekstraklasie rekordowy.

Said HAMULIĆ – nota 7. Stal Mielec (napastnik)

Bośniak z holenderskim paszportem ani myśli się zatrzymywać. Piękny gol z dystansu w meczu z Koroną – jego czwarty na przestrzeni ostatnich 3 kolejek. Stal Mielec ma w swoich szeregach prawdziwą perłę.

JEDENASTKA „SPORTU”

Plach 8
Stavropoulos 7, Kreuzriegler 7, Svarnas 7
Wdowiak 7, Nowak 7, Wolski 8, Kun 7
Sanchez 7, Ishak 7, Hamulić 7


Fot. Piotr Matusewicz/PressFocus