Zobacz
Do góry

Komentarz ,,Sportu”. Polska jak Ukraina?

Tydzień temu, szef Ukraińskiej Federacji Piłkarskiej Andrij Pawełko, w rozmowie ze „Sportem” chwalił się sukcesami piłki w swoim kraju.


A było czym, bo przecież młodzieżowa reprezentacja z tego kraju właśnie co została mistrzem świata, po pokonaniu w Łodzi Korei Południowej. Na to wszystko złożyły się kolejne wygrane pierwszej reprezentacji kierowanej przez samego Andrija Szczewczenkę, która prowadzi w eliminacjach Euro, a która w czerwcu rozbiła m.in. silną Serbię 5:0.

Może się tak zdarzyć, że równie wielkie powody do zadowolenia będziemy mieli wkrótce i my. Biało-czerwoni eliminacje Euro zaczęli przecież jeszcze lepiej niż Ukraińcy, którzy po czterech meczach mają na swoim koncie 10 punktów. My mamy ich komplet, dwanaście.

Teraz na dodatek przed olbrzymią szansę awansu do czołowej czwórki młodzieżowego Euro stoi jedenastka prowadzona przez Czesława Michniewicza. Do medalu jest jeszcze trochę, ale już sam awans to byłby coś, wiąże się przecież z olimpijską kwalifikacją. Dla naszego futbolu, nieobecnego na igrzyskach od pamiętnej dla nas Olimpiady w Barcelonie w 1992 roku, byłby to olbrzymi sukces. Żeby go osiągnąć, to trzeba nie przegrać z Hiszpanią. Jest zresztą kilka wariantów, jak możemy być w czwórce (piszemy o tym na stronach 2 i 3), ale najlepiej samemu wziąć sprawy w swoje ręce. Ta młodzieżowa kadra prowadzona przez Michniewicza, ze śląskimi zawodnikami w składzie, w ostatnim czasie pokazała, że wie jak to robić.

Ile i za co? Oceniamy Polaków po wygranej z Włochami

W eliminacjach nie było łatwo, bo trzeba było się bić nie tylko z Danią. Z taką Finlandią losy rywalizacji odwróciliśmy w końcówce. A baraże z Portugalią? Po porażce w Zabrzu 0:1 wydawało się, że wszystko jest już rozstrzygnięte, tymczasem przyszła efektowna wygrana na wyjeździe i awans na młodzieżowe Euro.

Tam biało-czerwone „Orły” jechały z myślą walki, ale kto mógł przypuszczać, że po dwóch meczach w grupie śmierci nasza młodzieżówka będzie miała na swoim koncie komplet punktów?! Szansa na wygranie trudnej grupy i wywalczenie upragnionej olimpijskiej kwalifikacji, a w perspektywie walka o medale w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy jest już na wyciągnięcie ręki. Teraz wszystko zależy od starcia z Hiszpanami. Różnie może być, to tylko sport, ale na pewno można spodziewać się walki ze strony naszego zespołu.

Jak Ukraińcy przed młodzieżowym mundialem, nie przyjeżdżali do nas w roli faworyta, a najpierw wygrali swoją grupę, a potem eliminowali kolejnych rywali, z Włochami w półfinale na czele, to czemu teraz sytuacja ma się nie powtórzyć z biało-czerwonymi? Nasi są zaprawieni w trudnych bojach, dobrze radzą sobie z taktyką. Z Włochami zespół zagrał piątką z tyłu, jak Ukraińcy na MMŚ, i rywal nie umiał przebić tej ściany. Oby podobne problemy dzisiaj w Bolonii mieli Hiszpanie. Akurat z nimi zagraliśmy swój ostatni mecz na igrzyskach olimpijskich. Przegraliśmy z nimi finał w Barcelonie w 1992 roku 2:3, po świetny i niezapomnianym meczu. Teraz pora na rewanż i na wyrzucenie kolejnego wielkiego faworyta za burtę rozgrywek, tak jak robili to Ukraińcy w młodzieżowym mundialu. Nasza drużyna, z Szymonem Żurkowskim czy Patrykiem Dziczkiem w składzie, wie jak to robić.

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w mistrzostwa świata

 • Co się wydaje? Francuska ruletka

  Mija rok od zakończenia mistrzostw świata na rosyjskich stadionach. Akurat 3 lipca kończyła się 1/8 rozgrywek i tego dnia w Moskwie,...

  Michał Zichlarz6 lipca 2019
 • Grabara: Swoje „odsiedziałem”

  Trzy pytania do Kamila Grabary, bramkarza młodzieżowej reprezentacji Polski.

  JK16 czerwca 2019
 • Ukraina mistrzem świata!

  Młodzieżowa reprezentacja Ukrainy nowym mistrzem świata. W finałowym meczu zespół prowadzony przez Ołeksandra Petrakowa wygrał w Łodzi z Koreą Południową 3:1.

  zich15 czerwca 2019
 • Prowadzi ich do złota

  Dzięki świetnej grze i kapitalnym zagraniom Lee Kang-in, Korea Południowa po raz pierwszy w swojej historii zagra w finale młodzieżowego mundialu.

  Michał Zichlarz15 czerwca 2019
 • Nasz belgijski szpieg

  Niedzielny mecz będzie miał szczególne znaczenie dla Jakuba Piotrowskiego. Były zawodnik Pogoni od roku gra przecież w Belgii.

  Michał Zichlarz15 czerwca 2019
 • EURO U-21. Chłopaki Michniewicza głodni sensacji

  Przedstawiamy młodzieżową reprezentację Polski, która niedzielnym meczem z Belgią rozpocznie zmagania w mistrzostwach Europy.

  Jakub Kubielas14 czerwca 2019
 • Rozczarowani grają o brąz

  Choć Włosi i Ekwadorczycy jeszcze nie wystąpili w finale Młodzieżowych Mistrzostw Świata, to jednak na mundialu w Polsce mieli ambicje walki...

  Michał Zichlarz14 czerwca 2019
 • Jedenastka gwiazd, czyli młoda fala w futbolu

  Na naszych boiskach od dwóch tygodni oglądamy piłkarzy, którzy już są warci miliony, a w najbliższej przyszłości będą błyszczeć w najlepszych...

  Michał Zichlarz8 czerwca 2019
 • Andrij Łunin. Wziąć, ile się da

  W pierwszym ćwierćfinałowym spotkaniu młodzieżowego mundialu reprezentacja Ukrainy mierzy się w Łodzi z Kolumbią. – Chcemy grać o medale – podkreśla...

  Michał Zichlarz6 czerwca 2019
Sport to regionalny dziennik sportowy wydawany w Katowicach, który istnieje na rynku nieprzerwanie od 1945 roku. Od sierpnia 2017 roku wydawcą dziennika jest WHIZZ S.A. Dziennikarze Sportu są obecni na najważniejszych światowych i ogólnopolskich imprezach sportowych. Na jego łamach bardziej szczegółowo niż gazety ogólnopolskie przedstawia lokalne zespoły i relacje z zawodów odbywających się w regionach, w których ukazuje się gazeta w postaci papierowej (w województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim, małopolskim).

Copyright © 2019 WHIZZ S.A. / Sportdziennik.com