Będą problemy?

W zdominowanej przez obcokrajowców Wiśle pierwszym wyborem wśród młodzieżowców będzie Kacper Duda. Czy inni prezentują odpowiedni poziom?


Przed sezonem 2023/24 nie zmieniły się przepisy dotyczące młodzieżowców. W I lidze na boisku będzie musiał przebywać minimum jeden zawodnik z polskim obywatelstwem, który w roku zakończenia rywalizacji kończy 21. rok życia lub młodszy. „Biała gwiazda” może mieć problemy, ponieważ w jej kadrze nie ma wielu piłkarzy, których wystawienie nie wiąże się z ryzykiem obniżenia poziomu.

Kacper Duda numerem 1

W ubiegłym sezonie klub bez większych problemów radził sobie z wymogami. Najpierw Jerzy Brzęczek, a po nim Radosław Sobolewski w większości spotkań stawiali w bramce na Mikołaja Biegańskiego z rocznika 2002. Na początku zbliżającej się kampanii wychowanek UKS Raków Częstochowa nie będzie bronił, a do tego stracił już status młodzieżowca. Na boisku często pokazywał się także młodszy o dwa lata Kacper Duda. W ostatnich miesiącach środkowy pomocnik rozwinął się, rozegrał kilka bardzo dobrych meczów, rzadko kiedy zawodził. Nic dziwnego, że teraz jest pierwszym wyborem trenera.– Kacper prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. Przeszedł z nami dwa okresy przygotowawcze i może dlatego teraz tak wygląda – mówi Sobolewski.

By utalentowany zawodnik nie spoczął na laurach, sprowadzono mu konkurenta. Patryk Gogół z rocznika 2003 w sparingach nie pokazał nic szczególnego, o poziomie Dudy na razie nie ma mowy. Jeżeli zdążył się czymś wyróżnić, to złym wyprowadzeniem piłki w potyczce z Polonią Bytom. Zdecydował się na przerzut, ale posłał futbolówkę na zbyt niskiej odległości i przejęli ją rywale. Czy były zawodnik rezerw Lecha Poznań będzie godną alternatywą dla Dudy, gdyby ten miał kryzys lub musiał dłużej pauzować z powodu kontuzji lub kartek? Na razie wszystko jest w porządku, ale lepiej dmuchać na zimne.

Gogół niewiadomą

– Patryk przyszedł już w trakcie przygotowań i w porównaniu do Kacpra nie przeszedł tej drogi. Myślę, że niedługo do niego dołączy, pokaże charakter i umiejętności. W przypadku młodych zawodników potrzeba na to czasu i konkretnych przygotowań. Na pewno musi się wzmocnić pod względem fizycznym. Nie byłem w stanie go przygotować tak jakbym chciał, bo dołączył do nas później. Mam nadzieję, że wszystko nadrobimy, a z pomocą sztabu i kolegów szybko wkomponuje się w zespół – wierzy „Sobol”.

Przy Reymonta nie kryją, że wciąż rozglądają się za jeszcze jednym młodzieżowcem, by spać spokojnie. Takiego zawodnika można na przykład wypożyczyć z drużyny ekstraklasy. Nie jest to jednak proste, ponieważ wiele klubów wymaga gwarancji rozegrania określonej liczby minut.

Kto jeszcze?

Jeżeli ostatecznie Sobolewski będzie się musiał posiłkować innymi młodymi, których ma w kadrze, to będzie miał jakiś wybór. Ma przecież do dyspozycji lewego obrońcę Jakuba Krzyżanowskiego, który niedawno wrócił z reprezentacją do lat 17 z brązowym medalem mistrzostw świata. Piłkarz urodzony w 2006 roku był jednym z polskich odkryć turnieju, imponował odważną i ofensywną grą. W sparingach pokazywał się z dobrej strony i czasem mógłby zluzować Davida Junkę. Jeże,i ma się rozwijać, to musi grać. W wieku młodzieżowca są jeszcze obrońca Mariusz Kutwa, pomocnik Karol Tokarczyk i napastnik Marcin Bartoń – wszyscy z rocznika 2004.


Czytaj także w kategorii PIERWSZA LIGA


W poniedziałek dwuletni kontrakt z Wisłą podpisał Angel Baena, dziewiąty Hiszpan w kadrze. 23-latek ma naciskać na sprowadzonego zimą Mikiego Villara. Udało się także rozwiązać umowę z niechcianym Izraelczykiem Dorem Hugim.


Na zdjęciu: W Wiśle liczą, że Kacper Duda będzie mógł grać jak najwięcej.

Fot. Krzysztof Porębski/PressFocus


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.