Nowa gwiazda w Wieczystej. Michał Pazdan jeszcze poza treningiem!

Krakowianie wznowili treningi z nowym szkoleniowcem. Michał Pazdan nie pojawił się na pierwszym treningu.


W III-ligowcu spod Wawelu trenerskie stery przejął Maciej Musiał. W jego drużynie nie będzie wielu piłkarzy z opasłym CV. Wyjątkiem jest Michał Pazdan, który po latach postanowił wrócić do rodzinnego miasta.

Michał Pazdan i jego bogata kariera

36-letni obrońca związał się z Wieczystą rocznym kontraktem z opcją przedłużenia o następne 12 miesięcy. Po odejściu wielu piłkarzy, w tym Sławomira Peszki i Radosława Majewskiego, ma być nowym liderem drużyny. Wychowanek Hutnika Kraków (debiutował w III lidze jako 17-latek) występował ostatnio w Jagiellonii Białystok (14 meczów i gol w zeszłym sezonie).

Miał ofertę z Legii Warszawa (występy w III-ligowych rezerwach i praca w akademii), jednak wybrał propozycję klubu sponsorowanego przez właściciela sieci aptek, Wojciecha Kwietnia. Pazdana, który dorastał na nowohuckim Osiedlu Dywizjonu 303, nikomu nie trzeba przedstawiać. Z Krakowa ruszył na podbój ekstraklasy i reprezentacji Polski. W najwyższej lidze dla Górnika Zabrze, Jagiellonii (dwukrotnie) i Legii rozegrał 303 spotkania i zdobył 5 bramek. Największe sukcesy odnosił w stolicy, gdzie świętował trzy tytuły mistrza i dwa Puchary Polski. Zasmakował także ligi tureckiej, reprezentując (w latach 2019-21) MKE Ankaragucu.

Na osobny rozdział zasługuje jego kariera w kadrze, w której zaliczył 38 występów. Młodego piłkarza 15 lat temu wypatrzył Leo Beenhakker, zabierając na mistrzostwa Europy w Austrii i Szwajcarii. Tam nie wystąpił i zniknął z radarów kolejnych selekcjonerów. Wrócił jesienią 2013 roku za kadencji Adama Nawałki, który wcześniej prowadził go w Górniku. Był podstawowym i wyróżniającym się zawodnikiem na Euro 2016 we Francji. Rozegrał wszystkie 5 spotkań w podstawowym składzie. A nasi reprezentanci awansowali do ćwierćfinału. Grał też w eliminacjach kolejnych mistrzostw świata i na bardzo słabym w wykonaniu Polaków turnieju w Rosji w 2018 roku. Ostatni raz w koszulce z orzełkiem wybiegł we wrześniu 2019 roku.


Czytaj także więcej o piłce nożnej


Nowy sztab i zgrupowanie w Polsce

Wieczystą opuściło kilkunastu zawodników. W ich miejsce przyszło wielu ogranych w II i III lidze, często młodych. Treningi trwają od poniedziałku, ale Pazdan ma dołączyć do kolegów dopiero dziś i wziąć udział w badaniach motorycznych. Nowy trener skompletował sztab. Asystentem Macieja Musiała został Paweł Regulski, z którym dekadę temu prowadził rezerwy Wisły Kraków. W miejsce Jerzego Lipczyńskiego do sztabu dołączył trener przygotowania motorycznego Wojciech Żuchowicz. Kilka lat temu również był związany z „Białą gwiazdą”. Przy drużynie pozostali Rafał Jędrszczyk (asystent trenera), Michał Miśkiewicz (trener bramkarzy), Maciej Bębenek (kierownik drużyny) oraz Piotr Kamykowski i Norbert Piszczek (fizjoterapeuci).

W ubiegłym roku Wieczystą do sezonu przygotowywał Franciszek Smuda. Letni obóz odbył się w alpejskim miasteczku Fugen w Austrii. W tym roku zespół pozostanie w Polsce. 17 lipca wyjedzie w Bieszczady, do popularnego ośrodka w Arłamowie. Rozegra tam dwa sparingi z Karpatami Krosno (beniaminek III ligi i jego przyszły rywal) oraz z Cosmosem Nowotaniec (IV liga podkarpacka). Wcześniej mecze kontrolne odbędą się 8, 11 i 15 lipca z Hutnikiem Kraków (II liga), Puszczą Niepołomice (ekstraklasa) i Podhalem Nowy Targ (III liga). Po powrocie z obozu krakowian czeka ostatni sprawdzian z Koroną II Kielce.

Zmagania o punkty ruszą 5-6 sierpnia. Cel krakowian będzie ten sam – awans do II ligi.


Na zdjęciu: Michał Pazdan będzie oczywiście gwiazdą Wieczystej.
Fot. Michał Kość/PressFocus


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was oczywiście w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych. Możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie nas oczywiście na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.