MŚ w piłce ręcznej. Zadanie wykonane

Polscy piłkarze ręczni pokonali Urugwaj 30:16, odnosząc drugie zwycięstwo w rywalizacji o ćwierćfinał mistrzostw świata w Egipcie.

Było to trzecia wygrana biało-czerwonych na mundialu, ale do rundy głównej nie zaliczają im się punkty na Tunezji, która odpadła z rywalizacji. Polacy zgromadzili na razie 4 „oczka”. W 6-zespołowej grupie dwie najlepsze drużyny awansują do ćwierćfinału, na który nasz zespół zachowuje szanse. Warunkiem są wygrane w sobotę z Węgrami (18.00) i w poniedziałek z Niemcami (20.30)

Po świetnych meczach z Hiszpanią (minimalnie przegranym) i Brazylią (wygrana 33:23) spotkanie z Urugwajem – jednym z outsiderów MŚ, który do „24″ awansował tylko z powodu wycofania się Republiki Zielonego Przylądka – trzeba było po prostu wygrać. Trener Patryk Rombel dał odpocząć m.in. Maciejowi Gębali i Przemysławowi Krajewskiemu, a tym, którzy zagrali wyraźnie trudno było wykrzesać z siebie maksymalną koncentrację i zwłaszcza w pierwszej połowie popełniali sporo błędów.

Sam Michał Daszek w ciągu 9 minut trafił w słupek z karnego i popełnił faul w ofensywie, co po części było zapewne ceną „grzania ławy” wobec formy superstrzelca Arkadiusza Moryty – wczoraj 8 goli, w tym 7 z karnych. Inna sprawa, że sędziowie z Algierii nie rozpieszczali naszych, gwiżdżąc im kuriozalne wprost przewinienia i kary.

Polacy popełniali jednak mnóstwo niewymuszonych błędów podań, marnowali też wypracowane sytuacje pod bramką Gonzaleza, a po drugiej stronie skórę ratował im pozostający w wybornej formie Adam Morawski. Na przerwę nasi schodzili z 5-bramkową zaliczką, dzięki skuteczności skrzydłowego Górnika Jana Czuwary.

Druga połowa była lepsza w wykonaniu podopiecznych Patryka Rombla, w której zadebiutowali w turnieju bramkarz Mateusz Kornecki oraz rozgrywający Kacper Adamski i Mateusz Ossowski. Zwłaszcza Adamski wniósł sporo ożywienia do gry biało-czerwonych i 3-krotnie pokonał bramkarza „Urusów”.

Urugwaj – Polska 16:30 (9:14)

URUGWAJ: Navarette, Gonzalez 1 – Chaparro 1, Liston, Spangenberg, Falabrino, Cancio 6, Mendez 1, Morandeira 1, Botejara 2, Rubbo 1, Velazco, Echeverry, Rostagno 2, de Agrela 1, Millan. Kary 2 min. Trener Jorge Luis BOTEJARA.

POLSKA: Morawski, Kornecki – Olejniczak 1, Walczak 2, Sićko 5, Majdziński 1, Ossowski, Adamski 3, Czuwara 4, M. Pilitowski 1, Moryto 8/7, Daszek 2, Przybylski, Dawydzik 1, T. Gębala 1, Chrapkowski. Kary 12 min. Trener Patryk ROMBEL.

Sędziowali: Youceh Belkhiri i Ali Sid Hamidi (Algieria).

Przebieg: 1:0, 1:4, 4:4, 5:5, 5:10, 6:11, 7:11, 8:12, 9:13, 9:14, 10:15, 11:16, 13:16, 13:18, 14:19, 14:25, 15:25, 15:27, 16:28, 16:30.